| max_4494 a întrebat:

Ce importanta credeti ca are sexul intr-o relatie? Este mai important sexul in comparatie cu sentimentele? Fara el poate exista o relatie? Daca da, cat ar tine?

Răspuns Câştigător
| Adyr0 a răspuns:

@Elianna Si dupa 60 de ani ce-ai sa faci? Daca o relatie se bazeaza in proportie mare pe sex atunci relatia aceea este sortita esecului. Dupa o anumita varsta oamenii nu prea mai au chef de sex dar sentimentele pot sa dureze o viata intreaga. Eu zic ca o relatie ar trebui sa se bazeze cam 80% pe sentimente si 20% pe sex.

16 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

La mine nu e asa important, dar e ca sarea din mancare- ii da gust!
Relatia mea, slava cerului, nu se bazeaza pe partea sexuala, ci foarte mult pe sentimente, care -repet-slava cerului, nu s-au diminuat!

| Floreenofficial a răspuns:

Poate exista o relatie dar nu ar tine pe vesnicie sigur.la un moment dat s-ar rupe din pacate... sad

Elianna
| Elianna a răspuns:

Si sexul si sentimentul au aceeasi importanta.Deci 50%. Poate exista o relatie fara sex la inceput, dar una de lunga durata nu cred!

Elianna
| Elianna a răspuns:

@Adyr0: nu ai ales un exemplu bun! Uita-te la cuplul Iurie Darie si nevasta-sa! El are 81 de ani! Si daca el are 61 de ani si ea 30, ce mai zici? Sau invers? Si sentimentul acela de care zici tu, se transforma in 40 de ani de casnicie in prietenie, rutina, obisnuinta (in cel mai bun caz). Cate cupluri se mai iubesc la varsta aia, dupa o viata impreuna, cu ardoare si patos? Esti prea tanar/a si inca nu stii cu ce se mananca o casnicie! O relatie de termen lung fara sex moare!

| Crisu_7532 a răspuns:

Sexul este mai important la inceputul relatiei. iar pe masura ce se instaleaza sentimentele, importanta sexului scade. intr-o relatie de durata, ajungi la un momentdat sa preferi sa stati impreuna in pat, cu 2 cani de ciocolata calda, uitandu-va la o comedie draguta in loc sa faci sex. plus ca intr-o relatie, deja nu mai "faci sex", faci dragoste. iar a face dragoste nu se compara nici pe departe cu sexul. parerea mea

| JeSa a răspuns:

Max draga,
Din punctul meu de vedere, atat sexul cat si sentimentele, intr-o relatie au importanta, in egala masura. Mai cu alte cuvinte - in opinia mea, bineinteles - sexul este ca si o arta. In consecinta, trebuie apreciat: ca si sentimentele de astfel. Pentru ca, acel moment de sex nesabuit, dar pasionat, e capabil sa duca spre multe - asta, daca esti, si, o persoana responsabila. Daca nu esti responsabil, atunci tot ce faci este sa parasesti si sa distrugi. Asa ca, daca n-ar fi si sentimente, n-ar mai exista o acea relatie.
PS - de regula, o relatie se intemeiaza, pe baza unor sentimente.
Adica, vreau sa spun ca, dupa satisfactia sexuala urmeaza nevoia, si, de afectiune. Asta, ce, inseamna mult mai mult decat sexul. Anume, actul devine mai profund, mai atragator, iar satisfactia inseamna mai mult decat simpla excitatie; yeah, dupa cum spuneam, ie = love.
Si, in general noi, fiintele umane, experimentam rolul comportamentului si perspectivele din punct de vedere al sexului si descoperim de fiecare data mai mult din potentialul nostru de umanitate unic. Asadar, in acest proces, putem sacrifica ceea ce este esential pentru bunastarea noastra si pentru abilitatea de a stabili raporturi ca barbati si femei. Ceva instinctiv/normal.
Numai bine.

| mario a răspuns:

Nu cred ca totul se rezuma numai la sex.insa fara acesta nu cred ca ar dura prea mult, o relatie.

| redrosegirl a răspuns:

Pt. mine nu are o importanta foarte mare. DA, pot exista relatii fara el si daca exista iubire reciproca intre cei doi parteneri, o relatie poate dura destul de multhappy. daca esti presat sa faci sex cu partenerul pofi fii sigur ca nu te iubeste, te foloseste doar pentru a-si statisface nevoile sexuale. Daca te iubeste, nu te va presa sa faceti sex, ci te va astepta pana cand iti vei dorii si tu astahappy. Pentru mine, sexul are o importanta de 30 % intr-o relatie, restul sunt sentimentelelove struck

| scumpete a răspuns:

Normal ca se poathe. relatie mea tine de 8 luni de zile si nu am faqth nimic. Chiar nu e atat de importanta chestia asta. Pentru o fata nu este prea importanta ca vrea ceva special. Pt. un baiat ar fi foarte bine daca s'ar putea. depinde de caracterul fiekruia ca nu toti baieti sunt chiar asa.

Das sa stii ca nu e foarte importanth.happy

| elenabw a răspuns:

O relatie de termen lung fara sex moare. daca sunt sentimente exista si sex daca nu sunt sentimente o faci o data dar a doua oara nu o mai faci. la un moment dat relatia tot sar rupe deoarece gasesti pe altcineva si iti ofera ceea ce acasa nu gasesti si atunci o intrebare OARE A CUI E VINA? Acelui care a inselat sau? Acelui care refuza mereu?

| Lucian_1592 a răspuns:

Cat de mult conteaza sexul?
a) Foarte.
b) Mult de tot.
c) Enorm.

Asa lasam mare parte dintre noi sa se inteleaga de cate ori vine vorba despre asta. Asa si trebuie sa fie, spun sexologii. Cum altfel, cand barbatii pun cel mai adesea viata sexuala pe primul loc, in vreme ce femeile, o numeroteaza, se crede, cu cifre de la 2 in sus. Eronat, arata ultimele studii - e cam la fel de important si pentru unii, si pentru altii, ba sunt si destule femei care pun mai mult pret pe sex decat consortii.
Dupa un raport intim, creierele ambilor parteneri elibereaza substante care ii fac sa se simta fericiti si, cel mai important, conectati si indragostiti. Sexul regulat intareste o relatie. Nu este singurul lucru care face asta, dar este printre ele.

M-am abatut putin de la subiect, dar am vrut sa-ti arat ca sexul dupa mine conteaza cel putin 80-90%.
Sper ca te-am putut lamurii.

| dragos_7623 a răspuns:

Daca sentimente sunt atunci si sex este pentru ca faci sex o data fara sentiment de doua dar nu poti face asa pana la nesfarsit (sti ca in general baieti stau mai prost la capitolu sentimente big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sall! Sincer, sa fiu intr-o relatie depinde de rabdarea lor un cuplu nu poate astepta sa faca sex deoarece cand sunt impreuna doar la asta se gandesc cum o sa fie cand o sa faca sex. Eu cred ca maxim o saptamana de cand au inceput relatia!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@I'mPerfect(a)! oh go on nu ai experienta nici nu stii ce iubestiwinking ce ai la usa ta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@elena bv @max si @Adyr0 nu au experienta oh go on

| Hera2 a răspuns:

Da poate exista! Sunt pers care sunt impreuna de 2 ani fara sa o faca, si sunt alti care o fac si dupa o luna/doua numai sunt impreunawinking