| Deniiiiiiiiiiiiiiiiiii a întrebat:

Buna ziua TPU! am si eu o problema destul de mare si daca se poate sa se raspunda urgent.

Nu de mult am facut sex cu prietena mea pentruprima oara(pentru ea), totul a mers ok, am mai facut de vreo 2 ori, din nou, ok. Sa nu avem nici o grija, neàm hotarat ca ea sa ia anticonceptionale(i-a venit menstruatia, a luat, totu ok), pe ea normal stopu o tine 5-6 zile, a6a zi ea a crezut ca ia trecut si in timp ce o faceam ia curs destul de mult sange maroniu (sange de stop din cate stiu), neàm oprit, am facut dus, am zis ca mai lasam un pic poate o mai ramas ceva sange in vagin. Acum problema cea mare, de 2 saptamani ii curge cate o picatura in fiecare zi de sange maroniu, nu are simtome de stop, nu o doare nimic, dar ceva se intampla si stiti cum e cand nu poti face sex.

Acum vreau sa stiu ce poate avea, ii e frica sa meaga la doctor si poate ma ajutati voi, precizez ca ia anticonceptionale de vreo 2 saptamana (nu a mai luat pana acum), iar zilnic (dupa ce i s-a terminat menstruatia propriuzisa) ii curge o picatura de sange maroniu, ce poate fi? fetelor, ati patit asa ceva? Va rog sa ma ajutati

Răspuns Câştigător
| Tso a răspuns:

Pai da, normal. Este o vorba de spotting, in umra administrarii anticonceptionalelor. Este ceva normal, care poate aparea. Dar, din moment ce ea nu a fost la un doctor ca sa ii prescrie pastilele, poate fi vorba si de ceva mai grav. Trebuie sa ia anticonceptionalele in continuare, pentru a evita dereglari hormonale si mai mari. Si trebuie sa mearga cat de repede se poate la un ginecolog, pentru ca e spre binele ei. Sa lase la o parte teama si gata, ca nu e nici prima nici ultima. Daca nu v-ati multumit cu un prezervativ folosit corect si ati tinut neaparat sa ia anticonceptionale, care pot fi periculoase daca nu sunt prescrise corect, alergati acum pe la doctori.
Multa sanatate si fuga la doctor, fara sa sperati ca ii va trece de la sine.

3 răspunsuri:
| Deniiiiiiiiiiiiiiiiiii explică:

Mai astept raspunsuri, poate nu e nevoie de doctor!

| Tso a răspuns (pentru Deniiiiiiiiiiiiiiiiiii):

Eu inteleg ca nu ati vrea sa mergeti la doctor...dar e cel mai bine pentru ea. Am vazut ca are 16 ani, deci e sufient de mare pentru ca sa fie consultata fara parinti. Serios, e cel mai simplu si folositor lucru. In plus, va primi si niste sfaturi, va veti linisti si veti scapa de un stres, care mai devreme sau mai tarziu, daca treaba se complica, va va afecta si pe voi.

| Yoanaioana a răspuns:

Buna.Da am patit si eu ceva asemanator, nu e nimic grav sau cel putin la mine nu a fost eu nu am fost nevoita sa merg la medic, si spun ca nu a fost nimic grav ca am fost dupa ce mi-a trecut dupa vreo4luni la ginecolog si nu era nimic ce sa fi lasat urma.si totusi mi-a spus ca a fost ceva infectie si ca eram alergica la anticonceptionale si al antibiotice.eu m-am tratat cu ceai de musetel imi faceam aburi acol si dupa ma spalam.foarte important este sa isi ea anticonceptionalele potrivite pentu ea de aceia e bine sa consulte un ginecolog.Bafta