| adellina a întrebat:

Cei care ati suferit din cauza unei persoane iubite, cum ati putut trece peste asta si cum ati putut uita acea persoana?happy

Răspuns Câştigător
| SufletDeCopil a răspuns:

Orice sfarsit inseamna un nou inceput. Daca tocmai te-ai despartit de persoana iubita, cu siguranta nu esti intr-o perioada prea optimista. Iata cateva idei ca sa poti trece mai usor peste aceasta perioada.
Pentru a trece cat mai repede peste starea pe care ti-o lasa despartirea de o persoana draga, incearca sa iti fixezi bine in minte de ce anume s-a produs ruptura. Daca vei realiza motivele despartirii, poate iti vei da seama ca intr-adevar ai urmat cursul firesc al lucrurilor. Poti invata foarte multe din orice experienta, asa ca identifica motivele pentru care ati decis sa va despartiti.

Evita sa dai numai vina pe celalalt. Sinceritatea este esentiala. Vei invata din aceasta experienta daca analizezi obiectiv actiunile tale. Vei sti ce greseli sa nu repeti in urmatoarea relatie, ce compromisuri sa faci sau sa nu accepti si vei realiza tot mai mult ceea ce iti doresti.
Nu te gandi si razgandi, si nu da uitarii partile mai putin bune ale relatiei voastre care au determinat ruperea legaturii. Majoritatea persoanelor au tendinta sa spuna ca pana la urma nu a fost atat de grav ceea ce s-a intamplat si ca nu ar strica reluarea relatiei.

Incearca sa pui in balanta faptul ca, daca te hotarasti sa te implici iarasi intr-o relatie cu aceeasi persoana, este posibil ca nimic sa nu se schimbe si sa ajungeti in punctul de unde ati plecat. Incearca sa intelegi de ce anume v-ati despartit si sa accepti situatia.

Lasa-te in voia sentimentelor. Daca ai chef sa plangi toata ziua sau sa nu mai vorbesti cu nimeni, atunci elibereaza-ti astfel toata starea negativa data de o despartire si treci mai departe. Accepta ceea ce s-a intamplat si invata din orice greseala.
Mentrine distanta Cel putin pentru o perioada, incearca sa pastrezi o distanta fata de fostul tau partener. Inceteaza cu mesajele, mail-urile, telefoanele si rupeti orice legatura pentru o vreme. Ar fi bine sa iti acorzi un timp doar pentru tine, in care sa mentii distanta de persoana de care tocmai te-ai despartit.
Nu te folosi de pretexte pentru a crea o eventuala intalnire, pana cand nu simti ca puteti avea o conversatie normala, fara a va lega de ceea ce a fost.
Nu te gandi ca va veti impaca

Incearca sa accepti despartirea voastra si sa nu stai tot timpul cu speranta ca va veti impaca. Este un moment in care trebuie sa-ti demonstrezi ca esti puternic, pentru a putea trece mai departe. Daca te vei gandi tot timpul la o impacare, intr-un final vei accepta mai greu faptul ca relatia voastra s-a incheiat.
Cel putin pentru o vreme, nu mai rememora momentele frumoase petrecute intre voi. Asta nu inseamna ca trebuie sa negi faptul ca ati trecut prin experiente memorabile. E minunat ca ai putut sa te bucuri de astfel de clipe, dar pune-le deoparte pana cand te simti in stare sa rememorezi totul cu calm si fara a te lasa afectat de situatie.
Evita sa faci comparatii
Acum ca v-ati despartit, ti-e teama ca nu vei mai gasi pe nimeni mai bun. Fiecare om este special si cu siguranta partenerul tau avea partile lui bune. Gandeste-te ca, indiferent de cat de important a fost in viata ta, cu siguranta vei intalni alti oameni carora le vei acorda o sansa. Acea sansa va fi insa compromisa daca tu ii vei compara intotdeauna.
Realizeaza ca totul se intampla pentru un motiv

Si o despartire poate constitui un pas inainte catre ceva mai bun. Acum ai realizat ce vrei de la partenerul tau, iar urmatoarea data cand vei intalni pe cineva, vei sti din start ce asteptari ai.
Nu regreta nimic

Chiar daca ai avut parte de momente mai putin placute, cu siguranta a meritat experienta. Fii recunoscator pentru faptul ca ai avut sansa sa fii iubit si sa iubesti. Nu exista nici o garantie pentru a-ti asigura relatia. Sunt persoane care se despart dupa 20 de ani, iar altele dupa doar cateva zile. Totul face parte din ritmul normal al vietii si din cautarea si gasirea persoanei potrivite.

Nu generaliza

Indiferent de ceea ce s-a intamplat intre voi, atat tu, cat si partenerul tau, sunteti persoane cu bune si cu rele. Fiecare relatie este diferita, asa cum orice om are ceva care il face special. Daca lucrurile nu au mers asa cum ti-ai fi dorit, asta nu inseamna ca toata lumea e la fel si ca nu vei gasi niciodata pe nimeni.

