| ElizaAndreea a întrebat:

Am unele probleme, ma rog sa ma ajutati!

Ultima menstruatie am avut-o pe 8-9 mai( pe 8 seara f putin) si pe data de 29 mai am avut un contact sexual cu metoda coitului intrerupt. Am o menstruatie neregulata, trebuia sa imi vina intre 2 si 5 IUNIE, cel tarziu 6 IUNIE. Azi am simtit dureri specifice de spate si ovare, mi-a curs doar foarte putin sange, culoare normala si cu cateva membrane, cheaguri mici.

E posibil sa fiu insarcinata? Mentionez ca sunt in toiul examenelor si sunt foarte stresata... Alte simptome nu am.

6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu e indicat sa faci sex neprotejat, mai ales ca stii ca ai cicluri neregulate.Nu cred ca esti insarcinata, dar daca nu se porneste cum trebuie fluxul menstrual pana maine, te sfatuiesc sa mergi la un ginecolog.

| EVOLUTION_5448 a răspuns:

Cam greu sa explici asta deoarece asa din teorii nu poti mereu sa ghicesti raspunsul.
Am vrut sa raspund la intrebarea ta deoarece si prietena mea patise ceva in genul dar au fost de vina doar niste dereglari din cauza la proasta alimentatie (sau lipsa ei), stres si raceala.
Acum e foarte greu de explicat daca si la tine e la fel (la ea a fost cam exact ce ai zis tu), dar nu e bine sa risti asa ca daca nu iti vine asa cum trebuie cel putin cumpara un test de sarcina sau daca ai destui bani du-te la un control.
Eu zic ca oricum daca nu vrei acum sa te duci la control ar trebui sa te duci ca fie el stres sau nu, ceea ce patesti e posibil sa fie o problema (si nu ma refer neaparat ca ai ramas).

| izaaa a răspuns:

Nu esti insacinata... spermatozoidul traieste 3-5 zile in ovul, iar la tine au trecut de mult zilele astea...este normal sa intarzie daca menstruatia este neregulata!

| izaaa a răspuns:

Pai...in timpul ejacularii dintre toti spermatozoizii, doar unul, cel mai rapid, fecunda ovarul. Glandele sexuale: ovarele produc ovulul, o data pe luna, pe rand, prin ruperea ovarului cauzand o ruptura ce se cicatrizeaza. Daca spermatozoidul ajunge in ovarul ce nu produce ovulul dispare, iar daca ajunge in celalalt se produce fecundatia!

sper ca ti'am fost de ajutor! imi dai o fundita?kiss

| ElizaAndreea explică:

Izza, poti sa imi spui mai multe despre chestiunea cu durata de viata a spermatozoidului?

| ElizaAndreea explică:

EVOLUTION, multumesc! Mi s-a mai intamplat sa-mi intarzie de la stres. Dar chestia cu intarziatul e cam ambigua, neavand un ciclu neregulat. Cel mai neplacut e strestul...pe mine ma afecteaza f mult, mai ales ca am de invatat. Imediat dupa ce termin examenele, ma voi duce la un ginecolog.