| Adiadi23a a întrebat:

Ce părere aveți despre contracept-m cât de sigur este și merita sa faci sex neprotejat... daca e prima partenera pot lua vreo boala cu transmitere sexuala?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ovulele spermicide Contracept M sau Pharmatex sunt folosite exact asa cum este mentionat in prospect de catre producator, in acel caz protectia contraceptiva oferita este de circa 92-93%, dar poate sa scada foarte mult pana catre 75-80% atunci cand sperma este ejaculata in profunzimea vaginului in preziua si ziua OVULATIEI. Ovulele spermicide NU ofera si protectie contra bolilor cu transmitere sexuala. Si in cazul in care actul sexual este intretinut pentru prima data cu o ''prima'' partenera, daca aceasta este infectata cu vreun BTS, infectia iti va fi transmisa cum s-ar zice... din prima. Sanatate!

| Adiadi23a explică (pentru corbulalbrosu):

Dar daca e curata și n-are nici o boala nu exista nici un risc nu? Find prima partenera nu știu nu vreau sa ma îmbolnăvesc dar vreau sa fac și pasul asta. Adică sa ma informez și sa învăț ceea ce pot face sa previn lucrurile care mai târziu îmi vor afecta viața

1 răspuns: