| DumyEly19 a întrebat:

Bună ziua!
Noaptea trecută am făcut sex cu iubitul meu prima si a doua oară protejat. După o oră de stat(incercam sa dormim) m-am pus cu spatele la el(eu eram dezbrăcată, el avea doar chiloți) si el a bagat-o 5 secunde in vagin la intrare, apoi eu m-am speriat si m-am îndepărtat si m-am dus la baie sa fac treabă mică. După acest moment nu am mai continuat nimic. Intrebarea mea este: Este posibil sa raman însărcinată? Pentru că ma gandesc ca a mai ramas spermă pe canalele penisului si ma tem sa nu raman. Ultima zi de ciclu a fost pe 25 aug, astăzi ar cam fi a 2 a zi de ovulatie!
Am 19 ani, multumesc pentru eventualele răspunsuri!

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Ovulatia se produce intr-o singura zi.Banuiesc ca vrei sa spui ca esti in a doua zi a perioadei fertile, aceasta cuprinzand: 4 zile inaintea ovulatiei+ziua ovulatiei+1 zi dupa ovulatie. Daca am inteles gresit, te rog sa ma corectezi.
Desigur, ar fi relevant sa specifici si datele ultimelor 3 cicluri menstruale, daca doresti.Relevante sunt primele zi de sangerare menstruala. Ultima zi de sangerare este total irelevanta, deoarece aceasta poate fi ziua 3 a ciclului, sau ziua 7 a ciclului, deci datele problemei s-ar schimba total.Perioada fertila se calculeaza mereu in functie de prima zi a ciclului, care este si prima zi de sangerare menstruala si in functie de lungimea acestuia, numai daca este un ciclu regulat.

Daca prietenul tau a urinat dupa ultimul contact sexual, pe uretra nu ar mai fi putut exista spermatozoizi viabili. Daca nu a urinat, atunci in lichidul preejaculator ar fi putut exista spermatozoizi viabili pana la 4 ore dupa ejaculare. Daca intr-adevar erai in perioada fertila, atunci exista sanse de sarcina (chiar daca mici) daca el nu a urinat dupa ejaculare.

Daca tu ai urinat in speranta ca asta va rezolva ceva, la 19 ani, cred ca stii deja ca acest lucru nu functioneaza, din moment ce orificiul uretrei se afla deasupra vaginului, fara legatura cu acesta. big grin

| DumyEly19 explică (pentru Floridori):

A urinat dupa actul sexual ai s-a si spalat peste tot.
Multumesc pentru raspuns!

| Floridori a răspuns (pentru DumyEly19):

In cazul in care a urinat dupa contactele sexuale, nu ar fi existat posibilitatea ca in lichidul preejaculator sa mai existe spermatozoizi viabili, deci nu ai motive reale de ingrijorare.
Numai bine!

| DumyEly19 explică (pentru Floridori):

Multumesc mult!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, sunt sanse mari de sarcina fiind in plian perioada ferila, iar baiatul avea sperma pe tractul urinar, care s-a scurs involuntar in vaginul tau in primele secunde cand a fost reintrodus.
Tu spui ca ai urinat si te-ai spalat, dar nu tu trebuia sa-ti cureti canalul urinar ci baiatul, dupa ce a facut sex, ca lui ii ramane sperma pe teava.

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil sa fi ramas gravida.

| felixf a răspuns:

Posibilitatea exista. Ca sa nu va faceti griji data viitoare cand faceti dragoste indicat este ca dupa actul in sine sa aveti o igiena corespunzatoare. un dus, o baie in doi orice ca sa fiti linistiti. Linistiti si responsabili. De obicei igiena de dupa este minim luata in serios de cupluri.