| Amy6 a întrebat:

Bună ziua tuturor.
Mă numesc Amy, am 19 ani și recent am fost lăsată fără niciun fel de explicație de către fostul meu iubit.
Schimbarea lui a fost extrem de bruscă și urâtă având în vedere că, cu o zi înainte de a nu-mi mai răspunde la mesaje și la apeluri, mă alinta și-mi căuta atenția. Nu știu ce s-a întâmplat, de ce pur și simplu in ziua de 17 aprilie, ziua lui, nu mi-a mai răspuns deloc. Am încercat să-l contactez o zi întreagă până când m-a blocat definitiv.
Știu că vă veți gândi că ar trebui sa las totul așa, să trec peste dar asta este greu deoarece a fost primul bărbat din viața mea. Am avut atâta încredere în el, am făcut atâtea lucruri împreună și aveam atâtea planuri încât mi se pare ireală reacția lui. Din păcate am crezut enorm de mult în el și m-am ars grav.
Trebuie să specific că a noastră a fost o relație la distanță dar în care ne vedeam în fiecare lună cel puțin o săptămână. Plănuiam să mă mut acolo după bac și să ne începem viața împreună. După ce m-am întors din Germania începuse să devină mai rece și să se distanțeze de mine, dar tot el era cel care-mi spunea că vrea doar sa aștepte să mă aiba lângă el, spunandu-mi și mie să am răbdare.
A dispărut din senin blocandu-ma doar pe WhatsApp și pe număr, nu pe celelalte rețele de socializare și asta mă face să mă întreb dacă pur și simplu vrea să aibă o portiță in caz de ar decide să se întoarcă sau a crezut că nu merită efortul. Am încercat să-l caut la o săptămână după cele întâmplate dar tot așa, niciun răspuns.
Ar trebui să mai aștept? Ar trebui să îl mai caut sau pur și simplu să-l uit și să-mi văd de viața mea? Îmi este atât de dor de el și îl iubesc atât de mult încât simt că mă pierd pe mine, mai ales pentru că nu știu unde am greșit și asta doare tare de tot. Va mulțumesc pentru atenția acordată!

Răspuns Câştigător
| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Stiu si eu cum e si mie nu mi s-a intamplat cu partenerul,mi s-a intamplat cu o prietena care pur si simplu nu imi mai raspundea la telefon fara nicio explicatie,fara sa fi facut ceva, si mi se pare foarte urat pentru ca te simti prost, stai cu gandul ca oare ai gresit cu ceva si oricat ai incerca sa nu te gandesti tot acolo te gandesti, si cum ti-am mai spus mie mi s-a intamplat cu o prietena dar tie ca ti se intampla cu iubitul imi dau seama cat de greu iti este. Ceea ce pot sa iti spun este ca ori trece printr-o faza nasoala in momentul asta si nu vrea pur si simplu sa vorbeasca cu tine momentan, ori si-a gasit probabil pe altcineva(trebuie sa te gandesti si la varianta asta)si nu are curajul sa iti destainuie asta preferand mai bine sa te ignore iar portita pe care a lasat-o este valabila numai in cazul in care sa zicem nu merge relatia cu tipa cu care este acum si vrea sa se intoarca din nou la tine ceea ce nu as mai recomanda sa te impaci cu el daca cumva este asa.Nu vreau sa le iei de capital, sunt doar niste presupuneri din partea mea.In concluzie sfatul meu pentru tine este sa nu mai insisti chiar daca iti este dor de el, pentru ca dragoste cu forta nu se poate si sa astepti sa te caute el, daca te iubeste cu adevarat trebuie sa te sune si sa iti dea o explicatie sau daca nu mai vrea sa fie cu tine sa aiba macar coloana vertebrala si sa iti spuna direct.Multa sanatate!

| Amy6 explică (pentru GiorgianaGiorgi):

Îți mulțumesc din suflet pentru sfat, ești o drăguță.
Sincer nu cred că are pe altcineva, deși m-am gândit la varianta asta. Este un om închis care s-a obișnuit să fie singur și mă gândesc că poate, așa cum ai spus, vrea să lase puțin timpul să curgă și să-și de-a seama de anumite lucruri, dar sa fugi așa, ca un laș, lăsând în spatele tău numai durere, este ceva oribil. Pe de o parte sper măcar să am răspunsurile la întrebările pe care mi le pun zilnic, sper doar să aibă curajul într-o zi pentru a-mi spune ce s-a întâmplat de fapt în acea zi. Timpul le rezolva pe toate, nu? Gândește-te că m-am gândit (scuza-mi repetarea cuvintelor) să mă duc acolo după ce se termină toată nebunia pentru a vorbi face to face, dar cred că aș părea prea disperata, nu? Te pup!

| GiorgianaGiorgi a răspuns (pentru Amy6):

Uite ai mai venit cu ceva nou,nu am stiut ca este un om inchis care s-a obisnuit sa fie singur. Avand in vedere noua informatie pe care mi-ai dat-o se poate ca el sa nu isi doreasca momentan niciun fel de contact cu nimeni, vrea sa fie doar el cu el insusi, probabil are si el multe pe cap si are nevoie de timp singur, dar totusi in momentul cand te va suna inapoi spune-i clar sa procedeze altfel si sa se gandeasca putin si la celelalte persoane specificand macar motivul pentru care nu mai poate sa vorbeasca cu tine nu sa iti dea ignor total pentru ca te doare si iti trec in cap tot felul de idei, stiu asta pentru ca la fel mi s-a intamplat si mie cu prietena respectiva.Ma bucur ca te-am ajutat, te pup si eu! happy happy

| Amy6 explică (pentru GiorgianaGiorgi):

Te voi tine la curent în caz că se va întâmpla să mă sune happy happy

| GiorgianaGiorgi a răspuns (pentru Amy6):

Ok astept cu mare drag sa ma tii la curent si sper sa te sune cat mai repede.

