| BabyGirl06 a întrebat:

Ce este iubirea pentru voi? Dau funda le cel mai frumos raspuns love struck

10 răspunsuri:
| mihaelaa18 a răspuns:

Iubirea pentru mine este un sentiment frumos, minunat...cand iubesti simti ca traiesti, ca esti implinit si ca numai ai nevoie de nimic.Pacat ca uneori te raneste si lasa in urma ei niste rani adanci care cu greu se vindecasad.

| AIRIUS a răspuns:

Buna!
Personal,am iubit o singura persoana pe care si acum,binenteles ca o iubesc,iar pentru mine iubirea,inseamna cel mai minunat lucru,respectul si dorinta de al revedea in fiecare secunda,siguranta si protectia cu care el/ea te acopera!
Consider ca,si dupa o eventuala separare,divort,despartire,iubirea nu va muri, asta inseamna pentru mine iubirea, si daca nu se mai inteleg 2 persoane, daca se uita candva, niciodata nu s au iubit.
Eu niciodat nu voi uita!
Numai bine!

| Amelya02 a răspuns:

Iubire =fericire si suferinta happy

| Mademoiselle a răspuns:

Iubirea este...hmmmm, nimeni nu stie ce este, dar cu totii cunoastem sentimentul, cel putin o data in viata simtim ca iubim, iar atunci suntem in nori, dar de cele mai multe ori ajungem pe pamant inapoi, dar avem senzatia ca mult mai bine ar fi sub pamant, asta e iubirea, incepe cu niste "fluturi" in stomac, dupa iti cresc aripi, ajungi sa zbori in inaltul cerului cu persoana pe care o iubesti, dar vine furtuna ( gelozie, posesivitate, minciuni, infidelitate) si parca deodata te ratacesti, ii scapi mana si nu-l mai regasesti, si atunci aripile se usuca, cad si odata cu ele cadem si noi, si ajungem sa vedem din nou cruda realitate. Am trait cu totii o iubire imposibila, o iubire ilegala si naiva, in care iti spuneai mereu ca se va intoarce, ca se va schimba. Am crezut cu totii intr-o relatie care parea ca va dura pentru intotdeauna, si am platit scump pretul naivitatii pentru ca "intotdeauna" pare sa nu existe. sick<

| Mademoiselle a răspuns:

Iubirea este cel mai frumos lucru care te poate condamna la suferinta!

| xSweetAnGeLx a răspuns:

Cred ca o perfecta definie a iubiri o gasim in biblie
1 corinteni capitoul 13 (tot)
de fapt creed ca de acolo se trag toate definitile iubiri
mai putin complete ca cea originala(desigur)

| Deeaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Ubire este acel sentiment care ne incearca pe toti cel putin o data in viata. Este momentul in care renunti la a mai spune EU si EA si vei spune NOI! Iubirea este ceea ce ne face pe noi sa ne simtim oameni.
Cind iti imparti fericirea cu altul, nu te inchizi impreuna cu el intr-o inchisoare: pur si simplu daruiesti. Nu astepti nici macar multumire sau gratitudine. Daruiesti pentru ca esti prea plin, daruirea este o necesitate. Asadar, in cazul in care apare gratitudinea, ea este indreptata catre persoana care a acceptat iubirea ta, care a acceptat darul tau. Acceptarea ei te-a eliberat, ti-a permis sa-ti reversi iubirea asupra ei. Si cu cit impartasesti mai mult celuilalt, cu cit daruiesti mai mult, cu atit esti mai bogat. Daruind astfel, nu pierzi nimic si nici nu se iveste gindul "as putea pierde totul". De fapt, cu cit pierzi mai mult, cu atit existenta isi revarsa mai mult prospetimea asupra ta, daruindu-ti primaveri pe care pina atunci nici nu le banuiai.
Iubirea nu are definitie noi incercam doar sa ii dam definitii sa ii dam sensuri sa ii cautam intelesuri sa ii gasim raspunsuri, dar adevarul este ca IUBIREA este doar IUBIRE nu are definitii decat insasi IUBIREA! Dar daca ar fi sa ii dau o definitie, i-as da una: tu si eu!
Iubirea nu are gust iubirea nu are miros iubirea doar exista atunci cand doua suflete se intalnesc iubirea esti TU si EU amandoi si cat de frumos este sa existam asa sa ne iubim ca doi fulgi inlantuiti intr-o calatorie de vis numai noi Te Iubesc si iata cum sufletele gasesc dfinitii!

Poti sa iubesti o viata, sa daruiesti iubire, dar vine o zi cand iti doresti si sa primesti. Poate fi mai dureros un sentiment decat golul de iubire din suflet? Ati simtit vreodata suferinta acuta, ce-ti strabate toata fiinta, ce ti-o provoaca dorinta de a fi iubit? Eu cred ca singuratatea este profunda atunci cand nu te simti iubit. Cum poti fi fericit pentru ca iubesti? ATAT? Iubesti si esti fericit? NU! Sigur trebuie sa fii iubit la randul tau ca sa poti spune cu adevarat ca esti fericit.Altfel nu ar mai exista atatea suflete singure si atata tristete.
"Sa iubesti nu e nimic. Sa fii iubit e ceva. Sa iubesti si sa fii iubit e totul."

„Iubirea nu se dovedeste iubirea se simte! Iubirea este IUBIRE! Iubirea o daruiesti, iar atunci cand o primesti esti fericit!"

Cred ca iubirea nu poate fi explicata ci doar demonstrata. Iubirea e ca vantul,spunea cineva, nu il vezi,dar il simti. Iubirea e ca Dumnezeu, nu il vezi, dar stii ca este acolo.

Funda daca ti-a placut?big grin

| Hpzox a răspuns:

Iubirea inseamna daruirre totala, inseamna uitare de sine. Si, asa cum se intampla in lumea spirituala, plina de paradoxuri,. abia atunci cand vom uita de sine vom incepe sa ne reamintim de sine.

A iubi inseamna a trai viata celuilalt. Sa uiti de tine si sa te daruiesti cu totul celuilalt fara a astepta vreodata ceva in schimb, aceasta este adevarata iubire care te inalta si te purifica de tot ce e murdar in lumea aceasta.

"Iubeste-ti aproapele ca pe tine insutui", dar cum sa-ti iubesti aproapele cand tu nu te iubesti pe tine insuti?

Multi sunt de acord ca iubirea adevarata e minunata si ma intreaba cum sa ajunga la ea. Ea este deja in noi love struck iubirea este ceva frumos pentru mine te face sa zambesti mereu sa simti fluturasi in stomac happy

| edy4KtM a răspuns:

Pentru mine e ceva special,un lucru care nu o sa dispara nici o data din sufletele oamenilor, pana si cei mai rai simt iubire, in viata doar odata poti sa gasesti o iubire adevarata chiar daca trebuie sa cauti mult si bine dupa ea da crede-ma ca meritabig grin

| Pisicutax000x a răspuns:

Iubire - lac în care
înfloreşte regretul frumuseţii,
când cade zăpada
peste zilele defrişate ale copilăriei,
peste oraşele de după război,
până ce apare femeia,
- pretext al visării
înserarea fără de arbori,
în care lacul îşi caută sufletul.

sau

Iubire - lac în care
înfloreşte regretul frumuseţii,
când cade zăpada
peste zilele defrişate ale copilăriei,
peste oraşele de după război,
până ce apare femeia,
- pretext al visării
înserarea fără de arbori,
în care lacul îşi caută sufletul.