| MIHAISna a întrebat:

Buna ziua,
Ma confrunt si eu o problema destul de mare pe partea de relatii. Sunt cam singurul din grupul meu care nu are partenera si acest lucru a inceput sa ma apese destul de rau. Ma simt singur de fiecare data cand plec cu grupul meu de prieteni undeva, nu este deloc placut sa ma uit la toti cum sunt cu cineva iar eu sa fiu singurul alone. A inceput sa nu imi mai faca placere sa ma duc nicaieri doar din acest motiv. Este total neplacut sa ramai singur in timp ce ceilalti sunt in camera...
Frustrarea este si mai mare datorita faptului ca nici nu sunt in stare sa imi fac o relatie, toata lumea imi spune ca arat bine( prieteni, familie) insa acest lucru nu este absolut deloc confirmat si de sexul opus. Ceilalti 2 prieteni ai mei sunt abordati de catre femei oriunde se duc, nu fac nimic si vin ele la ei insa acest lucru nu mi se aplica absolut deloc si mie. Am incercat si pe tinder/bumble / badoo insa nu am avut nici un rezultat. Nu sunt absolut deloc invidiosi pe ei, insa am inceput sa nu ma mai simt bine din cauza incapacitatii mele de a imi face o prietena.M-am saturat sa vin cu scuze legate de cariera, de timpul liber in incercarea mea de a nu parea vulnerabil. Efectiv, nu sunt vazut atractiv de catre femei si nu pot sa imi dau seama de ce fiindca am un job foarte bun, ma ingrijesc, imi place sa citesc in timpul liber, inteleg lucruri complexe, ma pricep la foarte multe lucruri insa acest aspect efectiv imi scapa printre degete.Este singura arie a vietii mele unde efectiv ma simt depasit. Oare este de la inaltime? (1, 72)?
Urmeaza perioada concediilor, si efectiv ma gandeam sa nu mai merg deoarece chiar nu am chef sa fiu singur pe acolo.
A fost cineva in situatia asta?
Imi puteti da un sfat?

9 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Medicina a avansat foarte mult și acum te poți opera ca sa devii mai înalt, medicii pun niște proteze ca sa te înalte. Fratele meu, nu te simți nasol, din contra, bucurate de viață. Habar nu ai ce invidioși sunt prietenii tai pe tine ca ești single

| MIHAISna explică (pentru Verginic?Vac?Gras?):

Sa ma bucur ca am ajuns aproape la 28 de ani si am avut doar cateva relatii sau sa plang? laughing
Nu inteleg de ce unora le vine atat de usor in timp ce altii se chinuie. Probabil este vorba de aspect, cum este si in cazul femeilor(cele frumoase atrag barbati in mod natural) in timp ce celelalte mai greut

| Violleta2022 a răspuns:

"...toata lumea imi spune ca arat bine( prieteni, familie) insa acest lucru nu este absolut deloc confirmat si de sexul opus. "
Pentru ca in realitate, noi femeile NU suntem atrase de aceia care arata bine, ci de mintea si comporatmentul lor, placut si frumos, fata de noi, femeile!

Dupa cum vad, tu esti un barbat mict de statura, asadar din start ai pierdut majoritatea fetelor care ar putea fi cu tine, fiindca esti foarte micut pentru ele.
Fii constient de cum arati si uita-te dupa fete micutd e statura, dar invatand sa fii respectuos si placut in coversatie, ca muschii si aspectul exterior al barbatului, nu este un criteriu de selectie pentru femeile destepte.

| MIHAISna explică (pentru Violleta2022):

Nu sunteti atrase de aceia care arata bine? Imi este greu sa cred asa ceva. Adica sunt unii barbati care atrag priviri NEFACAND nimic, care oriunde se duc isi gasesc pe cineva. Nu stie nimeni cat de destept esti, ce caracter ai, cati bani ai, ce profesie ai si toate cele.
De ce se pune atat de mult accent pe inaltime? Sunt mai inalt decat majoritatea fetelor. Am vazut barbati cu femei mai inalte ca ei, barbati care sunt mai scunzi / au aceeasi inaltime ca mine?
Atat de importanta este inaltimea?

| Violleta2022 a răspuns (pentru MIHAISna):

Da, inaltimea are un rol destul de important intr-o relatie, fiindca 90% din femei nu ar iesi pe strada cu "jumatate de barbat", adica cu unul mai mic de statura decat ele, ca sa evite teama de ridicol, jena sa nu meraga cocosate ca sa arate ca sunt macar la acelasi nivel cu barbatul samd.

| LordCristobal a răspuns:

