| Marianaaaaa a întrebat:

Care sunt sansele sa ramană insarcinata daca nu a avut loc ejaculare iar penisul a fost introdus doar de 2 ori nu consecutiv, cu interval de minute si nu a fost introdus mult, cred ca nu este vorba nici despre lichidul preejaculator
Tin sa specific ca in acea zi a fost ultima a ciclului... am inteles ca este perioada nefertila... si nu este cazu de sarcina. ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Draga Marianaaaaa, raspunsul corect este exact invers adica : CICLUL MENSTRUAL este de 30 de zile, iar MENSTRUATIA are 5 zile, dar asa cum am mai spus si o repet NICIODATA si NIMANUI nu-i foloseste sa stie cate zile tine menstruatia fiindca aceasta informatie nu are absolut nicio relevanta si asta dintr-un motiv cat se poate de simplu; fiindca chiar daca sangerarea tine doar 2-3 zile sau 7-8, lungimea ca numar de zile a menstruatiei nu influenteaza cu nimic/deloc desfasurarea ciclului menstrual si nici pozitionarea perioadei fertile in cadrul ciclului respectiv. Folosirea incorecta a terminilor/a denumirilor poate provoca confuzie pentru ca diferenta dintre ultima zi a menstruatiei si ultima zi a ciclului este ENORMA care concretizata in timp/in zile este de circa 22-25 de zile.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca tu erai in perioada fertila, sansele sunt de 99% sa ramai insarcinata!
Explicatia este simpla: daca s-a introdus penisul in vagin, in primele secunde se elimina involuntar cateva picaturi de lichid seminal (pre-ejaculator)care pot contine sperma si care te pot lasa insarcinata, doar daca esti in perioada fertila.

Aici ai un calculator de fertilitate, pune-ti datele personale si vei vedea:

http://www.femei-moderne.ro/calendar-fertilitate/

| corbulalbrosu a răspuns:

O sarcina se poate forma DOAR in cazul in care sexul este intretinut in perioada fertila si DOAR daca sperma ajunge in vagin. Pentru a primi un raspuns cert si corect intotdeauna trebuie specificata in a cata zi a ciclului menstrual a fost intretinut sexul deoarece numarul zilelor de menstruatie poate sa difere foarte mult de la 2-3-4 zile cel mai frecvent la menstruatii lungi care pot tine 6-7-8 zile sau chiar mai mult. In concluzie : PERIOADA FERTILA SE POATE DETERMINA NUMAI/DOAR IN CAZUL IN CARE CICLUL MENSTRUAL ESTE REGULAT. O sarcina se poate forma/lua nastere DOAR in perioada fertila a ciclului menstrual. Perioada fertila a unui ciclu menstrual reprezinta o perioada de circa 5-6 zile in care o femeie poate procreea, adica poate sa ramana insarcinata in cazul in care intretine contacte sexuale neprotejate si partenerul ejaculeaza sperma in vagin intentionat sau involuntar. Aceasta perioada poate fi determinata doar/numai in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT, adica are mereu/constant aceeasi lungime cu acelasi numar de zile de fiecare data. Este stabilit stiintific ca in fiecare ciclu menstrual foliculul ovarian va produce INTOTDEAUNA DOAR O SINGURA DATA intr-un ciclu menstrual unul sau in cazuri foarte rare 2 sau mai multe ovule viabile(cand se formeaza sarcina cu gemeni), INTOTDEAUNA cu FIX 14 zile inainte de inceperea urmatoarei menstruatii, indiferent de lungimea ciclului menstrual. Acea zi in care este produs ovulul se numeste zi de ovulatie si in functie de aceasta se determina perioada fertila. Este determinat stiintific si medical ca ovulul este viabil/poate fi fecundat incepand din momentul aparitiei o perioada de 12-16 ore pana la maxim 24 de ore. Daca nu se produce fecundarea, ovulul nefecundat intra intr-un proces de degenerare rapida si in 2-3 zile se dezintegreaza, iar resturile sunt resorbite de organism. Este acceptat si faptul ca un spermatozoid ajuns in uter si de acolo in trompa uterina poate supravietui in conditii ideale pana la circa 5 zile timp in care asteapta producerea/aparitiei ovulului. In concluzie aceste 5 zile (cat poate trai spermatozoidul) + 1 zi (cea a ovulatiei) + 1-2 zile (marja de eroare) = 7(8) zile reprezinta perioada fertila. Aceasta perioada fertila este intotdeauna fixa fata de ziua urmatoarei menstruatii insa variabila fata de prima zi a menstruatie deja trecute, astfe ca : in cazul celui mai scurt ciclu menstrual (c.m.) cel de 21 de zile in care ovulatia se produce in a 7-a zi a ciclului; rezulta ca perioada fertila va fi intre a 2-a si 9-a zi a c.m., in cazul unui c.m. mediu de 28 de zile, caz in care ovulatia se produce in ziua a 14-a, rezulta ca perioada fertila va fi intre a 10-a si 17-a zi a c.m. iar in cazul unui c.m.lung de 35 de zile ovulatia se va produce in a 21 zi a c.m. si perioada fertila va fi intre a 17-a si 23-a zi a c.m. Probabil ca vei intelege citind cu atentie explicatiile. Sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Oare cand veti intelege atat tu cat si celelalte fete care posteaza intrebari, un lucru foarte important/esential si anume ca : Pentru a se putea formula un raspuns corect, intotdeauna trebuie precizata data in care a inceput ultima menstruatie, fiindca acea zi/data reprezinta PRIMA ZI A NOULUI CICLU MENSTRUAL. Nu are absolut nicio valoare sau importanta "precizarea" ca sexul, joaca sau orice altceva s-a intamplat intr-un anumit moment dat, adica DUPA TERMINAREA MENSTRUATIEI. Aceasta informatie NU ARE absolut nicio valoare din moment ce nu se precizeaza cate zile a tinut MENSTRUATI si nu CICLUL cum folosesti tu in mod gresit termenul pentru perioada de sangerare. De asemenea este foarte important sa fie precizata lungimea ciclului menstrual fiindca este bine sa stii ca PERIOADA FERTILA poate sa inceapa chiar din a 2-a zi a ciclului/de menstruatie in cazul celui mai scurt ciclu menstrual cel de 21 de zile si ovulatia sa se produca a doua zi dupa terminarea menstruatiei. Fa abstractie de raspunsul imbecil dat de Gretta. Sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a avut loc in ultima zi a ciclului, nu se pune problema vreunei sarcini.

| Marianaaaaa explică:

Ciclul menstrual de 5 zile
30 de zile

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Marianaaaaa):

Draga Marianaaaaa, raspunsul corect este exact invers adica : CICLUL MENSTRUAL este de 30 de zile, iar MENSTRUATIA are 5 zile, dar asa cum am mai spus si o repet NICIODATA si NIMANUI nu-i foloseste sa stie cate zile tine menstruatia fiindca aceasta informatie nu are absolut nicio relevanta si asta dintr-un motiv cat se poate de simplu; fiindca chiar daca sangerarea tine doar 2-3 zile sau 7-8, lungimea ca numar de zile a menstruatiei nu influenteaza cu nimic/deloc desfasurarea ciclului menstrual si nici pozitionarea perioadei fertile in cadrul ciclului respectiv. Folosirea incorecta a terminilor/a denumirilor poate provoca confuzie pentru ca diferenta dintre ultima zi a menstruatiei si ultima zi a ciclului este ENORMA care concretizata in timp/in zile este de circa 22-25 de zile.