| TonyScope a întrebat:

Ce ati face daca ati afla ca un prieten deal vostru e schizofrenic? cum ati reactiona va rog cele mai sincere raspunsuri...scuze pent.ru categorie...

5 răspunsuri:
| LeontinAndrei a răspuns:

Este o problema foarte delicata. Sincer, cred ca as fi alaturi de el si as incerca am grija de el cat as putea.

| Anabele a răspuns:

Eu as incerca sa il sustin pe el si familia lui. Daca intr-adevar as tine la acest prieten as face tot ce pot pentru al ajuta. L-as sustine moral, ii demonstrez ca sunt un adevarat prieten si nu il voi lasa la greu. Parerea mea e ca nu trebuie sa ii subestimam pe cei bolnaci mental, din contra, sa ii intelegem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca nu trebuie sa fii speriat de fata cu el si familia lui,sau sa iei aceasta boala in batjocura,pentru ca este tot un om ca noi ceilalti,doar ca are aceste probleme.Dar iti este prieten si presupun ca tii la el,asa ca trebuie sa ii fii alaturi,sa il sprijini pe el si pe familia lui si sa fii alaturi de ei,sa il vizitezi,sa nu-ti fie teama de el,dar totusi sa ai grija.E ceva delicat,dar nu-l trata ca si cum ar fi exclus din societate,pentru ca il va afecta alaturi de el, ajuta-l sa ii fie mai bine si sa fie fericit, si ai grija de el alaturi de familia lui.

| master77 a răspuns:

Eu as fugii...schizofrenicii au tendinte ucigase.

Răspuns utilizator avertizat