| GiaveleaCamelia a întrebat:

Când aveam 13 ani eram îndrăgostită de un țigan (eu româncă) am fost cu el mai bine de un an de dragul lui suportam umilințe, batai, injuraturi până a intervenit familia. Familia meava reușit cu greu să ne despartă dar a reușit. După am suferit luni bune după el.Inte timp el a fost însurat cu o țigancă a făcut un copil cu ea acum e divorțat, tatal lui a fost condamnat pentru tentativa de omor, el a renunțat la școală. Eu am intraf la un liceu foarte bun, am intrat în anturaje selecte am cunoscut baieti din famili foarte bune..dar nu am reușit să mă atașez de nimeni. Viața a făcut să ne revedem și el mă vrea înapoi se tine după mine. ..Eu am 18 ani el 24 și acuma că îl am iarăși lângă mine realizez că îl iubesc enorm dar in același timp îmi este frică de el nu pot să renunț la viața mea pentru el.El spune că a crescut și că totu va fi altfel.Ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| HereToHelp123 a răspuns:

Nu stiu....si iubirea asta,e cu multe secrete si capcane.Din ce spui, tu esti o fata educata, care inveti, ai intrat la un liceu bun, ceea ce este de apreciat.Multi spun ca se schimba, dar oamenii nu se pot schimba, intelegi? Doar daca li se itnampla ceva cu impact absolut puternic asupra lor isi pot schimba viziunea, dar peste noapte in niciun caz happy Nu te stresa ca ai 18 si nu te atasezi de nimeni, ai timp. Mai bine invata, ia bac-ul, mergi la o facultate.Stii,chiar ne uitam la un documentar cu profesorul nostru de engleza, cum femeile sunt doar niste trofee pentru barbati.Pana si in reclame, barbatii sunt inconjurati de femei topite si dezbracate.Ai vazut vreodata o reclama cu o femeie inconjurata de barbati topiti dupa ea? E discriminare totala inca de la inceput! happy In fine, revenind.Esti femeie, esti puternica! Continua studiile, devii cineva pe cont propriu, nu renunta doar pentru un barbat.Mai bine singura,linistita,mandra de tine insasi ca ai reusit sa ajungi undeva,ca ai o viata,un job(Ceea ce e greu acum).
, decat cu un barbat care te umileste, care nu stie sa te pretuiasca, traind in suferinta mereu happy Te rog, ai grija la decizie! happy

30 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Sa te duci cu el, sa-i faci un puradeu, sa stai cu puradeu' la colt de strada, cu mana intinsa...

| corbulalbrosu a răspuns:

Sa-ti vina mintea la cap. Dragostea este oarba si impulsiva. Ai face bine sa asculti de ratiune.

| mihai69 a răspuns:

Înainte să iei decizia să fiți iar împreună, să te sinucizi. Nu de alta, dar așa vei suferi cel mai puțin.

| LoveSleep a răspuns:

Daca ti-as spune ce trebuie sa faci, aș lua suspend.

Oricum, n-are rost, tot o sa te intorci la el.

| Doub a răspuns:

Uaau, cum ai intrat tu la un liceu foarte bun cu scrisul asta?thinking

Baai, esti constienta ca are un copil, nu?raised eyebrows

| SkyPilot a răspuns:

Oamenii nu se schimba. Daca vrei viata dinainte, du-te cu el. Nu va fi altfel. Oamenii devin mai rai cu timpul, nu mai buni. Dificultatile din viata de inraiesc pe cei mai multi dintre noi.

Răspuns utilizator avertizat
| ALGator a răspuns:

Dacă el e cel care te batea, umilea, înjura (nu rezulta clar) atunci riscul e mare să recidiveze. Dacă e violent, ești în pericol. Între două suferințe o alegi pe cea mai puțin nocivă.
Ai putea să îi acorzi o perioadă de carantină strict condiționat dar riști să te fixezi și mai tare. Trebuie să înveți să evaluezi un om, dar starea ta de dragoste riscă să îți distorsioneze evaluarea.
PS Nu contează că e "țigan" sau ce a făcut tatăl lui. Contează potențialul lui, bun sau rău. Din păcate indivizii veniți din familii cu probleme sînt adesea abrutizati, fără putință de recuperare.

| ALGator a răspuns:

