| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua, în data de 21 mai am avut un contact sexual neprotejat, și-a dat drumu în mine. Ciclu s-a terminat în aceiași zi. Am luat escapelle la 3 ore după accident, am avut sângerări vaginale 8 zile ca sindrom. Următorul ciclu trebuia să vină pe 18 iunie, întârzie de 7 zile. Nu și-a făcut pastila efectul și sunt însărcinată?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Banuiesc ca te referi la faptul ca acea zi a fost ultima zi de sangerare menstruala, nu a ciclului...

Daca te-ai fi informat inainte, ai fi inteles ca femeia are sanse sa ramana insarcinata numai in perioada fertila, ceea ce in cazul unui ciclu de peste 30 de zile cum reiese ca este cazul tau, se traduce ca fiind foarte clar ca ar fi fost cu totul imposibil ca acea zi (probabil a patra sau a cincea zi a ciclului) sa fie una fertila.
Astfel, ai luat pilula de a doua zi total inutil si in mod iresponsabil si din acest motiv, efectele adverse sunt mai pronuntate.
Pilula de a doua zi amana ovulatia cu 5-7 zile, ceea ce inseamna ca in mod automat, urmatorul ciclu menstrual dupa administrare va incepe cu minim 5-7 zile mai tarziu si se poate desfasura in conditii total atipice.
In plus, hormonii sintetici din pastila de a doua zi pot deregla activitatea hormonala pana cand organismul tau va sintetiza in totalitate substanta si va reveni la activitatea normala.Asta poate insemna 1 luna, 3 sau mai mult, chiar pana la un an.

Numai bine!

| Ela35271 a răspuns (pentru Floridori):

In dimineața aceasta m-am trezit cu stări de greață, să fie tot de la pastilă?

| Floridori a răspuns (pentru Ela35271):

Pentru linistea ta sufleteasca, poti face un test de sarcina cu toate ca, chiar si fara pastila, nu ar fi existat sanse se sarcina daca stii ca aveai un ciclu regulat si avea mereu aceeasi lungime, cu diferente de maxim +/- 2 zile.Dar daca esti o persoana mai panicoasa, fa un test.Nu e o avere...
Ciclurile dereglate, sangerarile anormale intre menstruatii, starile de rau si de greata, durerile de cap etc. sunt efecte adverse ale pastilei.

3 răspunsuri:
| 17CM a răspuns:

O sa ai copil panarama dracu