Salut!
Sa nu cumva sa nu te duci in concediu din cauza faptului ca nu ai iubita! Sa nu faci prostia asta, cauta-ti niste excursii cu grup organizat si acolo asa gasesti vreo gagica.Concediile sunt foarte importante pentru tine,te aerisesc la minte si poti vedea milte locuri faine.
Sfatul meu e sa nu te stresezi din pricina faptului ca nu ai prietena,ai job bun, esti baiat bun si destept, ai de toate, de ce sa iti faci viata amara ca nu ai iubita? Profita de timpurile ca poti sa te ocupi de hobbiurile tale si sa te duci in cate vacante vrei tu! Cine stie poate peste cativa ani o sa a copii si nu o sa mai ai timp liber la dispozitie.
Sa nu te schimb niciodata pentru o femeie si sa ramai acelasi om care esti! Oricum, fetele de la noi din tara sunt prea sclifosite si fitoase si au pretentii prea mari de la barbati.Multe fete din Romania fug dupa barbati golani si tupeisti sau dupa aia cu bani care sunt mai usor de fraierit.Tu probabil avand o personalitate puternica le intimidezi si fug de tine intr-un fel.laughing)
Sfatul meu:da-le in pizzda mmasii de gagici si TRAIESTE-TI VIATA!

| Lupică27 a răspuns:

''toata lumea imi spune ca arat bine( prieteni, familie)'' asta ar fi unul din motive, le intimidezi sau ele se gandesc ca esti deja cuplat.
''am un job foarte bun, ma ingrijesc, imi place sa citesc in timpul liber, inteleg lucruri complexe, ma pricep la foarte multe lucruri'' asta ar putea fi o alta problema, daca esti prea bazat nu te pot domina si nu le convine, ca ies in pierdere. Ele merg pe ideea ''am imbrobodit fraieru''.

| Hypefox a răspuns:

Hei.
Mi se pare ca ești okay din toate punctele de vedere. Adică ești sănătos la cap, ai un limbaj impecabil, ești destul de bine pus în viața.
Cred că-ți lipsește doar curajul să conversezi cu fata.
Cum te-ai luptat să fi bine în viață și să ai de toate să nu-ți lipsească nimic, cam așa și cu iubita, nu este ca și cum gata îi zici asta și îți cade imediat în cap și ți-ai tras și iubita.
Bine, cei drept și fetele din ro în ultimii ani caută și ele numai șmecheri, bani, nebunii. Nu prea mai stau după băieți sinceri ci doar cei ce sunt toxici și le bat, le fac rău, sunt reci indiferenți.
Dar sunt sigură ca sunt și fete sincere la fel ca tine și simple ce vor pe cineva cu care să-și facă o familie.
Cel mai important este ca tu să identifici bine cu ce fată stai de vorbă adică pe scurt dacă e cățea/panarama sau o fată cuminte de casă și în funcție de asta și tu știi ce ai de făcut și cum trebuie să vorbești.
Poate și faptul ca rămâi doar cu anturajul tău obișnuit, nu ți permite să faci cunoștință și cu fete noi și mereu stai cu ei, ei care deja au familie și sunt combinați.

Și tu la rândul tău o să ți faci o prietenă dar practic în afara anturajului ca mai apoi să o prezinți în anturaj, cam așa văd eu chestia. Eu văd ca trebuie să ți faci relația separat.
Fi și tu mai zvacos.
Îți place o fată, dai like uri pe rețelele de socializare, bagă în seamă, mai apoi se alege una care să iasă dacă te ți un pic de capu ei, să vă cunoașteți și să fiți împreună.

| Cosmin3412 a răspuns:

Prieteni tai cand mai intra in camera cu iubitele,ar trebui sa se gândească și la tine. Sa te cheme si pe tine sa dai si tu măcar o bucă. (Glumesc, dar daca iese gluma cu atât mai bine)
App spune le la prietenele lor sa ti găsească si tie una. Au atatea cunoștiințe e imposibil sa nu ti găsească si tie o fată. E mai rau cand nu ai prieteni si nici cu cine sa iesi, iar amici in loc să-ți facă cunoștiință cu l fată, te imbarligă.
Am o amică, de fiecare dată când mă vede in preajma unor fete, striga la mine "Bărbate" si iti dai seama ca pica orice combinație, se schimbă alea la față imediat. Pana si ieri stăteam la bancă și sau pus lângă mine 2 fete, peste 5 minute aud "bărbate ia vino până la mine".
I-am spus de mii de ori sa nu-mi mai zică asa, mai ales cand sunt cu fete in preajmă, dar ea moare de drag să-mi zică asta. Deci nu-ți doresc prieteni*ca ai mei?