| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua tuturor! Am intalnit o fata acum 4 ani, a fost prima mea iubire adevarata. Toate au mers bine pana m-a parasit pentru altul, imi spunea mereu ca nu o merit, ca sunt prea bun pentru ea. La telefon nu imi raspundea, ma trata cu indiferenta totala. Imi zicea ca daca nu ne putem vedea des ea nu are nevoie de cineva in viata ei (65KM distanta intre noi). Dupa un an am uitat-o, dar nu mai puteam iubi pe altcineva, imi era frica, dar totusi fericit ca nu imi mai pasa de ea. Vara trecuta a incercat sa ne impacam (ii spunea lui varasa ca s-a schimbat, ca a fost o proasta si a gresit, vrea sa fim din nou impreuna), iar eu am acceptat. Cu timpul am iubit-o din nou, mai mult decat am facut-o vreodata, si ea pe mine la fel. De 3 luni ceva m-a facut sa ma schimb, o inselam cu alte fete, ea afla, eu ii ceream scuze si tot asa...problema este ca am inceput sa tin la o fata din clasa cu mine (bine inteles nu ca pe ea, dar cu aceasta fata ma vad zilnic, si sa nu mai vorbim de sex, fapt care prima nu vroia de nici un fel), iar astazi decisai ca e mai bine sa raman cu fata care imi este colega, sincer ma doare sufletul, as vrea sa fiu tot cu prima, dar cred ca este mai bine asa, sa o uit desi ea inca plange, si ma iubeste. Voi ce spuneti? Nu stiu, cred ca am facut o greseala

7 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Parerea mea e ca indiferent daca esti cu colega ta si cu inca alte zece,tie mintea si sufletul, tot la prima o sa-ti fie.E greu sa te simti multumit si asta din cauza ca nu te poti desprinde complet de ea.O sa fii cu colega ta, te vei intoarce iar la prima...Gandeste-te,insa,daca ea va vrea sa te mai primeasca inapoi.Tu decizi, oricum.

| DavidDj a răspuns:

Eu cred ca ai procedat bine, deoarece ea atunci cand te-a parasait pentru altu si tu ai suferit, si ea a vrut sa se impace cu tine mai mult ca sigur pentru ca a parasit-o ala si a gasit pretext ca s-a schimbat.Cunosc cazul, am patit-o si eu. Sper ca te-am ajutat

| Jurnaldedecembrie a răspuns:

In iubire nu trebuie sa existe ''rasplata''. Inteleg ca ea a gresit prima dar tu nu trebuie sa faci acelasi lucru.Nu stiu ce varste aveti dar daca ea avea mai putin de 20 ani trebuie sa stii un lucru:fetele sub 20 ani nu sunt destul de mature sa aiba o relatie serioasa! Daca o iubesti sau ai iubit-o vreodata, nu-i plati cu aceeasi moneda pentru ca gresesti!
Daca consideri ca sexul e mai important decat sentimentele curate te inseli.Sex o sa ai toata viata dar iubirea nu se stie daca o vei mai gasi vreodata!
In viata primim ceea ce meritam iar daca tu ai ales SEXUL inaintea iubirii sa nu te intrebi de ce nu vei gasi iubirea adevarata si fericirea.E alegerea ta! Nu uita ca iubirea e ceva pur, nobil care nu merita sa fie manjita de ambitii si tot felul de aberatii.Tocmai asta inseamna iubirea:sa ierti greseala persoanei iubite! Daca ai putere sa treci peste greseala ei si ea peste a ta atunci sa stii ca pe voi va leaga IUBIREA ADEVARATA!

| ozulll a răspuns:

Si eu am trecut de curand printr-o faza de genu ca "esti prea bun pentru mine". eu zic sa nu rupi legatura de tot cu ea, sa iesiti si sa vezi poate chiar s-a schimbat. si daca esti dispus sa risti, eu zic sa o faci, dar sa ii spui exact ce vrei si invers. sexul te determina sa o vrei pe a 2-a. nu risti, nu castigi

| ExTaZy a răspuns:

Daca ea te-a parasit pentru altul, paraseste-o si tu pe ea. Daca ei nu i-a pasat de tine, de ce sa fii tu fraier si sa nu o parasesti.Mai bine cu colega ta.Decat sa te paraseasca prima pentru a 2-a oara.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@greece12, ea vrea sa ne impacam pentru ca ma iubeste foarte mult, desi am parasit-o cand ii era lumea mai draga, cand nu se astepta la asta, cand se gandea ca o sa fim impreuna pana la adanci batraneti, ea tot spera ca o sa ma intorc la ea. Dar chiar daca ma iarta, nu cred ca o sa mai fie ca inainte, o sa isi aduca aminte mereu de ce i-am facut si o sa imi spuna de fiecare data cand ne certam ca vina a fost a mea (mai este si riscul sa imi faca iar la fel). Prietenii care mi-au fost alaturi atunci cand ea mi-a intors spatele imi spun ca am procedat cel mai bine, sa sufere si ea cum am facut si eu, in plus am mai multe "beneficii" de la fata care imi este colega...dar cu toate astea, inima regreta ce am facut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Jurnaldedecembrie iti multumesc pentru raspunsul dat. M-am impacat cu prima, sper sa nu imi faca la fel si totul sa revina la normal, ea inca zice ca ma iubeste...iar cu colega mea am fost amandoi de acord sa ne vedem "in secret", fiecare avand prietenul sau. Nu stiu daca am ales bine, dar sper sa nu mai sufere nimeni.

Uitasem... avem mai putin de 20 de ani.