| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre acele persoane care după o anumită vârstă, respectiv 40-50 de ani, mulți dintre ei având familii, încep să facă lucruri riscante?
Ca să dau un exemplu elocvent:
O femeie care are un job bun, bani, un soț fidel și copii sănătoși și de treabă, ea atunci când pleacă din oraș (chipurile, în interes de serviciu), își scoate verigheta și flirtează cu alți bărbați dar și cu femei (în cazul în care este bisexuală) dar nu se culcă cu nici unul, doar aplică jocul seducției, se sărută și se giugiulește cu acei tipi dar doar atât, fără implicare sexuală.
După ce ajunge acasă, e scârbită și se simte vinovată de ce a făcut și simte nevoia de purificare, făcându-și duș, dar când se mai ivește ocazia să plece departe de orașul natal, procedează la fel: își scoate verigheta, flirtează cu bărbați, se sărută cu ei, îi atinge în zona intimă dar totul până la sex.
Când e acasă, împreună cu soțul ei, comunică prin mesaje text cu unul dintre tipii din alt oraș cu care flirtează, chiar sub nasul soțul ei care se află în aceași încăpere, mințindu-l că vorbește cu o amică (pe care a trecut-o în agendă cu nume de femeie).
Ce caută de fapt acest tip de persoană?
La ce folos riscul?
Dacă ar fi vrut o aventură, ar fi întreținut relații intime cu acei bărbați, dar nu o face, ci doar se giugiulește cu ei.
De ce se joacă cu focul?
Este păcat d.p.d.v religios ceea ce face ea, chiar dacă nu se întreține relații intime cu acei indivizi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.

Ea poate spune ce vrea, însă adevărul s-ar putea să fie cu totul diferit...

Totuși, dacă ar fi să se analizeze în perspectivă, comportamentul unei astfel de femei / persoane, cred că ( cel puțin eu cred!, asta), că s-ar ajunge la idea că aceea persoană consideră că nu și-a trăit destul viața, poate chiar a avut unele neplăceri sau a luat decizii proaste, astfel încearcă să recompenseze ( în special pentru că consideră că ajungând la o anumită vâstră, viața e scurtă).

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

D.p.d.v. religios / BIBLIC! e păcat!
Biblia uneori te face să te simți vinovat și că respiri!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cel mai mare păcat îl comite, însă față de soț, în special dacă acesta o iubește și O RESPECTĂ!

13 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Când incalci jurământul în fața lui Dumnezeu, clar că este un păcat orice ai face cu acea persoana și nu musai trebuie sa fie și relațiile intime.
O femeie când merge în altă parte caută doar afecțiunea care în locul ei din familie a dispărut. Prima dată se simte încărcată, precum o victimă că nu ar fi trebuit să facă așa ceva, deși din a doua și a treia acestea vor dispărea.
Sunt destule cupluri in ziua de azi care nu comunica cu jumătatea lor, de dragul de a nu dezbina o familie, de dragul copiilor si astfel se produc astfel de raceli în cuplu, între parteneri. Sa nu crezi că soțul acelei femei îl vezi fericit și așa zisul soț perfect, având astfel de sotie frumoasa, gospodina și cu un job bun! La exterior arata bucuria și în interior monotonia. Când magnetul nu este pe deplin puternic, la un moment dat apare o fisura în relație, asta se datorează lipsa de comunicare, sinceritate intre cei doi.
Nu judec astfel de persoane, fiecare face ceea ce simte.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Femeie desteapta, are bani, sot copii, sanatate, o doare la banana isi traieste viata maxim! respect in fata ei nota 10

| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa stii ca: nici o femeie fericita care are tot ce-i trebuie acasa, inclusiv sex de calitate si satisfactie sexuala, nu pleaca in alt oras sa-si caute barbati cu care sa flirteze si sa aiba sex.

Femeia in cauza, de care povestesti aici, are o mare nefericire si nemultimire, de aceea cauta pe cineva sa o satisfaca.
Da, este un pacat religios, fiindca este considerat adulter (adica curvaraseala).

Trebuie sa intelegi ca nu toti oamenii sunt cinstiti si nu toti recunosc marile lor probleme din viata. Multi aleg sa minta, sa se ascunda sau sa se satisfaca cum pot, doar sa nu-si distruga casa si ceea ce au construit pana acum. In special cand au copii si u situatie materiala f buna.

Nu are importanta varsta, ca nu se inseala doar cei de 40-50 de ani, se poate insela inca de cand s-au casatorit, dar ajung sa se ascunda foarte bine si sa se prefaca, fiindca frustrarea de a nu primii acasa ce au nevoie, ii face sa o caute in alta parte.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce caută de fapt acest tip de persoană? Sex, care înseamnă supraviețuirea speciei. În raport cu aceasta, verigheta nu face nici doi bani. La această vârstă știi că nu mai ai așa de mult de trăit, și, faci nu faci, vremea amorului trece.

