| Marianaaaaa a întrebat:

Daca am avut contact sexual in ultima zi a ciclului pot sa raman insarcinata? (Nu a existat ejaculare)
Nu este vorba despre penetrare, penisul a fost introdus de trei ori cu diferenta de cateva minute si nu a fost tinut mai mult de 15secunde.
Am inteles ca e perioada nefertila.
Cat poate sa traiasca spermatozoizii in conditiile astea? (Avand in vedere ca a avut loc "contactul sexual" in ultima zii a ciclului)
Pot sa traiasca spermatozoizii in vagin mai mult de 5 zile in conditiile acestea?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca contactul sexual a avut loc in ultima zi a ciclului menstrual (adica ultima zi inainte de o noua menstruatie si noua menstruatie a inceput a doua zi), atunci riscul de sarcina este practic zero. daca contactul sexual a fost in ultima zi a unei menstruatii (din intrebarea ta nu e clar daca faci diferenta intre ciclu si menstruatie), atunci nu ne dai niste date importante: a cata zi a ciclului menstrual era (adica cat a durat menstruatia), cate zile are in general la tine un ciclu menstrual (28, sub 28, peste 28)?
Penetrarea pe care o descrii este absolut normala si suficienta pentru un contact sexual. Daca nu a existat ejaculare, sigur ca riscul de sarcina e mai mic. Spermatozoizii traiesc in caile genitale ale femeii (nu in vagin, ci in uter si in trompe) maxim 5 zile. Daca ai cicluri scurte (sub 26 de zile) si menstruatii lungi (peste 3 zile), e posibil ca perioada sa fie una cu fertilitate medie. daca ai cicluri lungi (peste 29 de zile) si menstruatii scurte, atunci perioada care fertilitate minima. Nu exista perioada nefertila, aceea apare doar dupa menopauza.

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu este posibila aparitia unei sarcini.

| Alicezzz a răspuns:

Ma uit si citesc raspunsuri pe aici luate de pe net si scrise ca la carte... am rog...
Deci draga mea, eu inteleg ca tu ai facut sex in ultima ta zi de menstruatie adica cand inca mai aveai scurgerari. Daca ejaculare nu a existat sansele de sarcina sunt mici, dar nu imposibile. Oricum eu zic sa stai linistita ca nu ai ramas. Daca a existat o ejaculare in toata regula desi tu ai zis ca nu, cu siguranta ca ei traiesc 5 zile. Pe viitor evita contactul sexual neprotejat fie el si pentru 10 secunde, daca nu vrei sa ai neplaceri. Mergi la medic pe viitor si daca ai o relatie stabila treci pe anticonceptionale daca prezervativul va este incomod! Baftawinking

| SeXexpert69 a răspuns:

Daca le dai de mancare, pot sa traiasca. Funda?