| theodoraafi a întrebat:

Ce inseamna pentru voi "iubirea"?

Răspuns Câştigător
| BlackHeart a răspuns:

Sentimentul de iubire nu poate fi explicat in cuvinte...la fel cum multi pot spune "te iubesc" putin pot si simti asta.Deaceia cred ca cei care te iubesc cu adevarat nu iti spun asta ti`o dovedesc.Eu cam asta cred ca este iubirea un sentiment care nu poate fi explicat decat foarte greu, e greu sa spui ce simti atunci cand iubesti, la fel de greu ca momentul cand nu mai iubesti, pentru ca in acel moment tu practic nu mai traiesi, iubirea este viata si viata este iubire.

26 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Iubirea inseamna pentru mine tot ce poate fi mai frumos. Sa iubesti si sa fii mai iubit cred ca e lucrul pe care ni-l dorim toti. Mai presus de bani si orice alte lucruri cred ca e cea mai arzatoare dorinta a tuturor. A iubi inseamna a te sacrifica pentru binele altuia. Iubirea inseamna sa gasesti totul in nimic. Eu as putea spune ca traiesc iubirea in adevarata ei forma, ca as atinge absolutul abia cand pot sa ma trezesc zi de zi alaturi de persoana care ma iubeste si pe care o iubesc.

| Razvan a răspuns:

Nu inseamna nimic. E doar un joc

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

" Iubirea e un cantec,
Ce multi il canta des,
Dar nu pentru toti are,
Acelasi inteles! "

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

A iubi inseamna a trai viata celuilalt. Sa uiti de tine si sa te daruiesti cu totul celuilalt fara a astepta vreodata ceva in schimb, aceasta este adevarata iubire care te inalta si te purifica de tot ce e murdar in lumea aceasta. Iubirea inseamna daruirre totala, inseamna uitare de sine
Sa invatam sa iubim cu adevarat, fara a cere vreodata ceva in schimbul iubirii noastre.Multi sunt de acord ca iubirea adevarata e minunata si ma intreaba cum sa ajunga la ea. Ea este deja in voi, nu exista nici o reteta magica a iubirii pure. Daruirea de sine, sacrificiul total, rugaciunea si Gratia Divina te vor conduce cu siguranta acolo unde doresti, dar trebuie sa doresti asta din toata inima ta, din tot cugetul tau si din tot sufletul tau.
Iubirea este ceva frumos:X

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

O relaţie din două părţi susţinută de un sentiment sublim... e prea rară să o iroseşti, iar cea falsă e prea autentică pentru a fi detectatăsad

| ÅñdRa a răspuns:

Pt mine iubirea inseamna cel mai minunat sentiment, cel mai pur...care din pacate nu toata lumea are partesad

| Victoria a răspuns:

A iubi si a fi iubit. Iubirea poata fi simtita numai prin sentimentul reciprocitatii. Pe baza iubirii, se poate construi o relatie fericita, alimentata cu incredere, sinceritate, respect.

| Ana_6509 a răspuns:

Pentru mine personal e o enigma.

| Fuckin-Battlefield a răspuns:

Totul si mai mult... e cel mai frumos sentiment pe care avem onoarea sa-l simtim sa-l traim. e O NEBUNIE ordonata de sentimente...

| Instinkt a răspuns:

Iubirea e iubire oricat ar incerca un om no poate descrie

| daniDeeDee a răspuns:

Everything

| Viuvi a răspuns:

A iubi ...sincer acest sentiment este foarte greu de explicat pentru ca fiecare om simte iubirea in felul lui.
Este cel mai complex/intens sentiment trait de om si totodata cel mai frumos!
Cand iubesti vrei sa-i oferi totul persoanei iubite si ajungi sa te oferi pe tine! Tot ceea ce iti doresti este sa o vezi fericita...
Cam atat pot sa-ti spun eu!
Despre iubire se pot spune multe sa stii ...insa nu simti cum e atunci cand iubesti daca citesti o definitie!

| antonia09 a răspuns:

A iubi este cel mai frumos si important sentiment al omului. Fara acest sentiment nu gasesc ratiunea pentru a trai si a merge mai departe intr-o lume atat de tumultoasa.

| anonimmmmm a răspuns:

Iubirea este un sentimente ce iti da aripi sa zbori, doar iubind simti ca detii toate puterile din lume.big grin

| ♂ яαυℓ ♥ ♫ ‹з a răspuns:

Iubirea = cel mai frumos posibil lucru de pe pamant.

| ingerash_1766 a răspuns:

