| Callmebaby a întrebat:

Acum aproximativ o lună am început sa vorbesc foarte des cu un coleg care de anul acesta s-a mutat în alta clasa. Timp de 5 zile am primit mesaje începând de dimineața și menținând conversația de-a lungul întregii zilei, cu pauze de o ora sau chiar mai puțin între. La o săptămână mi-a spus ca mă iubește (mi s-a părut puțin exagerat să-mi spună asta asa repede), nu l-am crezut și mi-a trimis o melodie, spanandu-mi ca s-a simțit de multe ori confuz în legătură cu sentimentele. Țin sa spun ca noi începusem sa ne apropiem în martie, stăteam câteodată împreună în banca și eu îl plăceam, asa ca am spus ca nu am niciun motiv sa ma ascund și i-am spus: 'îmi pare rău dacă am reacționat ciudat, nu primești în fiecare zi asa mesaje de la persoana pe care o placi'. La urma mi-a spus ca are iubita și 'nu putem fi împreună din motive evidente'. M-am simțit foarte prost, i-am spus ca nu se face asa ceva și de ce mi-a mai scris dacă are iubita, la care mi-a spus ca au fost complimente și am înțeles eu greșit.
Ziua următoare mi-a scris iar întrebându-mă ce fac și a încercat sa glumească dar l-am lăsat în seen. De atunci am mai vorbit de 3 ori, foarte scurt și sec și doar din inițiativa lui. Ieri mi-a scris iar întrebându-mă cum e la liceu (el e grupa a2a), mi-a spus ca n-a mai vorbit de o săptămâna cu prietena lui și m-a întrebat ce-mi place la el. I-am spus ca nimic și insistând, i-am răspuns ca e o persoana super și n-ar trebui sa aibă nevoie sa audă asta de undeva ca să se simtă bine, apoi i-am spus ca sunt obosita și ma culc. Nu pot sa înțeleg ce simte, dacă simte ceva sau vrea doar sa se asigure ca nu trec peste el? Asa s-ar explica faptul ca-mi scrie la 5-6 zile. Ma gândeam luni să-i scriu și eu ca să vad cum se simte în noua clasa, dar nu știu ce sa fac... Îmi place cum ma înțeleg cu el, dar nu vreau sa ma implic în ceva ce nu va funcționa, cu atât mai puțin cu cineva care după ce nu mai vorbește cu o fata ii da mesaj alteia. Ce sa fac?

1 răspuns:
| MValentin a răspuns:

In primul si primul rand.
Nu-i permite baiatului daca are iubita sa o mierleasca cu tine cand nu vorbește cu respectiva ( sau sigur ca o exagrat ca nu o mai vorbit cu aia sa nu te mai simti tu presata de relatia lor)
Acum e alegerea ta...
Ori pui bariera la prietenie ori continui cu vorbitul si flirtul si vezi unde ajungeți.
Dar totuși gândește te e cineva in momentul asta in statutul de iubita a lui. Eu zic sa i dai mesaj si sa fi prietenoasă doar fara sa pari ca vrei sa distrugi ceva relatii doar analizeaza cum merge totul, deci e okay daca ii scrii