| anka_1933 a întrebat:

Ce se intampla daca faci sex pe perioada menstruatiei? Si ce urmari are?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu se intampla nimic special. Riscul de a ramane gravida este foarte mic, riscul de a contacta infectii cu transmitere sexuala este mult mai mare (nu herpes nazo-labial, ala e alta tulpina decat herpesul genital), sangele nu actioneaza pe post de lubrefiant asa ca e nevoi de preludiu cel putin ca in celelalte zile, dar e mai greu de avut un preludiu. In principiu ese dificil, putin neplacut, dara daca esti curioasa poti incerca fiindca nu se intampla nimic rau.

| Viorel_Obrijanu_1954 a răspuns (pentru Brigaela):

Este chiar placut ca la deflorare.

18 răspunsuri:
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Mike, nu ai dreptate! Atentie, ovulul poate fi eliminat si in timpul menstruatiei! Sunt cazuri!
Si in afara de sarcina, este disconfort..., e neplacut, nu este igienic!

| Mo a răspuns:

Nu numai ca poti ramane insarcinata, dar in acea perioada organele sexuale sunt mult mai sensibile si te poti alege chiar cu infectii, plus ca este neigienic si neplacut pentru ambii parteneri!

Alte răspunsuri
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Ok alessa.nu mai rasp. daca nu stiu altadata...laughingdin greseli se invata...

| cami_6226 a răspuns:

In primul rand nu este igienic si in al doilea rand nu este bine pentru organismul tau, risti sa te imbolnavesti

| crisa a răspuns:

Bleah. what a question...
In primul rand, ai 25 de zile din luna cand poti face sex. Taman in timpul menstruatiei ti-a venit cheful?
In al doilea rand, nu e sanatos. Infectiile (de orice natura) se transmit mult mai usor in perioada asta. De ex: ai un herpes la gurita? Duci mana la gura, apoi... in alta parte, fara sa-ti dai seama? Hopa buba! Ai dat de belea! Dar rau de tot! Nu glumesc!
In al treilea rand... mizerie, disconfort, cah...

| alexutzza_3733 a răspuns:

In ceea ce priveste disconfortul poate sa apara atat datorita prezentei menstruatiei in sine ci si de sensibilitatatii mai crescute a organismului. E in regula sa faci sex in timpul menstruatiei atat timp cat nu ti se pare tie scarbos sau partenerului, e de preferabil sa pui un prosop mare pentru a evita patarea patului, sau neplaceri de genul acesta.Important e ca partnerii sa se simta confortabili.
Multe femei cred ca a face sex in timpul menstruatiei, nu prea au avea sanse sa ramana insarcinate. Ei bine, din pacate, va chinuiti degeaba fetelor. Sexul in timpul menstruatiei nu este sigur. Se pare ca un spermatozoid poate trai in vagin pana la 4 zile. Daca ovulatia se instaleaza in ultima zi a menstruatiei, sansele de a ramane insarcinata sunt chiar mari

| bombonikme a răspuns:

pai in primul rand poti oricand ramane insarcinata...in al doilea rand nu e sanatos pentru tine poti sa contactezi niste infectii de toata frumusetea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ceea ce priveste disconfortul poate sa apara atat datorita prezentei menstruatiei in sine ci si de sensibilitatatii mai crescute a organismului. E in regula sa faci sex in timpul menstruatiei atat timp cat nu ti se pare tie scarbos sau partenerului, e de preferabil sa pui un prosop mare pentru a evita patarea patului, sau neplaceri de genul acesta.Important e ca partnerii sa se simta confortabil.
Multe femei cred ca a face sex in timpul menstruatiei, nu prea au avea sanse sa ramana insarcinate. Ei bine, din pacate, va chinuiti degeaba fetelor. Sexul in timpul menstruatiei nu este sigur. Se pare ca un spermatozoid poate trai in vagin pana la 4 zile. Daca ovulatia se instaleaza in ultima zi a menstruatiei, sansele de a ramane insarcinata sunt chiar mari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

. poate fi super ok, dar si poti ramane grav. daca nu folos Prezervativ, PLUS! exista riscul- mic, procentual, sa aiba sperma toxica, si sa ti se faca rau, pana la Moarte! Se numeste soc anafilactic, e ca la intepaturile prea multe de albina! Un tatic moldovean a ramas vaduv acum vrea 3, 4 ani, ASA! Asa k,... Protejati-va! E si semnul respectului suprem fata de celalalt, k si fata de tine! PSIHO

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca e f scarbos! Faci numai sange tot patul... Mai pe scurt, nu te apuca, ca si riscurile de a te imbolnavi st f mari!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca faci sex pe perioada menstruatii poti face hemoragie interna si nu vei mai putea face vrodata copii

Alte răspunsuri
| MariaJust a răspuns:

Revin si eu aici sa reinvii putin topicul deoarece multa lume cauta informatii pe acest subiect.

1. Nu se intampla nimic. Trebuie doar sa ai grija la capitolul igienă iar atat tu cat si partenerul sa fiti confortabili cu ideea de sange.

2. Poti ramane insarcinată daca faci sex la menstruatie. Sansele sunt mult mai mici, dar sunt si exista foarte multe persoane care au ramas insarcinata.

3. Grija la bolile cu transmitere sexuala.

Un "roman" pe acest subiect gasesti aici - https://justlove.ro/forum/despre-menstruatie/

Alte răspunsuri
| mariaaaa a răspuns:

Eu am iNcercat si e ok happy
nu ai dc sa ti faci griji
dar cred ca ar fi bine sa folosesti prez.
ca sa fi mai sigura pe tine.
happy
succeS!