| Andreea1446674489942 a întrebat:

Bună ziua! O întrebare prostească, dar as dori să știu. Dacă prietenul meu avea urme de sperma pe degete (niste picaturi, nu foarte mult) si mi le-a introdus in vagin (destul de puțin timp) există vreo șansă să rămân însărcinată, si dacă da, cat de mare? Nu sunt foarte sigură dacă sunt in perioada fertila. (ultima menstruație a fost pe 28 decembrie). Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| stef87 a răspuns:

Ovulatia ( perioada fertiala ) ar fi cu 14-16 zile inainte de urmatoarea menstruatie. Ceva imi spune ca inca nu esti in acea perioada.

Chiar si asa, spermatozoizii pot rezista mai mult de o zi daca ajung la "tinta". Nu mor imediat la aer cum zice lumea, timpul e variabil laughing https://ginecolog.md/durata-de-viata-a-spermei-dupa-ejaculare/ documentati-va! Important e ca deboicei sunt sanse mici ca o mica murarie sa faca fata grea.

Doar sa stii, nu va puneti cu mama-natura, e foarte inventiva si suprinzatoare! mai ales pentru cei care cred in metoda retragerii: " vai, da nu mi-am dat drumu" si devin parinti.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu sperma de pe degete nu se poate ramane insarcinata, dar cu putulica intrata in vagin, da!

| Goete a răspuns:

In teorie sperma moare in contact cu aerul, dar daca erau picaturi, nu a intrat in contact cu aerul ceea ce este in interiorul picaturii.
No comment cu privire la geniala idee de a-ti baga degetele cu sperma in vagin; personal cred ca exista o oarecare posibilitate de a fi ramas insarcinata daca ai fost in perioada fertila si avea picaturi de sperma pe degete, fara sa le fi sters macar cu o hartie sau sa isi fi frecat mainile sa nu mai fie picaturi.
Probabil nu ai motive de ingrijorare, dar nici surprinsa sa nu fii.

Sa ne mentii la curent si pe noi si daca ai ramas insarcinata sa ne spui ce nume i-ai ales

| helpforyou a răspuns:

0% In aer mor foarte repede, chiar daca ai introduce in vagin, deja introduce ceva mort. Deci daca nu misca macar unul, nu ai cum ramane gravida.
Poti sa-l lasi linistit sa iti introduca degetele in vagin, nu ramai gravida.
In schimb poate fi situatia extrem de gravida daca iti provoaca o infectie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa menstruezi pe mine daca vrei... Haide sa vorbim aici: https://discord.gg/MZKNh82q

| Gugustelut a răspuns:

Asta-i copil facut din frecarea mainii cu organul genital, laba in puii mie.