| ConnectYa a întrebat:

Cat de important este sexul intr-o relatie? Iubita mea mi-a spus ca mereu vreau numai sex, sex, si de fiecare data cand ii zic se supara pe mine, de exemplu in ziua cand am facut 6 luni, am iesit in oras si dupa i-am zis daca vrea sa o facem, si s-a suparat, mi-a zis ca nici in ziua asta nu putem sa stam cuminti ( nu o mai facuseram de vreo 5 zile), si mi-a spus ca vrea sa vada cat timp rezist fara sa ii mai zic, sa nu o mai facem o perioada. Acum au trecut iarasi 5 zile de cand nu am m-ai facut-o, si nu i-am mai zis nimic, dar nu stiu cum sa ii zic, ce sa fac, cum sa ma comport legat de asta, am vazut k daca incerc sa dsicut, daca e sa ii zic ca e important sexul pentru mine, se supara, zice ca doar pentru asta stau cu ea, k daca nu mi-ar fi dat acum nu mai stateam cu ea, chestii din astea, Si cine te iubeste cu adevarat, nu iti cere nimic. Cum m-ati sfatui sa procedez?

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista o mare difereanta intre a face sex si a face dragoste. Sex faci in relatiile intamplatoare: iesim impreuna 2-3 luni, apoi ajungem in pat, fara sa ne cunosatem in realitate si fara sa ne implicam sufleteste, doar pentru placere, facem sex cat e foarte placut, adica inca 5-6 luni, apoi ne despartim. Relatiile astea sunt tinute numai de sex, asa cum pare si a voastra si dipar cand se stinge pasiunea.
Mai exista si dragostea: ne intalnim, ne cunoastem, incep sa avem sentimente, nu ne grabim, o luam usor si dupa 12-18 luni de relatie, daca dragostea rezista ajungem sa facem dragoste. Pentru astfel de cupluri, sexul este o incununare a sentimentelor si este foarte placut si important in relatie.
Voi nu sunteti in cazul al doilea daca la aniversarea voastra de 6 luni deja faceati sex, ceea ce inseamna ca probabil pasiunea s-a stins deja si partenera ta incearca sa gaseasca o cale sa iasa dintr-o relatie in care nu exista sentimente si in care nici unul nu se implica.
Daca tu vrei mai mult, daca vrei sentimente, intimitate, etc, trebuie sa discuti cu ea si sa luati relatia de la capat pe cu totul alte baze. Sa va cunoasteti, sa ajungeti sa va iubiti, sa faceti sacrificii majore unul pentru celalalt, sa fiti alaturi in momente grele si abia apoi sa ajungeti in pat, cand va veti cunoaste foaret bine si nu veti avea genul de neintelegeri pe care le aveti acum (care sunt determinate de lipsa de sentimente si incredere)

| greyhound a răspuns (pentru Brigaela):

Sex/dragoste dupa 12-18 luni? bun sfat... daca am fi fost in anul 1815

| Brigaela a răspuns (pentru greyhound):

Nu, e foarte bun si in prezent, daca esti destul de inteligent. daca nu... consideri ca este demodat si te frigi

| Oana92 a răspuns (pentru greyhound):

...n-ai cu cine!

| irina20 a răspuns:

Sexul intr-o relatie e destul de important.Arat-i ca nu o iubesti doar pentru sex(poate asta crede).Si ar fi indicat sa nu mai aduci in discutie un timp, se va intreba atunci de ce nu mai vrei...ai rabdare.O sa te invite ea.

| buzeduulci a răspuns:

Nu mai insista. Dovedeste-i ca nu asta e important pentru tine. Las-o pe ea sa iti ceara. happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iar tu bre? nu ai prins ideea din celelelate 4-5 intrebari pe care le ai pus? esti prea insistent, fata se simte "atacata" de tine si nu o sa mai fie niciodata relexata si receptiva la modul in care i tratezi. tie ti se pare ca 5 zile fara sex e o eternitate?

| neutrino a răspuns:

Sexul intregeste o relatie normala, dar lipsa acestuia va grabi sfarsitul acesteia. Majoritatea relatiilor se bazeaza doar pe sex.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tie iti mai trebuie o lesa si o talanga de gat si gata, esti al ei.

Cum sa te certe ca vrei sa faci sex o data la 5 zile? Cred ca prietena ta are impresia ca prin sex te rasplateste pe tine cumva iar impresia asta puteai doar tu sa i-o induci prin atitudinea de disperat.

Deja in relatia voastra sexul este o moneda de schimb pe cand in relatiile normale sexul vine de la sine si reprezinta o activitate placuta pe care o impart doi oameni.

In primul rand, renunta la starea de disperare, femeile o simt si mai apoi profita de ea. Daca prietena ta nu vrea sex, plateste-i cu aceeasi moneda. Gaseste ceva ce ei ii place foarte mult sa faceti si spune-i ca il veti face doar o data la 6 zile si cand il veti face, ii vei scoate ochii cu el, asa cum ea iti face tie. Dar trebuie sa ii explici foarte clar de ce o faci, femeile fiind foarte razbunatoare cred ca orice gest sau cuvant pe care il scoti este menit sa le raneasca. Explica-i foarte clar ca intr-un cuplu nu e normal sa iti scoata ochii atunci cand vrei sa faceti sex, cum si tu la randul tau nu ii reprosezi ei chestiile pe care ea vrea sa le faceti. Explica-i ca relatiile se bazeaza pe compromisuri si spune-i sa inceteze cu reprosurile legate de sex. Intelegeam sa-ti reproseze daca te uiti dupa alte fete sau daca te imbeti si devii violent. Daca tot nu vrea, explica-i frumos ca te duci la alta care vrea si terminati orice discutie.

| sensualus a răspuns:

Eh, mai fa-te si tu ca studiezi pe wikipedialaughing

| NnDWtf a răspuns:

Sexul rezolva 99% din probleme, daca stii sa-l faci.
Asa ca "procedeaza" ca la carte, gandeste-te la placerea ei, nu la a ta. Daca termini in 10 minute, normal ca nu-i place.

| mihnea123abc a răspuns:

Asteapta pana cand iti spune ea ca vrea.

| Louysse a răspuns:

Serios esti obsedat, normal ca se supara cand vede ca ii ceri doar asta, cum ar fi sa iti cera si ea in fiecare zi bani? Las-o in pace ca o sa se desparta de tine.

| stanciucristian a răspuns:

Pofta vine fumand! dai un joint si o sa vrea doar sex laughing

| Sav_Alexandru_1990 a răspuns:

Ma nu știu Cum este ca am o iubita putin cam foarte perversa dar ce pot sa Îți spun e ca am avut și eu discuții de genul ca numai sex vreau etc... eu așa făceam
Nu o mai intrebam și doar începeam sa mă comport sexual și ajungeam la sex
Dar nu facem în fie care zi... O data la doua zile. depinde Cum vrea ea și Cum avem timp
Deci nu o mai întreba ca nu faci programare la dentist