| Anonim2314S a întrebat:

Mi-a venit menstruatia pe 23 iulie si m-a tinut o saptamana. Ultimul contact sexual l-am avut cu aproape 2 saptamani inainte de a îmi veni menstruatia si a fost protejat. Pana acum nu am mai avut niciunul. Insa azi conform calendarului este ziua ovulatiei. Trebuie sa mentionez ca am un ciclu neregulat. Azi am avut o durere de burta si mi-a curs foarte putin sange. Este ceva in neregula cu asta? Sunt putin speriata. Insarcinata nu cred ca sunt pentru ca nu am simptome si mi-a venit menstruatia.V-am spus... ultimul contact sexual l-am avut acum o luna si a fost protejat.

4 răspunsuri:
| Adriana5 a răspuns:

Bună, părerea mea este faptul că îti faci griji în zadar precum ai avut menstruație după contactul sexual nu poți avea o sarcină dar săngerările pe care le-ai văzut sunt din cauza hormonului feminin, creste rapid exact inainte ca ovulul sa paraseasca ovarul, iar inainte de ruperea foliculului scade brusc, asa cum se intampla inainte de menstruatie. Alt motiv poate fi cand esti in perioada de ovulatie, hormonul luteinizant (LH) face ca suprafata foliculului (invelisului) care acopera ovulul sa se subtieze si sa se rupa. Astfel, ovulul este eliberat si pleaca spre unul dintre tuburile falopiene. Aceasta faza de eliberare a ovulului poate fi insotita si de o mica sangerare. Succes.

| Anonim2314S explică (pentru Adriana5):

Deci nu e nimic grav?

| Anonim2314S explică (pentru Adriana5):

Dupa menstruatie nu am mai avut niciun contact sexual. Ultimul a fost acum o luna, inainte de a îmi veni menstruatia, si a fost protejat!

| Adriana5 a răspuns (pentru Anonim2314S):

Nu e ceva grav.