| Ann_7866 a întrebat:

as avea nevoie de ajutor cu o problema.
Pana acum am luat marvelon 21, iar acum 3 saptamani, dupa pauza de o saptamana, farmacista, in loc de marvelon, mi-a dat mercilon, asa ca am luat mercilon. Acum 2 saptamani, am uitat sa iau o pastila la ora exacta, si mi-am amintit sa o iau peste 3 ore. Astazi trebuia sa imi vina menstruatia, dar nu mi-a venit. Intrebarea mea este: Credeti ca as putea fi insarcinata din cauza ca am luat pastila dupa 3 ore, sau este doar o dereglare hormonala din cauza schimbarii anticonceptionalelor?
Multumesc.

1 răspuns:
| RXN a răspuns:

Mai mult ca sigur este doar o dereglare hormonala, riscul de a ramane insarcinata creste daca uiti pastila mai mult de 12 ore.Menstruatie oricum trebuie sa-ti vina in cele 7 zile de pauza si rareori vine in prima zi, asa ca mai asteapta putin. Daca nu vine si nu vine, mergi la medic.happy