Dupa parerea mea,iubirea este cel mai frumos sentiment,fara uibire,nu se poate trai,pentru cadin iubire dai viata,din iubire protejezi persoanele dragi.iubirea te tine in viata,pentru ca daca pe lumea asta nu ar exista nici un lucru pe care sal iubesti,nu ai mai avea taria sa mergi mai departe,nu ai avea pentru ce.dar in acelasi timp iubirea poate sa fie un iad,daca nu ai parte de ceea ce iubesti.uneori iubirea doare,cand cel pe care iubesti iti face rau sau iti intoarce spatele.pentru fiecare dintre noi iubirea inseamna multe,dor,speranta,suferinta,bucurie...depinde in ce situatie a vietii se afla iubirea

| ingerash_1766 a răspuns:

Dupa parerea mea, iubirea este cel mai frumos sentiment, fara uibire, nu se poate trai, pentru cadin iubire dai viata, din iubire protejezi persoanele dragi. iubirea te tine in viata, pentru ca daca pe lumea asta nu ar exista nici un lucru pe care sal iubesti, nu ai mai avea taria sa mergi mai departe, nu ai avea pentru ce. dar in acelasi timp iubirea poate sa fie un iad, daca nu ai parte de ceea ce iubesti. uneori iubirea doare, cand cel pe care iubesti iti face rau sau iti intoarce spatele.pentru fiecare dintre noi iubirea inseamna multe, dor, speranta, suferinta, bucurie...depinde in ce situatie a vietii se afla iubirea

| vampirika a răspuns:

IUBIREA
Este un cuvant compus din sapte litere, substantiv comun, simplu, numar singular, genul feminin, cuvinte seci ce nu pot descrie un sentiment atat de inaltator, care prin simpla aparitie te ridica la gradul de divinitate. Pentru multi este un cuvant des folosit si care si-a pierdut de mult intelesul si farmecul. Daca am reusi sa redescoperim sensul ascuns al acestui sentiment, am devenit demni de a-l simti in inimile noastre.
Iubirea este, probabil, unul dintre cele mai personale sentimente ale omului, iar studiul ei nu poate fi obiectiv. Fiecare persoana are propriul mod de a intelege iubirea si efectele sale si, de asemenea, iubirea se manifesta in diferite feluri. Te poate izola de lumea inconjoare, dar in acelasi timp iti poate deschide portile catre un intreg univers, pana atunci necunoscut. Iti schimba prioritatile, valorile si perceptia asupra lumii, a celorlalti si chiar a propriei persoane.Este prin ea insasi o filozofie care a umplut nenumarate randuri si care nu poate fi definita sau explicata, ci doar simtita. Nu ne putem baza pe marii filozofi, ci trebuie sa ne formam propria conceptie, reflectand asupra vietii actuale si nu a unor vremuri de mult apuse. Iubire inseamna comunicare la un nivel superior. O comunicare mult mai valoroasa decat stereotipurile cu care ne confruntam zi de zi. Lacrimile de bucurie si de tristete surasul, sunt reflectari ale sufletului, ce definesc sensibilitatea umana si ce nu pot fi descrise. Iubirea ar putea fi clasificata dupa varsta: copilareasca, adolescentina, matura sau a senectutii. Primele doua reprezinta doar, un mod de cunoastere al vietii, in timp ce iubirea matura, si mai ales cea a varstei a treia sunt mai statornice, mai rationale. La orice varsta dragostea este imprevizibila si nu poate fi ignorata. Iti acapareaza intreaga fiinta, blocandu-ti simturile, si impingandu-te intr-o permanenta stare de visare. Iubirea izvorâtă din inimă si nu din minte este în vesnică contradictie cu ratiunea, dar nu va deveni niciodată rutină pentru că în fiecare zi ea este alta, gasind noi moduri de a se exprima.
Dacă am reusi să vedem în iubire un ideal, o realizare interioară supremă, am fi mai buni, mai optimisti, mai curati, mai toleranti, mai deschisi, mai pregătiti spre a descoperi noi orizonturi spirituale.

Am avut de facut referat la rom despre iubirelove struckuuuu>big grin

| floaredetrandafir a răspuns:

Totul

| di@n@ a răspuns:

Iubirea este elixirul vital, fara el nu am putea exista.

| jane_5414 a răspuns:

A iubi este insasi legea vietii, asa cum reiese din articolul legea iubirii. Este una dintre cele mai sublime actiuni pe care o poate realiza o fiinta umana. Iubirea poate sa insoteasca toate celelalte acte fundamentale ale noastre. Daca invatam plini de iubire (cu pasiune) vom memora si vom intelege mult mai usor. Daca ascultam cu iubire, vom auzi mai multe si mult mai bine. Daca vorbim cu dragoste, cuvintele noastre vor capata o forta neinchipuit de mare. Daca vom adormi cu dragostea in suflet, somnul nostru va fi odihnitor si profund ca al unui copil. Daca vom gandi atunci cand suntem plini de iubire, gandurile noastre vor capata profunzime si stralucire. Gandurile care se cladesc prin iubire vor fi mai luminoase decat razele soarelui si mai patrunzatoare decat sagetile lui Arjuna.

Toate acestea si multe altele apara atunci cand iubirea este prezenta in fiinta noastra.