Poți să încerci să afli și de ce a divorțat și să ți clarifici dacă e manipulativ (pericol, din nou!).
Dar la cei 18 ani ai tăi riști să nu faci față unei astfel de încercări. Riști să te domine.
Probabil cel mai rațional sfat e să te pregătești să uiți și să fugi de el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fugi cat te tin picioarele in directia opusa. E cel mai bun sfat pe care il vei primi vreodata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar tie ti se-ntampla des sa te injosesti prin a rasp. la tot felul de intrebari execrabile? Parea ca poti mai mult de atat, dar poate m-am inselat, pardon, acel `poate` nu-si are rostul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Avem pareri diferite despre umilinta, daca tu percepi ca ma injosesc cumva oferind niste raspunsuri, poate ca e timpul sa-ti analizezi, in profunzime, conceptele despre viata. Daca as ignora toti inferiorii as oferi, poate, un singur raspuns pe luna si nu as mai fi avut nici aceasta conversatia cu tine. Iar eu nu-mi refuz micile placeri, constient aleg sa fiu sclavul propriilor slabiciuni, daca as alege sa le controlez, viata ar deveni prea plictisitoare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah, mica placere spui?
Okay, don't mind me.Continua.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, am spus "micile".

Nu te-am luat niciodata in seama, nu ai pentru ce sa-ti faci griji.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii ca deja umpli niste randuri inexistenta, fapt pentru care ultimul reply chiar este in plus.Comentasem scurt tocmai sa nu mai dai reply, ca nu mai era nevoie.
Dar, nu ma pot abtine sa nu-ti spun, "micile" tale incercari de atacuri la corason chiar sint simpatice.
Hai pa-pa-pa krankillut tongue.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ignorantule, e stupid sa acuzi oamenii de lucruri pe care le faci si tu, fiind de doua ori mai stupid cand ii acuzi chiar in timp ce faci respectivele lucruri. Tu nu ai cum sa-ti dai seama dar, pentru oamenii neprosti, esti penibil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ignorat, prost si penibil.Acum de ce te opresti doar la atat? Make my day happy.
Imi schimbi starea din,, mirat" in,, amuzat".Hai mai pe seara poate.Tu scrii, eu ma amuz.Ori imi poti lasa mesaj privat, si mai bine.Dar'a doar tu ai scrie, ca si aici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

S-ar putea sa ma insel dar parca te-am numit si dosniac dubios. Sau contorizam doar ziua de azi?

Degeaba incerci sa imi dovedesti cat de putin afectat esti, imi demonstrezi doar ca ti-e foarte frica ca eu sa nu am impresia ca te-as influenta, adica exact opusul a ceea ce incerci sa faci. Dar nu ai de ce sa-ti faci griji, eu iti spun anumite lucruri pentru propriul amuzament, daca si in ce masura te afecteaza, e aproape deloc important. Esti prea defensiv ca sa poti mima, cu succes, indiferenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce-ai facut, Geanny, ce treaba are sula cu prefectura? Ti se intampla des sa ai stari d-astea de delir?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu imi raspunzi mie si ma rog de ce?laughing
Ce treaba are comentariul tau cu al meu, sau de ce imi dai reply?
Eu ii zic exact cum sunt tiganii firar mama lor si tu imi dai reply pe motiv de?
Next ai report.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti un xenofob dubios care judeca o intreaga rasa prin prisma unui singur exemplu. Ai scris o carte despre o intamplare care nu interesa pe nimeni si care nu avea nici o legatura cu subiectul in cauza, nu poti demonstra un tipar oferind tocmai exceptiile ca si exemple. Doar pentru ca i s-a intamplat mamei tale, tatalui tau sau iubitului tau un anumit lucru nu inseamna ca restul umanitatii va avea aceeasi experienta. Nu dispui de inteligenta necesara ca sa judeci o intreaga rasa, de fapt, tu nu dispui de inteligenta necesara ca sa iti dai cu parerea despre lucruri, in general.

Unde mai pui ca esti incapabil sa elaborezi un enunt logic, mi-a dat sangele pe nas incercand sa-ti descifrez voma lirica de mai sus.

Incearca sa folosesti cat mai putine cuvinte, in viitor. E de preferat ca doar sa lasi impresia ca esti prost decat sa elimini orice indoiala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi ti de treaba ta! Fa Titu un viitor!
Nu sta langa el!

Fugi cat mai poți!

Oamenii nu se schimba atât de ușor!
O data ce ai in sânge aceasta rzutate, nu ti va ieși prea ușor!

Tu așteaptă sa treacă timpul si vei vedea ca il vei uita si ca vei avea lângă ține un băiat bun care te va prețui.

