| GlontulAreMereuDreptate a întrebat:

Ce inseamna "pastila de a doua zi"?

Răspuns Câştigător
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Pastila de a doua zi este o pilulă pe care o iei imediat după contactul sexual, în cazul în care te-a luat valul şi nu ai ajuns să te protejezi, ţi s-a spart prezervativul, ai uitat să iei contraceptivul etc. Lista accidentelor poate continua.
Pastila practic anulează şansele de a rămâne însărcinată, şi funcţionează dacă este luată în maxim 72 de ore.

7 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Este o pastila pe care o iei dupa ce ai avut un contact sexual neprotejat pentru a nu ramane insarcinata.

| Marius2011 a răspuns:

Pastila de a doua zi este acea pastila ce se foloseste la prevenirea unei sarcini nedorite in kaz ca sexul a fost neprotejat sau s-a rupt prezervativul happy acea pastila e o bomba de hormoni si alte chesti ce impiedika sarcina sa se dezvolte funda :X?

| ankappa a răspuns:

PASTILA ( anticonceptionala- sa nu ramai insarcinata) DE A DOUA ZI ( ieri si-a dat respectivul drumu )

| LifeIsAJoke a răspuns:

O pastila ca sa nu ramana fata insarcinata.

| kiiid a răspuns:

Adica. sa dam exemplul cel mai clasic: aseara ai avut o partida de sex, s-a rupt prezervativu` [ sau n-ai folosit ] si esti cam speriata ca ai fi putut ramane insarcinata. urmatoarea zi mergi la farmacie, ceri '' pastila de a 2'a zi'', iar aceasta anuleaza ''sarcina'' pe care ai putea sa o ai. sper ca ai inteles big grin :* FUNDA?puppy dog eyes

| lethall a răspuns:

Este o pastila care daca faci dragoste si lasa cumva in tine ceva nu o iei dupa act si si nu ramai insarcinata

| Ioana_8797 a răspuns:

Este o pastila care o iei a doua zi dupa un act sexuala in caz de si-a dat baiatul drumu in tine si nu vrei sa ai un bebeluus