| alexjk a întrebat:

Buna ziua, prietenei mele trebuia sa ii vina Ciclul Menstrual pe data de 29/3/2023 iar in data de 1/4/2023 i-au venit dureri menstruale usoare, iar astazi 4/4/2023 durerile sau marit dar se lasa usor.
Nu am avut contact sexual, tot ce am facut am fost sa ne masturbam reciproc (ne-am spalat bine pe maini de fiecare data)
Ea are dureri de cap de cateva luni. Ii este greata seara, este balonata, se simte rau, modificari de dispozitie si crampe abdominale in fiecare zi de intensitate mare si ajunge la intensitate mica. Ea este foarte stresata.
Tin sa mentionez ca menstruatia ei este regulata la 32 de zile si are 16 ani.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa mearga la medic pentru investigatii medicale serioase, ca durerile de cap, starea de greata, imbalonarea si starile rele sunt de la cine stie ce boala grava sau chiar tumoare pe undeva, ca asa ceva nu este nromal mai ales ca-i imposibil sa ramana insarcinata cu degetul.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu are cum sa fie sarcina daca nu ai ejaculat in interiorul vaginului.Cu starile astea ar trebui sa mearga la medic urgent, fiindca nu e deloc normal sa te doara capul luni intregi si sa nu faci nimic, sa stai asa.Valabil si pentru celelalte simptome.Parintii ei stiu?

| alexjk explică (pentru dullcat):

Parintii ei stiu doar ca o doare capul de cateva luni si menstruatia ei a intarziat.

| Fonk a răspuns:

Par semne de sarcina, dureri de cap ar fi ca nu are vitamine in corp, stresata nu trebuie sa fie sa ia niste medicamente de relaxare. Sa nu fi prins o infectie de la mana ta. Balonarea n-am idee, poate i dela stres.

| alexjk explică (pentru Fonk):

Faza e ca m-am documentat si cam toate simptomele pot fii de la stres, sanii sunt ca inainte nu are nimic diferit la ei

| alexjk explică (pentru Fonk):

Nu vrea sa ia nici un fel de medicament, i-am spus sa ia ceai de cretisoara dar nu a vrut

| alexjk explică (pentru Fonk):

Si ia magneziu o data la 3 zile mi se pare

| Fonk a răspuns (pentru alexjk):

Ceaiurile nu prea ajuta, e vitamina nu medicament, iar cu stresul sa faca bine sa nu se mai streseza daca nu ia medicamente de relaxare.

| Diiiaand a răspuns:

Sunt sanse sa fie si dureri pre menstruale. Si eu am avut cu o săptămână inainte sa-mi vina fix aceleasi lucruri, poate ii intarzie de data asta din cauza stresului, gravida n-are cum sa fie

| alexjk explică:

Tin sa mentionez ca a mai durut-o in partea stanga pentru un moment, cred ca la ovarul stang si a fost o durere de intensitate mare

| Fonk a răspuns (pentru alexjk):

Sa nu bagi degetul prea tare, ca in apropriere sunt si ovarele, cred.

| alexjk explică:

Update : mi-a spus ca are scurgeri vaginale transparente si aproape elastice, care i-au aparut odata cu durerile abdominale