| RAY a întrebat:

Ce parere aveti de o relatie intre o persoana muta cu una normala ar merge?

7 răspunsuri:
| greenmile00 a răspuns:

Merge atata timp cat exista o modalitate de comunicare si intelegere. Nu exista nici un motiv ca genul asta de relatie sa nu functioneze.
Singurul aspect mai aspru, ar fi o presiune mai mare asupra persoanei "normale", nu ca cea muta nu ar fi happy Dar, cu siguranta pe parcurs vor aparea anumite complexe din partea celei mute, pe care va trebui sa le depasiti impreuna.

| Felys a răspuns:

Am avut multi colegi surdo-muti la servici,sa stii ca sunt foarte diferiti,unii pot vorbii cat de cat inteligibil,iar ei citesc pe buzele celui cu care vorbeste,dar unii nu pot reproduce absolut deloc si nici ei nu te inteleg,acum in functie de persoana cu care vrei sa comunici,pana nu incerci nu ai de unde sa stii,poate la inceput iti va fi greu sa o intelegi si sa te faci inteleasa dar daca vei continua comunicarea vei reusii pana la urma,este ceva gen cum vorbesc copii foarte mici,cand pocesc rau de tot cuvintele, apropiatii, parintii ii inteleg ce vor sa spuna, e chestie de obisnuinta, deci la intrebarea ta daca ar merge o relatie de acest gen iti pot garanta ca ar merge atata timp cat exista comunicare si rabdare

| SLS a răspuns:

De ce nu? Daca se iubesc merge si pot inventa un limbaj al semnelor pentru a se intelege.

| RAY explică (pentru SLS):

Ma refer la prima intarnire cum te poti intelege cu o persoana muta?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru RAY):

Iei un block notes si un pix, ea iti va putea scrie pe foaie, iar tu ii poti vorbi pur si simplu ca doar nu e si surda.

| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns (pentru RAY):

Ar trebui ca cel ''normal'' să ştie de incapacitatea celuilalt de a vorbi înainte de prima întalnire pentru a nu fi luat prin surprindere. Dacă ştie şi acceptă nu văd ce alte probleme ar mai putea să existe.

| al3x955 a răspuns:

Da merge, iar pentru prima intalnire poti folosi scrisul(la mesaje la telefon) pana ii inveti limbajul semnelor