| anonim_4396 a întrebat:

Cat de important credeti ca este sexul intr-o relatie?
Si cand aceasta dorinta de a face sex dispare, ce determina acest fapt?

21 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Rutina, obişnuinţa, risipirea misterului...mai taie din pasiune pe parcurs, oricât ai condimenta relaţia. Este oarecum inevitabil.
Dacă amândurora va este bine aşa cum sunteţi acum, eu nu văd unde e problema. Dacă nu, încercaţi să aduceţi în relaţie ceva nou, ceva ce ar pune-o în mişcare, ar agita-o (ca pe un glob cu fulgi de zăpadă).

În puţine cupluri partenerii reuşesc să se simtă la fel de îndrăgostiţi şi atraşi sexual unul de altul ca la început.
Dacă la voi e maturitate şi nu plictiseală, lehamite, e ok. Nu sunteţi nici frigizi, nici impotenţi, nici bolnavi, eventual, psihic şi nici cu un picior în mormânt. Doar v-a mai scăzut libidoul după 2 ani petrecuţi împreună, ceea ce nu e surprinzător şi nu prea vă sincronizaţi (tu ai vrea mai mult, el nu prea). Încearcă să schimbi mereu câte ceva în rutina voastră sexuală, să aibă câte o mică surpriză, care să-l de-a pe spate şi pe care abia să o aştepte...deşi este posibil ca rutina şi liniştea să fie tocmai ceea ce îşi doreşte, pe moment cel puţin. Discutaţi şi vedeţi împreună unde e problema şi dacă există vreuna.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu zic ca treaba asta se intampla natural intro relatie. e greu sa se pastreze pasiunea atat de mult.

| nonimas a răspuns (pentru suntserios):

Nu stiu ce sa zic, la inceput a fost multa pasiune, insa acum mai deloc din partea lui.Suntem de 2 ani impreuna

| neutrino a răspuns (pentru nonimas):

Nu stiu cati ani ani, dar povestea ta este una clasica, in care un baiat a pacalit o fata. Dupa 2 ani fluturasii au zburat.

| nonimas a răspuns (pentru neutrino):

Te asigur ca nu este asa, nu m-a pacalit nimeni. El ma iubeste nespus, stiu asta.Cand am avut discutia despre sex, el a zis ca relatia noastra e mai mult de atat, ca sexul nu e principala cauza a relatiei.

| suntserios a răspuns (pentru nonimas):

Eu zic ca asta e cursul oricarei relatii... 2 ani e o perioada maricica pentru o relatie... dispare pasiune, apar alte lucruri. parerea mea doar

| neutrino a răspuns (pentru nonimas):

Toti baietii spun asemenea minciunele, altfel nu au cum "penetra" fetele. Eu iti doresc sa ma insel eu, dar nu cred ca va mai apuca primavera impreuna si nu spera ca el isi va petrece toata tineretea langa tine.

| nonimas a răspuns (pentru neutrino):

Daca ii cer sa ne casatorim, in 2 luni ne-am casatorit. asa serioasa e relatia.
deci nu e vb de asta, doar ca lui i-a pierit chefu sa zic asa. o facem da 1 data sau de 2 ori pe sapt

| neutrino a răspuns (pentru nonimas):

Propune-i si vei vedea adevarul!

| nonimas a răspuns (pentru neutrino):

De ce sa-i propun, ca apoi sa ii spun ca a fost o gluma?!

| neutrino a răspuns (pentru nonimas):

In viata sunt momente in care marele adevar il poti afla sau spune numai glumind!

| OnuOnulică a răspuns:

Are si el rolul lui in relatia dar vine o varsta in care dorinta dispare...
Determina ca ambi parteneri au imbatranit si nu mai au pofta de sex happy
Nu poti sa stai cu o persoana 50-60 de ani si sa te mai gandesti ca poti sa faci sex. Aici intervine si aceea "scarba"

| nonimas a răspuns (pentru OnuOnulică):

Nu e cazul "varstei" si nici pe departe nu e vorba de "scarba"winking

| neutrino a răspuns:

Atunci cand nu mai ai dorinta de sex, inseamna ca ai probleme cu sanatatea. Sexul intregeste o relatie adevarata intre doua persoane mature, responsabile.

| nonimas a răspuns (pentru neutrino):

E na, eu nu cred ca e vorba de sanatate big grin. Eu am 21 iar el 25, insa de la o vreme am observat ca el nu mai are acea dorinta. O facem poate odata la saptamana. si l-am intrebat ca ce se intampla? si mi-a rasp ca nu mai are aceeasi dorinta ca alta data.

| neutrino a răspuns (pentru nonimas):

Daca dragoste nu (mai ) e, nimic nu (mai) e! Lui nu-i place sa manance mult timp acelasi fel de mancare, in fiecare zi! Si trebuie sa accepti ca acest mod de " a manca " nici nu e sanatos, nu?

| nonimas a răspuns (pentru neutrino):

Hm. sa stii ca e posibil sa ai dreptate, si eu m-am gandit asa. Ca s-a saturat sa "manace" acceasi mancare laughing... habar nu am ce sa fac.el este singurul barbat din viata mea, insa eu a nu stiu cata in viata lui... habar nu am cum sa procedez si ce sa fac.

| Emilian65 a răspuns:

Cand dorinta de a face sex dispare, apare dorinta de a divorta.

| Alcyon a răspuns:

Pai cauzele pot fi multiple:
1. Are o amanta
2. A intervenit monotonia
3. Are probleme la serviciu, munceste prea mult etc.
4. Nu doarme suficient si e obosit
5. Probleme de sanatate.
6. Varsta (nu e insa cazul vostru)
Prin urmare, tu esti singura care poate sti ce e cu prietenul tau.

| ALGator a răspuns:

O psiholoaga americana, Cecilia Samartin, specializata pe cupluri ("casnicie" e un termen disparut) atrage atentia asupra distinctiei dintre "pasiune" si "dragoste", spunind ca dragostea incepe (daca cuplul respectiv intreprinde ceva activ pentru asta) dupa ce dispare (sau se mai raceste) pasiunea.
Ea mai face distinctie, ca mod de viata, intre saritul din pasiune in pasiune (asa cum dai pe git sticlele de bere) si ceeace lumea inca mai incearca sa numeasca "viata de cuplu stabila".
Poate ca ideile expuse de ea nu sint prea "excitante". Dar se poate cauta cartea ei cel putin. E o femeie care a si patit lucruri grele pe pielea ei.
http://www.ceciliasamartin.com

Poate ca omul e o maimuta poligama obligata cu sila sa fie monogama. Sau poate, si mai rau, s-au deranjat genele si femela a iesit monogama iar masculul poligam.

Apropo de doi ani intr-o relatie. Ma frapeaza doua scenarii de conversatie.

Primul.
- De cita vreme sinteti casatoriti? intreaba X pe un cuplu.
De 5 cinci ani, raspund cei doi in cor.
Vai ce nostim, ciiinci ani! dar e enorm de mult, cum ati rezistat impreuna?

Al doilea.
- Sinteti casatoriti? intreaba Y un cuplu care pare fericit.
Nu, stam doar impreuna de 7 ani.
Si... nu v-ati gindit sa va casatoriti? insista X.
Aaa,...dar nu am avut inca timp sa ne cunoastem... stiti... doar 7 ani.

Ma tem ca nu am fost de folos. Poate raspunsul era cam asa. Daca pe perioada cit a functionat relatia, in afara de sex nu a existat nimic altceva comun pe care cei doi sa-l pretuiasca, sa-i lege unul de altul, atunci, prin eliminare si lipsa de concurenta pentru cei doi sexul si numai sexul e important.
Odata cu ruperea relatiei ei nu pierd nimic pentru ca au trait intr-o camera nemobilata.

| andreea19931986 a răspuns:

Eu sunt cu iubitul meu de 2 ani jumătate și încă mai suntem la fel de pasionați poate chiar mai mult decât la început...nu s a stins flacara deloc, dar asta a depins de noi pentru ca am știut cum sa o ținem aprinsă. Depinde de voi cum aveți grijă de relația sexuala dintre voi