22 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Na mai suportat sa stea asa el avand alte femei in zona de aia a scapat de tine

| Amy6 explică (pentru mgtow):

Orice lucru este posibil happy

| cuvant a răspuns:

Buna Amy,
Te rog nu o lua in nume de rau sau personal.
Ceva asemănător am trecut si eu cu ceva ani in urma dar din cauza ca o sufocasem.
Poate are nevoie de o pauza si daca te-a blocat doar pe whats app ai inca o sansa.
Daca pe celelalte rețele inca esti si apareti in relatie, este o sansa sa fi vrut o pauza.
Posibil sa fi cunoscut o alta femeie si asa nu risca nimic.
Mai ai putina răbdare ca poate se va întoarce dar daca mai trece o săptămână sau două si te blochează incontinuare, poate e mai bine sa cauti alte resurse si alti baieti.
Imj pare rau pentru situația clin care te afli.

| Amy6 explică (pentru cuvant):

Îți mulțumesc mult pentru sfat, serios. Relația nu mai este și nu mai suntem nici prieteni pe Facebook de exemplu pentru că l-am șters eu. Dar în ciuda faptului că i-am scris, tot nu m-am blocat, așa că nu știu ce să gândesc. Voi lăsa timpul sa vorbească pentru mine?

| cuvant a răspuns (pentru Amy6):

Eu cred ca e posibil sa aiba o relație sau sa fii cunoscut pe cineva. Si-a lasat o portita sa vada cum mergi mai departe sau ce reactii ai. Cred ca ai facut o alegere buna ca l-ai sters si nu lasa timpul. Mergi mai departe ca suferința va fi mai grea pe zi ce trece.

| Amy6 explică (pentru cuvant):

Nu cred că are pe altcineva, a fost doar prea laș pentru a duce până la capăt responsabilitatea de a avea o femeie lângă el. Dar da, i-a ajuns timpul acordat. Până la urmă am pierdut amândoi: el un om care îl iubea necondiționat și eu un om lângă care să-mi petrec viața. Totul se întâmplă dintr-un motiv, asta este explicația pe care îmi place să o dau situației.

| ania a răspuns:

Ai greșit că ai făcut sex cu el fără a fi căsătorită.Mai bine nu mai accepta să faci sex cu nimeni înainte de căsătorie.Roagă-te lui DUmnezeu să curețe cu sângele Mântuitorului Hristos idolatria pentru el din mintea ta( eu m-am rugat așa după ce am plâns după un băiat 2 ani și m-a trecut în aceeași zi) și să te ajute ca la momentul considerat bun de EL să te ajute să găsești pe cine crede el că e potrivit pentru tine, pe fostul preiten sau pe altcineva. Și eu am crezut atuncă când am fost părăsită că se termină lumea, dar peste 3 ani am început prietenia cu soțul meu, 11 luni și am văzut că Dumnezeu avea ceva mult mai bun pentru mine.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca mai ai niste cai prin care poti da de el, da-i un mesaj in care ii ceri frumos o explicatie, apoi il lasi in pace. Daca raspunde, bine, daca nu, aia e. Oricum, e clar ca nu mai vrea sa fiti impreuna, si nu ai cum sa il fortezi.
Macar sa afli care e motivul, ca sa fii mai linistita.

| Amy6 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am incercat să-l caut dar nimic. Nici măcar bunul simț de a-mi da o explicație. Dar hey, pământul este frumos din pricina faptului că este diversificat, nu?

| SilentRain a răspuns:

Eu nu știu cum e laughing)
Daca tine la tine si nu mai tu ești prezenta in inima si mintea lui, o sa te caute el
Posibil sa aibă pe altcineva, asta este mergi mai departe

| CodrutElian1990 a răspuns:

Eu cred ca la petrecerea de ziua lui a intalnit pe cineva, care i-a sucit capul sau capurile.

| Amy6 explică (pentru CodrutElian1990):

Nu cred, mai degrabă, cum am mai spus, nu a fost capabil sa ducă până la capăt o relație serioasă. Acum... Viața e a lui, daca a ales asta înseamnă că ceva nu mergea și nu-l pot condamna pentru asta. In schimb îl pot condamna pentru felul în care a abordat toată situația, dar omul cum își așterne așa doarme.

| Andrei258 a răspuns:

Stiu cum e am trecut si eu prin asta si cu prima partenera si acum trec pentru ca mi-a zis ca s-ar putea sa nu o lase sa se mute aici data fiind situatia si ea si eu avem dizabilitate si insotitor

| Amy6 explică (pentru Andrei258):

Off, Doamne! Este o situație dificilă din câte mi-ai spus. Cine nu o lasă, părinții?

| Andrei258 a răspuns (pentru Amy6):

Da, s-ar putea as fi vrut sa vorbim in privat

| Amy6 explică:

Ești un nesimțit, serios. Ai venit pe site-ul ăsta pentru ați bate joc de oameni crezând că asta te va face mai macho? Acum ce, vei trimite un screenshot prietenilor tai spunandu-le: "ha ha ha, uite ce amuzant sunt, i-am scris ăsteia un mesaj vulgar că e proastă și își crime sentimentele"?
Scutește-mă, copile. Înainte să-ți crească barba și după sa te gandesti la porcarii.

| Amy6 explică:

Catre toti oamenii care m-au sfatuit într-o perioada trosta din viata mea: eu si baiatul despre care am vorbit aici suntem din nou impreuna. Totul decurge excelent. Si-a dat seama ca a gresit iar acum imi face clatite? Va mulțumesc