| Doru_Balan_1990 a întrebat:

TPU. Am o problema care ma macină destul de tare. Am o relație de 1 an și 8 luni in care aveam impresia ca totul merge bine și chiar am gânduri foarte serioase vis-a-vis de aceasta fata. Totuși..de la o perioada a intervenit ceva care mă nelinisteste. Iubita mea mă tot respinge in moduri..destul de subtile atunci când vine vorba de un act intim. Spre exemplu, știam amandoi ca vom face dragoste, iar apoi se face ca uita sau in mod subit o găsesc stările de rau sau alte scuze asemănătoare. Chiar și aseară, eram in punctul de a face ceva, când de nicăieri a găsit-o starea de rau, având niște reacții destul de fortate ca sa spun așa.
Care sa fie motivul pentru care face asta? Am tot întrebat-o dacă mai simte ceva, dacă mai este atrasa și mi-a răspuns afirmativ, dar după atâtea astfel de episoade nu stiu ce sa mai cred. Și da, stiu ca nu doar sexul este important, dar astfel de aspecte ma pun într-un fel sau altul pe gânduri. Mulțumesc!

8 răspunsuri:
| Amelya02 a răspuns:

Și eu mai refuz.dar doar datorita faptului ca partenerul vrea prea des și eu pur și simplu nu am chef, starea necesara, mai ales dacă știu ca o sa dureze ceva timp. Câteodată e obositor, mai ales ca ma pune și pe mine sa mi mișc soldurile și chestii ( ceea ce îmi provoacă febra musculara) sunt multe motive care ar justifica reacția. Eu de exemplu prefer odată la câteva zile, o săptămână, etc. Nu în fiecare zi, și nu de multe ori pe zi

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Sincera sa fiu este normal sa iti puna semne de intrebare, aveti totusi 1 an si 8 luni, hai sa zicem ca nu era pregatita dupa 3 sau 4 luni de relatie dar aici vorbim de un timp mai indelungat este normal ca tu sa simti nevoia sa faceti sex, unii baieti nici in ruptul capului nu asteapta atat timp, ori se despart de partenere ori le inseala, si este si sexul important in relatie.Te minte cu faptul ca se simte atrasa de tine pentru ca nu trebuie sa reactioneze asa si astea sunt niste pretexte la care si eu ma pretez cateodata cand nu am chef.Eu cu partenerul meu atunci cand nu am chef ii zic in fata sau mai bag cateodata si genul asta de pretexte pe care il baga si iubita ta.Sunt sincera pentru ca multe fac asa, dar iubita ta exagereaza deja pentru ca deja nu mai tine vrajeala cand o spune asa de des.Ce poti tu sa faci este sa o intrebi direct de ce nu vrea sa faca sex cu tine daca zice ca se simte atrasa, si in functie de raspunsul ei sa speram ca sincer desigur, sa iei o decizie finala in acest sens in asa fel incat sa te avantajeze si pe tine si pe ea.Multa sanatate!

| Doru_Balan_1990 explică (pentru GiorgianaGiorgi):

Am uitat sa Menționez ca noi am făcut-o, iar aceste mici tertipuri au apărut de. ceva timp, nu stiu sa spun exact

| GiorgianaGiorgi a răspuns (pentru Doru_Balan_1990):

Scuza-ma eu am crezut ca nu ati facut-o pana acum.Chiar si asa imi mentin opinia ca nu te mai doreste, pentru ca in mod normal nu trebuie sa reactioneze asa, cum am mai precizat mai sus, mai am si eu momentele mele cand pur si simplu nu am chef dar nu dureaza mult in cazul meu, sa zicem ca o zi sau 2 maxim dar dupa aceea o facem, in cazul tau dureaza de ceva timp treaba asta, trebuie sa vorbesti deschis cu ea si sa o intrebi direct cu speranta ca va fi sincera pentru ca aceste mici tertipuri nu o sa dureze la infinit, tu deja ti-ai dat seama ca te minte.Ideal ar fi sa iti spuna ce o deranjeaza ca nu are de ce sa ii fie rusine, nu mai sunteti la inceput aveti totusi aproape 2 ani de relatie.

| Cineva797406016386 a răspuns:

Poate nu e mai atrasă de tine și de acea te refuză așa subtil căci poate nu vrea să îți rănească sentimentele
Sau poate nu e pregătită pentru o relație serioasă cu tine și vrea să mai așteptați oleacă

Eu zic să o lași să vezi ce face și dacă tot devine cu tine mai rece înseamnă că nu mai te place, dar poți încerca să I faci pe plac și să o satisfaci cu ceva oleacă cât de cât

| Doru_Balan_1990 explică (pentru Cineva797406016386):

Ideea este ca aceste refuzuri nu au fost dintotdeauna.

| AnastasiaSt a răspuns:

Poate te iubeste dar s-a plictisit de tine din punct de vedere sexual. Încearcă s o surprinzi cu ceva nou, cumpără lumânări parfumate, etc. Mergeți la un hotel frumos si fa i o surpriză acolo.

| amonik a răspuns:

Opinia unei femei:
Este posibil sa nu aibă chef. Daca apetitul vostru diferă, trebuie sa înțelegi ce anume o face să își dorească să faceți sex și ce nu. In același timp este posibil ca tu sa nu o satisfaci... dacă asta este cazul, poate ar trebui sa te documentezi mai mult despre ce trebuie sa faci in pat...că dacă dupa ce termini te întorci pe partea cealalta e clar de ce te refuza next time. Pt 5 minute de sex nu merita efortul laughing.
In același timp femeile au perioade ale lunii in care libidoul creste sau scade..nu are legătură cu tine, pur și simplu nu are chef.
Nu se simte pregătită - fie ca e vorba că acel moment o pune într-o ipostază in care nu se simte comod cu tine psihic/fixic....sau că nu e pregătită fizic - epilat, duș.
Ai supărat o sau ai pretenții prea mari de la viață voastră sexuala. Femeile sunt sensibile așa că și subiectul sex poate fi unul sensibil pentru ea - daca ai prea multe așteptări, daca faci comparații, daca pari că doar asta aștepți, daca te interesează doar placerea ta și nu și a ei daca nu schimbi niciodată nimic....toate astea pot fi motive ca ea sa nu își dorească să mai facă sex cu tine...supărările pot fi și din motive externe.
Cel mai bine este sa comunici cu ea pentru a afla adevărata problema. Și comunicatul asta e de preferat sa se întâmple înafara momentelor intime. Tine minte că mai întâi trebuie sa fiți intimi afectiv pentru a putea funcționa și sexual cum trebuie. Daca tu te gândești doar la sex și asta e singurul moment în care o bagi in seama dau te interesează nevoile ei... pune o pe lista de lucruri pe care nu le faci bine. Succes!