| Anastasia324 a întrebat:

Hei!
Tatăl meu este țigan iar mama mea este româncă.
In cazul asta eu sunt semi? Adica si tiganca si româncă? Sau doar româncă luând partea mamei.
Am întrebat o fata si ea spune ca sunt si una si alta.

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ca origine, esti si-si.
Mai departe, se cuvine sa inveti ambele limbi, obiceiuri etnice, etc.

| Utilizatornew25 a răspuns (pentru Bula):

Nu e neaparat, poate sa nu fie deloc, depinde ce a moștenit în ADN!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde cum te comporti...winking

| Bizon95 a răspuns:

Ca rasa, da, jumate d'aia, jumate d'ailalta
ca si cultura, asta tu decizi cand esti majora, iar pana atunci depinde cum si de cine esti crescuta

| Utilizatornew25 a răspuns (pentru Bizon95):

Rasa este aceiași, etnia poate să difere, dar nu e neaparat sa fie rom, poate fi doar românca, depinde ce are moștenit în ADN!

| Ineys a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=C2JLdrlFA-U

Esti fifty-fifty. Sau depinde:
Daca tatal tau este 50% tigan si mama ta 100% romanca atunci esti 25% tiganca+50% romanca+ 25% X ( natia cealalta a tatalui tau ). Etc, etc, te-ai prins de idee.

| Utilizatornew25 a răspuns (pentru Ineys):

Buna, poate sa fie si 0%. Depinde ce a moștenit în ADN, dacă are în el "Asia de sud" însemnând din India un anumit procent da este, daca nu este prezent, nu!

| Utilizatornew25 a răspuns (pentru Ineys):

Buna, poate sa fie si 0%. Depinde ce a moștenit în ADN, dacă are în el "Asia de sud" însemnând din India un anumit procent da este, daca nu este prezent, nu! Etnia poate fi moștenită doar de la un singur părinte, ori ambii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti mai mult romanca decat tiganca avand in vedere ca maicata e ronanca dar esti totusi rroma. dar daca esti alba nu isi da nimeni seama ca esti rroma.

| brokxy a răspuns:

Esti Rom... încă
te-ai prins? LOL

| darrio2007 a răspuns (pentru brokxy):

Romă, că e fată.

| brokxy a răspuns (pentru darrio2007):

Dar asa nu ar fi iesit gluma mea complet neamuzanta oricum;-;

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Esti tigan numai daca te comporti ca unul.

| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Intai de toate esti om nascut in Romania deci esti romanca.

| Cduncfujndf a răspuns:

Ești una și alta.

| Utilizatornew25 a răspuns (pentru Cduncfujndf):

Nu neaparat, poate fi si doar una din ele!

| Totenkampf a răspuns:

O întrebare stupidă. Dacă chiar ești interesată de aspectul rasial al vieții tale, ești rezultatul unei relații interrasiale. Jumătate asiatică (partea țigănească), jumătate caucaziană (partea românească).

Meriți să fii omorâtă pentru asta? Habar nu am, dar observ că te cam complexezi, dacă te consideri inferioară gândește-te că până și Adolf accepta copiii din relația evreu + german, deci, dacă exista o toleranță în acele timpuri, cu siguranță vei găsi toleranță și în acestea.

| Utilizatornew25 a răspuns:

Bună, nu este neapărat să fi jumătate sau orice altă pondere, poți să nu fi deloc de etnie romă! Este într-adevăr ca la naștere genele le primim de la ambii părinți în mod egal, dar ADN-ul din punct de vedere al etniei diferă, părinții pot fi ca și în cazul tău de două tiputi difeirte, și să moștenești doar una! Sper că te am ajutat, îți atașez un link să vezi și tu! https://support.ancestry.com/......ty-Results