| blondy14 a întrebat:

va rog frumos sa ma ajutati, pe data de 25 dec, dupa ce am luat pastila anticonceptionala la 2 ore am vomitat. La fix 7 zile am avut un raport sexual neprotejat. Nomal stiu ca trebuie sa treaca 7 zile ca sa fiu din nou protajata. Exista sanse sa raman insarcinata daca fix in cea de a saptea zi a ejaculat in interior? Multumesc!

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Anticonceptionalele te protejeaza de o sarcina nedorita doar in cazul in care se administreaza pe parcursul a 21 de zile, zilnic o pastila la aceeasi ora. Daca nu ai procedat astfel, in cazul in care tu in acest moment esti in perioada fertila, si daca partenerul tau nu are suficienta experienta pentru a fi in stare sa-si coordineze si controleze perfect ejacularea se poate presupune ca poate exista o anumita probabilitate, insa imposibil de specificat in ce masura, sa ramai insarcinata chiar si in cazul in care a ejaculat in exterior. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Daca la al doilea contact sexual ai fost in perioada fertila, sansele de a ramane gravida sunt foarte mari in cazul in care nu ai urmat instructiunile de administrare a pastilei de a doua zi.

| raluk27 a răspuns:

Pastila anticoncepționala se ia ZILNIC (chiar dacă nu faci sex) timp de 21 de zile, adică 21 de pastile, cate are o folie.
Zici ca ai făcut sex dupa 7 zile, dar de cand? De unde vrei sa stim noi cand ai fost la menstuatie, cand a fost perioada fertila, incat sa spunem daca esti gravida sau nu?
Ca sfat: inainte de a face chestii, chiar daca te mananca, informeaza-te ca lumea cu privire la metodele contraceptive. Ca daca ai citi (ai net sub nas) nu te-ai mai îngrijora ca esti gravida.

| ishallhelpyou a răspuns:

Ia-ti anticonceptionale, nu vomiti de la ele si poti sa iei cat vrei laughing
Anyways, slabe destul de mici, dar nu imposibil.