| greieras a întrebat:

Ce parere aveti despre avort? iar in cuplu cat de afectat e barbatul cand partenera face un avort? credeti ca are de suferit numai femeia?

Răspuns Câştigător
| Bunny a răspuns:

Copilul sufera cel mai mult.Conteaza ca sufera femeia sau barbatul? Poate si-au cautat-o.De ce sa omoare un copil? Era greu sa se protejeze? Dintr-o prostie o dai in alta si ajungi sa iei viata unui nevinovat.Si pentru ce? Daca au avut"sufletul" sa faca avortul, fii sigura ca afectati nu vor fi.

9 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Un avort e o crima.
Un avort e o moarte.
Nu pot accepta nici una din cele doua,cu atat mai putin avortul.
Mai e nevoie sa spun ca nu exista om sa nu fie afectat, fie femeie, fie barbat?

| MMihai a răspuns:

Am ajuns la concluzia că pe lângă masturbarea cu obiecte, se mai practică și cea cu idei! Avortul la cerere, nu este un sport, ci o decizie, preferabil responsabilă, că nu poți păstra sarcina respectivă. Este bine, să nu ajungi, la avort! ( Restul, comentarii despre avortul la cerere, aparține de masturbarea cu idei. )

| ascovit a răspuns:

Eu nu sunt de acord. Iar un avort afectreaza foarte mult relatia de cuplu, pur si simplu femeie nu mai are pofta de contact sexual, o sa respinga foarte des persoanele de sex masculin, mia exact, o sa mai sriu de pe revista adolescent laughing ca sa nu spuneti ca am plagiat si nu am mentionat sursahee hee

si acum hai sa iau subtitlurile care ne intereseaza:

Divortul, despartirea si problemele de cuplu
Atitudinea partenerilor in legatura cu sarcina este extrem de importanta in luarea deciziei finale si este p[usa in stransa legatura cu perioada de recuperare a tinerei dupa avort. Contrat tutoro asteptarilor, participarea partenerului la intreg procesul contribuie la agravarea depresiei si impiedica recuperrarea rapida a pacientei. Cuplurile care trec prin experienta unui avort sunt cele mai predispuse la divorturi sau separari.
SINUCIDERE:
greu de crezut sau nu, aproape 60% dintre fetele. femeile care au suferit intrerupere de sarcina vorbesc despre existenta ideatiei suicidare, in timp ce nu mai putin de 28% de rpocene recunosc ca au recurs si la asta. Cele mai predispuse sunt adolescentele, conform studiilor unor certcetatori finlandezi.
DESFUNCTII SEXUALE:
intre 30 si 50% dintre fetele chestionate vorbesc dspre experiente sexuale nesatisfacatoare in urma avortului. Aceste experiente includ : scaderea apetitului sexual, durere intensiva, aversiune dfata de sex sau barbati on general sau dezvoltarea unui stil de viata promiscuu.
EFECTELE PSIHOLOGICE ALE AVORTULUI:
de-a lngul anilor, cercetatorii au incercat sa descopere un punct forte al acestei practici. DSingurul pe care par sa-l fi gasit este sentimentul de usurare resimtit pentru cateva clipe, dupa incheierea avortului.
Ce toate acestea, efectele negative ale aovrtului sunt mult mai evidente si de nedorit. Intre 40 si 60% dintre femeile implicate intr-un avort au scuzat stari de disconfort psihologic inca din prima saptamana dupa interventie.
Cele mai cunsocute sunt: sentimente de vinovatie, rusine, anexietate, durere si reret, plans incontrolabil, furie, amaraciune si resentimente, neincredere, stima de sine scazuta, evitarea bebelusilor si a oriareii situatii ce ar putea aminti de perioada sarcinii sau de intreruperea ei, scosmaruri si tulburari ale somnului, depresii, disfunctii sexuale, tulburari alimentare, abuzul de substante, comportament de autodistrugere, ruperea relatiilor, conportamente abuzive, ganduri si tentative ds sinucidere.

Cam ata de pe revista, sa nu mai vorbim si despre complocatiile ce pot aparea, si mai ales, ca asa, se pierde pe nedrept, o viataP:-(

| gabrielutzu a răspuns:

Femeia in general este o c.rv. pe care nu o intereseaza ca omoara o fiinta care se dezvolta in interiorul ei. Dupa parerea mea, asa ceva ar trebui pedepsit ca orice alta crima.

| CrazySoursD a răspuns:

Amandoi au de suferit.barbatul este ranit la orgoliu, iar femeia este ranita de reprosurile si cuvintele barbatului cand afla acesta.sau poate este un barbat intelegator care o iubeste mai presus de orice.o intelege si o iarta, dar.mai rar!

| basexcu a răspuns:

Da !

| diana_6879 a răspuns:

Avortul este o prostie. cum poate o mama sa ii faca asa ceva propriului copil. nu inteleg. la urma urmelor parintii sunt de vina ca nu au stiut cum sa se protejeze si omoara bietul copil din vina lor. foarte urat. este cel mai mare pacat. sper sa nu mai faca nimeni asta. multa bafta. DUMNEZEU te va ajuta. funda?

| Lucian_4323 a răspuns:

Eu unul nu accept avortu, pentru mine mai ales in viata de cuplu cu siguranta ma va afecta si incerc sa o ajut partenera de viata sa treaca penste problema asta, dar in alte cupluri cu siguranta barbatu nu il va afecta si femeia trece si mai greu peste problema., sa stii ca o femeie cand are problema grava si sufera din greu, daca are un barbat iubitor si care stie ca o iubeste cu adevarat si stie ca ii este alaturi va trece mai usor peste problema.