A iubi inseamna a trai viata celuilalt. Sa uiti de tine si sa te daruiesti cu totul celuilalt fara a astepta vreodata ceva in schimb, aceasta este adevarata iubire care te inalta si te purifica de tot ce e murdar in lumea aceasta.

Dumnezeu este iubire. Cand facem loc iubirii in sufletul nostru, practci ii facem loc lui Dumnezeu insusi. Pentru ca iubirea sa poate intra in noi, egoul trebuie sa plece. Daca intra egoul, iubirea pleaca. Daca pleaca egoul, intra iubirea. Un om egoist nu va putea sa iubeasca. Egoul si iubirea se exclud reciproc, tot asa cum finitul nu poate sa se compare cu infinitul, tot asa cum intunericul nu poate fi acolo unde este lumina.

Cei mai multi se plang ca nu sunt iubiti. Multi imi spun: "L-am iubit din toata inima, iar el nu mi-a raspuns niciodata iubirii". Dar daca l-ai iubit cu adevarat, de ce suferi ca el nu te-a iubit? Nu stiti oare ca iubirea adevarata nu asteapta NICIODATA, dar absolut niciodata, NIMIC in schimb. Ea este fericita ca se poate manifesta, ca se poate darui. Atat timp cat suferiti din cauza iubirii inseamna ca inca nu ati cunoscut iubirea adevarat.

Daca Dumnezeu ar conditiona iubirea Sa de dragostea noastra pentru El, am sucomba cu totii intr-o clipa.

Iubirea inseamna daruirre totala, inseamna uitare de sine. Si, asa cum se intampla in lumea spirituala, plina de paradoxuri,. abia atunci cand vom uita de sine vom incepe sa ne reamintim de SINE.

Atat timp cat tu ceri ceva in schimbul iubirii tale, inseamna ca nu ti-ai depasit egoul. Cum poate sa incapa nelimitatul in ceva limitat? Atata timp cat suntem egotici, iubirea noastra nu este iubire. Este altceva ce seamna cu iubirea, dar nu este iubire. Poate fi atractie sexuala, poate fi mila, poate fi respect, poate fi nevoia de a proteja sau de a fi protejat, dar nu este iubire. Pe toate acestea, noi le numim iubire, dar ele nu sunt altceva decat reflexe limitate ale iubirii nelimitate.

Sa invatam sa iubim cu adevarat, fara a cere vreodata ceva in schimbul iubirii noastre. Ba din potriva, sa ne bucuram ca ni se permite sa manifestam iubirea. Par nebunesti aceste cuvinte astazi cand o asemenea iubire este aproape de negasit. N-o mai intalnim nici in filme (nici macar in filmele de desene animate). Dar atata timp cat cineva o mai pomeneste si isi doreste din toata inima sa o manifeste, mai exista o speranta ca ea sa renasca. Iubiti-va din toata inima pe voi insiva si nu va fie rusine de aceasta iubire. Foarte multi oameni se urasc pe ei insisi, de cele mai multe ori fara un motiv real, doar din plictiseala sau o ignoranta crasa. Iubiti-va asa cum sunteti daca doriti sa va transformati. Nu asteptati sa va transformati pentru a ajunge sa va iubiti, pentru ca nimic nu poate fi transformat in bine, in lipsa iubirii.

"Iubeste-ti aproapele ca pe tine insutui", dar cum sa-ti iubesti aproapele cand tu nu te iubesti pe tine insuti?

Asa cum te ingrijesti de propria ta viata, ingrijeste-te de viata tuturor si atunci viata ta va capata o dimensiune sublima.

Multi sunt de acord ca iubirea adevarata e minunata si ma intreaba cum sa ajunga la ea. Ea este deja in voi, nu exista nici o reteta magica a iubirii pure. Daruirea de sine, sacrificiul total, rugaciunea si Gratia Divina te vor conduce cu siguranta acolo unde doresti, dar trebuie sa doresti asta din toata inima ta, din tot cugetul tau si din tot sufletul tau.

| Bybyloy[:x] a răspuns:

Sal!
Iubirea.hmm...uneori crezi ca e cel mai frumos(si e cel mai frumos)dar uneori "te dezamageste", cu toate ca e frumos, suferi cel mai mult.
Vb aceea:
"Iubirea e un fluture, fireste greu de prins!
Adesea crezi ca-l ai in mana, dar de fapt, nici nu l-ai atins!sad"

| medex3 a răspuns:

Totul...Chiar daca viata te pune in situatii urata. iubirea te ajuta sa treci mai departe. Te face fericita. Te face sa explodezi din toate incheieturilehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

El

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=rqwYq_5fUQ8&feature=related piesa ce o voi pastra mereu intr-un"colt de suflet"care defineste iubirea pentru cineva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se poate defini...se simte si doar atat, sensul cuvantului e atat de complex dar in acelasi timp atat de usor.