| Melena73 a întrebat:

Bunaaa, am prieten de 3 luni, am fost foarte buni prieteni înainte, pe o perioada de 5-6 luni. Părinții mei stiau ca suntem prieteni, în schimb de acord era doar mama. Ea a fost printre primele persoane care au aflat, a fost de acord și este în continuare, dar în unele situații nu prea e așa de ok. După o luna a aflat și tata și mi-a spus sa termin ca nu e ok și ca nu e de mine (specific ca el este de alta religie, iar familiile noastre se cunosc cât de cât, mai multe din auzite. Nu am încetat relația cu el, părinții lui sunt de acord, m-am întâlnit cu mama lui și a fost totul foarte ok. Specific și faptul ca el are 20 de ani și eu 15, diferența aceasta de varsta este și între părinții mei. Vrem sa plecam la mare un weekend, cu fratele lui și iubita și cu unchiul lui și iubita (în cuplu). Nu știu cum sa le spun și ce sa le spun sa mă lase și pe mine. Ar fi mai plauzibil sa mă lase o singura zi decât doua, dar încă am o speranță. Mă gândeam sa le spun ca merg cu prietenele mele de la liceu și ca vine un părinte de al uneia dintre ele cu noi. Va rog mult dacă se poate sa-mi dați și mie un răspuns și sa mă ajutați. Chiar îmi doresc sa merg și nu am nicio idee cum aș putea sa-i fac sa mă lase. Mulțumesc!

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, nu este normal o asemenea relatie fiindca tu esti un copil mic si el major.
In asemenea cazuri, tatal tau il poate denunta la Politie si el intra la PEDOFILIE, fiindca tu esti minora.
Apoi, nici un hotel nu te poate primii daca nu esti cu un parinte sau ruda, care sa prezinte un ACT notarial ca este tutorele tau legal.

Parerea mea ca mama este sa-ti vezi de scoala si de prietenii tai de aceeasi avrsta si sa lasi barbatii mari in pace. Esti mult prea mica pentru asemenea relatii!

| Together a răspuns:

Legal nu sunt probleme, in Romania oamenii isi pot da consimtamantul sexual de la 15 ani daca respectivul nu e membru al familiei, nu esti sub tutela lui, si nu te pozeaza/filmeaza goala.

Diferenta de 5 ani e mult mai mare cand esti mic.

Daca zici adevarul probabil ca tatal nu o sa fie de acord. Poti minti, dar sunt niste riscuri. Mama nu te poate ajuta in privinta asta?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Together):

De la 16 ani, nu 15

| Together a răspuns (pentru Violleta2022):

Citeste codul penal articolul 220.

https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-221

Vezi daca scrie 15 sau 16 ani acolo.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Together):

Art. 220
Actul sexual cu un minor
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani."

Intre 13 si 15 ani se pedepseste cu inchisoarea....deci de la 16 ani poate sa-si dea consimtamantul!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Together):

In orice caz, sexul dintre un adult de 20 de ani si o fetita de 15 ani il poate baga pe barbat in puscarie, fiind considerat pedofil...

| Together a răspuns (pentru Violleta2022):

Sa luam alineatul (3) de la acelasi articol:

(3) Fapta prevăzută în alin. (1), comisă de un major cu un minor cu vârsta între 15 și 18 ani, se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani și interzicerea exercitării unor drepturi dacă: (bla bla bla)

Cand zice acolo intre 15 si 18 ani, tu crezi ca include si varsta de 18 ani?

| Together a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu il poate baga in puscarie pentru ca tu il consideri pedofil. Ca sa il bage in puscarie trebuie sa urmeze legea, care spune ca o persoana isi poate da consimtamantul sexual de la 15 ani.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Together):

Mai ia de citeste ce ai potat chiar tu mai sus!

"(3) Fapta prevăzută în alin. (1), comisă de un major cu un minor cu vârsta între 15 și 18 ani, se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani și interzicerea exercitării unor drepturi"

Asadar, sexul unui major de 20 de ani cu un copil de 15 ani, se pedepseste cu inchisoare de la 2 la 7 ani!

| Together a răspuns (pentru Violleta2022):

Ti-am scos din context citatul ala doar ca sa intelegi ce inseamna "varsta intre 13 si 15 ani". Iti reproduc aici contextul:

"(3) Fapta prevăzută în alin. (1), comisă de un major cu un minor cu vârsta între 15 și 18 ani, se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani și interzicerea exercitării unor drepturi dacă:

a) minorul este membru de familie al majorului;

b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului sau acesta a abuzat de poziția sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului ori de situația deosebit de vulnerabilă a acestuia, ca urmare a unui handicap psihic sau fizic ori ca urmare a unei situații de dependență;

c) fapta a pus în pericol viața minorului;

d) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice."

Compara cu ce i-am scris prima data cand am raspuns aici, dupa ce am citit legea.

Te inteleg ca ai sentimente puternice in legatura cu asta, dar legal este ok relatia lor.

| tasr123 a răspuns:

Pedofil