Lăsa l pe acesta si fa ti viață ta sa fie frumoasa! Sa nu renunți la studii niciodată!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bun sfat pe care il poti primi este sa-l lasi sa sa-ti gasesti pe altu mutate fa orice e necesar sa-l uiti dar lasa-l! Si in plus mai e vorba si de un copil la mijloc deci gandeste-te bine si lasa dracu dragostea etc **** mea fiindca poti distruge viata unui copil! Am un prieten tot asa e tigan are 15 ani si e insurat de la 12-13 ani si peste 1-2 o sa faca si copil si in plus el si-a cumparat nevasta! Eu zic mai bine sa iti gasesti pe altu si in plus te batea te injura etc. dar daca te iubea de ce o facea? Ori ii dadeai tu motive ori nu te-a iubit si nu te iubeste tu fiind orbita de iubire n-ai vazut asta! Multa bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Two words? Sunt sase cuvinte si un emoticon, nu doua cuvinte. Sau ti-a placut atat de mult scoala incat ai renuntat la ea inainte sa inveti sa numeri pana la trei?

Nu vreau sa-ti spulber visele dar nu sunt nici mic, nici tigan. Doar pentru ca iti subliniez ignoranta nu inseamna ca m-am lezat in vreun fel, inseamna doar ca tu esti mai redus si eu am tinut sa subliniez asta. Tu percepi ce iti spun ca pe jigniri in timp ce spusele mele nu fac decat sa reflecte realitatea. Faptul ca iarna nu e ca vara, ca apa este uda si ca tu esti redus sunt realitati incontestabile, nu jigniri. Orice om cu o inteligenta medie va realiza ca esti prostalau dupa ce iti va citi primul comentariu de pe acest topic, asta nu inseamna ca are ceva cu tine, inseamna doar ca esti prostalau...

E irelevant cat de mult iti pasa tie despre mine, nu stiu ce ti-a lasat impresia ca am vreo dorinta arzatoare sa ma remarci.

PS: Invata sa scrii (...si sa numeri macar pana la 10, iti va fi de folos)!

Răspuns utilizator avertizat
| lucifer12345678 a răspuns:

Sa iti vezi de drumul tau

| Clausd10 a răspuns:

Copila draga, nici nu stii cat de aproape esti de cel mai mare rau posibil care ti se poate intampla de acum incolo daca alegi ca drumul tau sa mearga cu al lui. Sunt o gramada de factori care insumati ar trebui sa te faca sa deschizi ochii. In afara de toate suferintele fizice si psihice pe care esti gata sa le induri din clipa in care vei fi cu el, ii vei mai darama si pe ai tai. Nu uita, ei au reusit o data sa te scoata din aceasta capcana. Tu iti dai seama ca iti distrugi inclusiv o potentiala viitoare cariera extraordinara? Anturajul cu care ai fost, cercurile selecte prin care ai umblat, toate astea iti vor intoarce subit spatele si te vei trezi singura, neajutorata, gata/sau nu, sa speli, gatesti, porti de grija unuia sau unora care in viata vietii lor nu te vor aprecia la adevarata ta valoare. Vei realiza ca parintii tai in suferinta lor ca te-au pierdut de data asta definitiv vor duce tot restul vietii lor povara de a nu te sti bine. Evita-l, continua sa cresti in anturajul in care esti, este imposibil ca ceilalti sa nu se ia de viata lui daca tu nu il vrei. Nu cred ca te vezi turnand plozi an de an, nu mai spun. Sunt o gramada de argumente pentru a nu fi cu el, insa nistre straini pe net nu te pot ajuta decat cu un sfat-doua. Decizia finala e a ta. Mai ales ca esti majora. Dar, nu te pierde, ai mare grija de tine. Succes. P.S. Daca te hartuieste exista si organe abilitate sa ia masuri in acest sens.

| djlukass a răspuns:

Eu as da timpul inapoi: dupa calculele mele tu aveai 13 ani el 19 corect? acum tu ai 18 el 24. Bun ca am stabilit astea acum sa ne gandim. La 19 ani avea comportamentul acela de a te bate, injura, etc acum ca are 24 de ani crezi ca e vreo diferenta? Nu era un adolescent, la 19 ani se presupune ca ai cat de cat o gandire mai matura. Ce pot sa iti zic este sa tragi tu concluziile si sa te gandesti bine.

| piratul a răspuns:

Ai mila pentru viata ta si chiar daca te doare nu accepta pentru nimica in lume sa fii cu un om care te a facut sa suferi!

| depye a răspuns:

Vai de capatana ta daca te intorci la el! vei regreta amarnic faptul ca te-ai reintors in iad! vei avea cosmaruri cu vorba mea!