| Pufikk a întrebat:

Bună ziua TPU!
Pe 21 ianuarie am avut un contact cu prietenul meu, în urma căruia s-a rupt prezervativul, el a ejaculat dar afară... pe 16 ianuarie a fost ultima zi de menstruație. Se poate să fiu însărcinată? Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiinca ciclul menstrual INCEPE odata cu PRIMA ZI de sangerare, reiese ca numai fata de acea zi se poate face o analiza catusi de cat obiectiva, din moment ce nu ai precizat celelalte informatii strict necesare si anume tipul si lungimea ciclului tau menstrual.
Deoarece de regula menstruatia se desfasoara pe o perioada de 4-5 zile in medie, se poate aprecia ca prima zi a menstruatiei a fost data de 12? sau 13? Ianuarie. Pe baza acestui rationament reiese ca actul sexual a fost intretinut in cea de a 10-a sau a 11-a zi a ciclului, adica intr-o posibila/probabila prima sau a 2-a zi a PERIOADEI FERTILE a unui ciclu care are de obicei lungimea de 27, 28 sau29 de zile. In acel moment probabilitatea de formare a sarcinii ar fi fost foarte mica (sub 10-15%) chiar si daca ar fi ajuns sperma in vagin. Dar daca se ia in considerare afirmatia ta, potrivit careia : ''el a ejaculat dar afară... '', intr-un astfel de caz d.p.d.v. teoretic indiferent in care moment al ciclului menstrual are loc actul sexual, este ilogic sa apara sau sa exista motive de ingrijorare, fiindca este cu totul IMPOSIBIL ca o sarcina sa se poata forma din moment ce NU exista si NU patrunde in uter niciun spermatozoid. Multa sanatate!

| Pufikk explică (pentru corbulalbrosu):

Pe 11 ianuarie a fost prima zi

| Pufikk explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc frumos

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu.