| Necunoscut112 a întrebat:

Cam ce perioadă consideraţi că e necesară pentru a te reface după o despărţire de o persoană iubită?

10 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Specialistii au raspuns ca, mai ales daca a fost o relatie serrioasa, sau chiar divort, pana la 18 luni!

| Făgăraş a răspuns:

Hristos a înviat! Întodeauna despărţirea de o persoană iubită, orice fel de necaz ascunde în sine multe bogăţii. E necesar să ne facem o analiză să vedem unde am greşit şi noi şi doar astfel, după ce am observat elementele noastre negative şi lucrăm la ele, vom avea şansa să întâlnim persoane mai mature şi să închegăm relaţii fericite.
Acest mod consider că este cea mai bună refacere după o relaţie eşuată. Hristos a Înviat şi numai bine happy

| Necunoscut112 explică (pentru Făgăraş):

Adevărat a înviat! Multumesc pentru răspuns!

| Făgăraş a răspuns:

Întotdeauna o relaţie eşuată presupune greşeli din ambele părţi. Şi atunci, dacă omul nu îşi conştientizează părţile lui slabe, va avea relaţii de acelaşi fel, cu persoane de acelaşi fel. Să ştiţii că persoanele se atrag între ele, chiar dacă, de cele mai multe ori la modul inconştient. Mulţi îşi caută în relaţie afecţiunea lipsă din copilărie, sau alte carenţe din interiorul lor.
Un exemplu în acest caz fi şi eu: eu sunt o perioadă care în trecut îmi plăcea să fiu umilit de fata de lângă mine. Mă conisderam inferior faţă de ea şi eram foarte fericit deoarece ea vorbea cu mine. Era ca un diamant pentru mine. Se observă foarte clar probleme mele, nu mai este nevoie să intru în detalii! Şi dădeam doar de persoane de acest fel, deoarece modul meu de abordare masochist nu se schimbase. Şi atrăgeam doar astfel de persoane. Când întâlneam persoane care nu mă umileau, le consideram ciudatehappy
Până când într-o zi, o persoană mi-a zis: " Valentin, până nu vei învăţa să te iubeşti pe tine însuţi, vei întâlni persoane care te vor umili ". De atunci lucrez la acest aspect fundamental al meu şi să ştii că lucrurile încep să se schimbe. Aşa văd eu refacerea după o relaţie eşuată, sau după oricare alt necaz apărut în viaţa fiecăruia.
Numai să ştii că nu este un drum uşor, dar se merită!

Hristos a înviat şi Dumnezeu să îţi ajute!

| LoveSleep a răspuns:

Să te refaci? Nu ești tu ăla de la Acces Direct pe care a aruncat acid fosta prietenă?

| MihaiNicu23 a răspuns:

De la cateva luni la cativa ani.

| Necunoscut112 explică (pentru MihaiNicu23):

Ani? Serios? :-(

| MihaiNicu23 a răspuns (pentru Necunoscut112):

In unele cazuri da se mai intampla, dar foarte rar.

| Emma30555 a răspuns:

E relativ. Cel mai sigur cand apare altcineva și te îndrăgostești îți trece de tot

| Mandreiv a răspuns:

Perioada necesara poate depinde functie de cat de intensa a fost relatia. De exemplu dupa o relatie de vreo 6 ani poate sa dureze si un an pana cand uiti si abandonezi ideea de a mai fi cu persoana respectiva. Poti sa apelezi totusi la varianta in care sa cunosti pe cineva si care sa te ajute sa depasesti sau sa uiti mai repede dar de regula o astfel de persoana va ajunge sa sufere intrucat de regula nu te poti lega afectiv de ea.