De ce se joacă cu focul? Pentru că așafac femelele de 1 miliard de ani.
Este păcat d.p.d.v religios ceea ce face ea, chiar dacă nu se întreține relații intime cu acei indivizi?
Fetele bune merg în rai, fetele rele merg unde vor. Este păcat la popi, nu la Dumnezeu.

| mihai69 a răspuns:

Îi place jocul, nu finalitatea.
Dar nu e corect s-o facă pe ascuns.

| Emma30555 a răspuns:

Se plictisește foarte tare, vrea să si mai trăiască viața, apare criza vârstei, probabil că mai face si sex dar nu recunoaște, nu gaseste pe cineva mai bun ca soțul ei dar in sinea ei asta cauta, si mai cauta si distractie. Are tot ce vrea privind de afara dar ea își dorește mai mult, dorește să știe că încă e atrăgătoare că încă are succes la bărbați.

| VoidEternal a răspuns:

În jurul vârstei pe care ai mentionat-o, noțiunea propriei mortalități devine foarte prezentă, moment în care lipsa unor experiențe, fie ele în tinerețe fie în vârstă adultă, încep să cântărească greu.
Este ceea ce se numește criza vârstei mijlocii și foarte multi oameni, mai ales cei din clasa de mijloc trec prin ea.
Cum o gestionezi astfel încât să nu dai cu piciorul la tot ce ai construit până la acea vârstă, e deja alta poveste.

| StrongHeart a răspuns:

Este pacat in primul rand fata de sot, daca sotul e corect si o iubeste, iar ea il joaca pe la spate.
Cand te casatoresti, practic faci un legamant, atat cu divinul cat si cu sotul/sotia. Daca incalci acest legamant, esti sortit sa suferi.
De asta daca nu esti pregatit, e mai bine sa nu o faci. Cati nu sufera din cauza ca au crezut intr-o persoana si persoana aia le-a spulberat toate sentimentele din ignoranta si egoism?
Daca te stii cu din astea, mai bine cauti relatie cu beneficii, aia e, te judeca Dumnezeu ca esti desfranat, dar o faci cu consimtamant si nu faci pe nimeni sa sufere, ca macar stii din start ca e desfrau, dar nu e adulter daca partenerul nu e casatorit, deci nu iubire si nu sunt victime colaterale.
Ce povestesti tu se intampla foarte des, chiar am avut o discutie cu un sofer taxi care mi-a povestit cat ii place sa faca ce ai descris tu, sa flirtreze fara act sexual si sotia stia si ea si asta ii cauza scandaluri mereu, el zicea ca ramanea doar la flirtrat, da' eu cred ca aia dureaza o perioada pana se aduna o energie intre el si amanta si inevitabil se ajunge si la sex, ca n-ai cum, esti om.
Asta se intampla cand nu iti traiesti tineretea, ajungi la batranete sa ai regrete multe si frustrari si cauti altundeva apreciere, desi ai acasa tot ce iti doresti, adica ce e cel mai important in viata, linistea sufleteasca.

| AdeLeu a răspuns:

Dacă o luam d.p.d.v religios ar fi pacat sa și respiri.
Acea femeie își înșală sotul, când faci ceva prin care sa te ascunzi de sot/sot tie, implicit o/îl minți este infidelitate.
Pur și simplu unii oameni sunt lași și nu pot recunoaște adevarul, unii se mint chiar pe ei, altii sunt,, prinși" lângă soții/șotiile lor din cauza datoriilor la banca, altii pentru stabilitate financiară, alti pentru gura lumii (,, Ne stie lumea ca suntem de 25 de ani împreuna, cum sa divorțăm, o sa ne vorbească tot orasul), le este frica sa lase ceva durabil pe ceva nou, lucrurile noi sunt riscante pentru majoritatea adulților plictisiți de viața, așa ca aleg sa înceapă chestii de genul.
Persoanele de genul nu se iubesc, nu și-au găsit iubirea vieții, nu știu sa comunice, nu se înțeleg, cu siguranța majoritatea nu sunt satisfăcuți/satisfăcute in dormitor, nu își cunosc unul altuia limbajele iubirii, sunt prea imaturi sa puna punct unei relatii și sa își găsească persoane noi, ci trăiesc in minciuni peste minciuni.

| PaulCos a răspuns:

Are nevoie sa isi comfirme faptul ca inca poate exercita atractie, ca nu a fost afectata de trecerea timpului si mai ales ca este inca in stare sa simta si sa provoace emtia flirtului care este mai valoroasa decat sexul in sine la acel moment.