| Mihaelaioana123 a întrebat:

Am si eu o intrebare. Acum 5 zile am avut un contact sexual(neprotejat) cu iubitul meu, dupa 2 zile a inceput sa ma usture cand urinez si urinam cu putin sange,ma ustura vezica urinara si ma dor rinichii, a zi doua am consultat un medic si mi s a spus ca am o raceala si trebuie sa fac o urocultura, am facut aceasta analiza si mi a iesit o infectie. Si am vorbit si cu iubitul meu despre asta, l am intrebat daca si-a dat drumul in mine si el a spus ca e foarte sigur ca nu a facut chestia asta, adevarul este ca nici eu nu am simtit chestia asta, medicul mi a spus ca este o infectie urinara, dar nu stiu ce sa cred. Oare pot fii insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Infectia urinara poate fi provocata de foarte multi agenti patogeni precum ar fi : enterobacterii (escherichia coli, klebsiella, proteus, enterobacter, pseudomonas), enterococi, germeni anaerobi, chlamydia trachomatis, virusuri, fungi (candida albicans), microbi, etc. Nicio infectia nu poate fi provocata de sperma ejaculata in vagin. Pe baza rezultatului analizei efectuate medicul era in masura si dator sa-ti prescrie tratamentul de urmat pentru a indeparta cauza. Posibilitatea de a ramane insarcinata bineinteles ca poate exista insa doar in cazul in care sexul a avut loc in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual fiindca ati intretinut contacte sexuale neprotejate, iar iubitul tau nu este absolut sigur/convins ca poate sa-si coordoneze, controleze si sa-si retina perfect ejacularea. Singurul care iti poate garanta ca nu a ajuns sperma in vaginul tau este iubitul tau, deci raspunsul corect il detine doar el. Multa sanatate!

| Mihaelaioana123 explică (pentru corbulalbrosu):

Va rog, imi puteti explica ce inseamna aia perioada fertila?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Mihaelaioana123):

De la inceput trebuie sa stii ca in cazul unui ciclu menstrual NEREGULAT, nu se poate folosi acea aplicatie numita "calendar" existenta pe telefon fiindca perioada fertila determinata va fi INCORECTA. PERIOADA FERTILA SE POATE DETERMINA NUMAI/DOAR IN CAZUL IN CARE CICLUL MENSTRUAL ESTE REGULAT. DE asemenea trebuie sa stii ca O SARCINA se poate forma/lua nastere DOAR in perioada fertila a ciclului menstrual. Perioada fertila a unui ciclu menstrual reprezinta o perioada de circa 5-6(7) zile in care o femeie poate procreea, adica poate sa ramana insarcinata in cazul in care intretine contacte sexuale neprotejate si partenerul ejaculeaza sperma in vagin intentionat sau involuntar sau sperma ajunge in vagin prin orice alt mod. Aceasta perioada poate fi determinata doar/numai in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT, adica are mereu/constant aceeasi lungime cu acelasi numar de zile de fiecare data (indiferent de numarul de zile avute). Este stabilit stiintific ca in fiecare ciclu menstrual foliculul ovarian va produce INTOTDEAUNA DOAR O SINGURA DATA intr-un ciclu menstrual unul sau in cazuri foarte rare 2 sau mai multe ovule viabile (cand se formeaza sarcina cu gemeni), INTOTDEAUNA cu FIX 14 zile inainte de inceperea urmatoarei menstruatii, indiferent de lungimea ciclului menstrual. Acea zi in care este produs ovulul se numeste zi de ovulatie si in functie de aceasta se determina perioada fertila. Este determinat stiintific si medical ca ovulul este viabil/poate fi fecundat incepand din momentul aparitiei o perioada de circa 12-16 ore pana la maxim 24 de ore. Daca nu se produce fecundarea, ovulul nefecundat intra intr-un proces de degenerare rapida si in 2-3 zile se dezintegreaza, iar resturile sunt resorbite de organism. Este acceptat si faptul ca un spermatozoid ajuns in uter si de acolo in trompa uterina poate supravietui in conditii ideale pana la circa 5 zile timp in care asteapta producerea/aparitiei ovulului. In concluzie aceste 5 zile (cat poate trai spermatozoidul) + 1 zi (cea a ovulatiei) + 1-2 zile dupa ovulatie (marja de eroare) = 7(8) zile reprezinta perioada fertila. Aceasta perioada fertila este intotdeauna fixa fata de ziua urmatoarei menstruatii insa variabila fata de prima zi a menstruatie deja trecute, astfe ca : in cazul celui mai scurt ciclu menstrual (c.m.) cel de 21 de zile ovulatia se produce in a 7-a zi; deci perioada fertila va fi intre a 2-a si 9-a zi a c.m., in cazul unui c.m. mediu de 28 de zile ovulatia se produce in ziua a14-a deci perioada fertila va fi intre a 10-a si 17-a zi a c.m. iar in cazul unui c.m.lung de 35 de zile ovulatia se va produce in a 21 zi a c.m. si perioada fertila va fi intre a 17-a si 23-a zi a c.m. Deoarece ciclul menstrual poate avea lungimi foarte diferite de la o femeie la alta cu lungimi cuprinse intre MINIME de 21 de zile, NORMALE de 28 de zile, sau de 35-42 de zile uneori chiar peste 49 de zile in cazul ciclurilor foarte lungi, calcularea momentului producerii OVULATIEI si implicit a PERIOADEI FERTILE se face NUMARAND 14 ZILE SPRE INAPOI fata de DATA URMATOAREI MENSTRUATII. Sper ca vei intelege citind cu atentie explicatiile. Deci NICIODATA nu se numara cu incepere din data inceperii menstruatiei terminate. In cazul in care ai un ciclu menstrual NEREGULAT iti poti stabili data la care s-a produs ovulatia prin masurarea zilnica a TEMPERATURII BAZALE, sau prin verificarea zilnica a starii vaginului si momentul aparitiei MUCUSULUI CERVICAL.De asemenea se poate folosi testul de determinare a ovulatie. Sper ca explicatia data sa fie pe intelesul tau.

| Mihaelaioana123 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult pentru raspuns

| Mihaelaioana123 explică (pentru corbulalbrosu):

Am inteles in mare parte, nu prea le am eu cu fertilitate, ovulatie..etc, etc...dar eu voiam sa stiu daca exista riscul sa pot ramane gravida sau e doar o infectie spusa de medic...mi-e teama.

| Oana92 a răspuns (pentru Mihaelaioana123):

Si de ce faci sex daca nu intelegi nici macar cum functioneaza corpul tau? Avem informatia la un clik distanta!

| Mihaelaioana123 explică (pentru corbulalbrosu):

E posibil sa ti vina ciclu si luna urmatoare sa nu ti mai vina pentru ca intr-a adevar ai ramas gravida? Eu nu cred... odata ce ti a venit cum sa fii gravida?

10 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca medicul ti-a spus ca este o infectie urinara, crede-l ca stie el ce spune.

| Holiday a răspuns:

Teoretic poti fi, doar ca toate simptomele descrise de tine n-au legatura cu sarcina ci cu infectia urinara depistata si de medic prin analize.

| Mihaelaioana123 explică (pentru Holiday):

Pai, raspunsul cred ca depinde doar de iubitul meu daca a ejacuat in mine si el mi-a zis sigur ca nu. Si cat despre medic mi-au facut 2 analize a urinii diferite si la ambele mi-a iesit o infectie urinara.

| Mihaelaioana123 explică:

Mai am o intrebare. Daca mi-a venit ciclu, se poate sa fie ultimul si intr-adevar sa raman insarcinata? Asa am auzit, dar nu prea cred.