Vorbeste cu prietenii

Inconjoara-te de persoane care tin la tine si care iti vor oferi sfaturi bune neconditionat. Bazeaza-te pe sprijinul acestora, pentru ca iti vor da incredere in tine si nu te vor lasa sa te simti prea deprimat.
Si nu uita : lucrurile care nu merita sa fie in viata ta, pleaca singurewinking!

17 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Uiti atunci cand se infiripa alta dragoste, doar atunci!

| Alisa a răspuns:

Pai in primul rand eu am rupt orice legatura cu el, am evitat cat de mult am putut sa il vad, sa il intalnesc. Am iesit cu prietenele, cumparaturi, si subiectul "el" era inchis pentru mine din toate punctele de vedere. Prietenele mele sau cei din jur evitau sa vorbeasca sau sa zica ceva despre el atata timp cat eu eram acolo, ca sa nu imi aminteasca. Desi stateam in acelasi cartier, nu ne-am intalnit timp de 8 luni de zile, nu ne-am vazut...
Si incet, incet l-am uitat, iar acum amintirea lui nu ma mai doare, cum ma durea inainte, daca il vad nu mai am nicio problema, chiar imi pare rau de el.

| ÅñdRa a răspuns:

Buna.
Am intrerupt orice legatura cu el am incercat sa il ocolesc zonele unde il puteam intalni, ieseam cu prietenii. Incercam sa ma distrez si sa gandesc pozitiv.
Miau spus tot ce aveam pe suflet prietenei mele si asta ma ajutat foarte mult.
Noroc!

| OanaG a răspuns:

Am plans putin... dar mi-a trecut.

Inca nu l-am uitat, dar sper ca in curand il voi scoate din inima meahappy

| smartalogu a răspuns:

Daca iubesti cu adevarat si sa vrei si nu iti poti scoate din minte persoana iubita, in rest trece repede de la sine. Timpul rezolva tot. Eu nici acum dupa 3 ani jumate de cand m-am despartit o prietena si cu care statusem enorm de putin nu am putut sa o uit, si inca mai tin la ea. Dar se pare ca in anumite situatii sunt persoane care te marcheaza definitiv.

| madutza_ubytzik a răspuns:

Buna! Chiar daca doare foarte tare, incearca sa te eliberezi de dragostea asta esuata. Da o sansa nolor intalniri! Asta nu inseamna insa sa iti cauti imediat un nou prieten. Cu toate astea, contactele noi te pot ajuta sa-ti distragi atentia, sa treaca timpul mai repede si, astfel, sa te vindeci mai usor. Cine stie, poate printul care-ti este destinat se afla chiar sub nasul tau!

Sper ca te-am ajutat! Sper sa treci cu bine peste aceasta pasa proasta din viata ta. ByE bYe

| demon a răspuns:

Pai gasesti pe alt cineva care o sa te faca sa uiti desi multa lume ii incapatanata si vrea persoana respectiva

| denisa_4752 a răspuns:

Buna! am avut o relatie de aproape 4 ani cu un tip.intr un sfarsit am reusit sa pun capat! mi a fost greu la inceput insa m am consolat cu idee ca era o relatie distrusa din toate punctele de vedere, ne certam nonstop si din orice si clar era doar obisnuinta intre noi, nicidecum iubire! la vreo 2 saptamana de la despartire normal ca inca sufeream dar a fost ca o minune sa intalnesc un tip de care m am indragostit la prima vedere. tin sa precizez ca nu ma vedea niciodata fara fostul.nu credeam ca sunt in stare sa trec peste si sa l uit vreodata.insa trebuie sa ai putin ambitie, sa gandesti pozitiv si sa astepti pers potrivita.happybafta si nu uita. orice e posibil.trebuie doar sa vrei:*

| alina_4026 a răspuns:

Trebuie sa fii puternica, viata merge inainte. Daca te-ai despartit de el nu inseamna ca nu mai ai pentru ce trai, ehhhhe cite mai ai de facut, ce iubit iti vei gasi care iti va darui mult mai multa iubire, care te va face mult mai fericita, iti va darui toata dragostea. Sa nu te inchizi in odaie si sa plingi, sai respigi pe cei dragi. Daca cineva doreste sa-ti dea sfaturi tu ascultaIe.Iesi cu prietenii distreazate, timpul trece foarte repede iar va veni timpul cind vei regreta ca ai pierdut timpul, cind puteai sa te distrezi. Iar daca te intilnesti intimplator cu fostul salutate si mergi mai departe.

| D A R i U t S s A a răspuns:

Cu multa ambitie.
eu una cred ca daca iti doresti neaparat ceva obtii acel ceva.Deci!
Trebuie sa ai mare incredere in tine si sa iti doresti sa uiti acea persoana si plus evita-l rupe orice relatie cu el. si o sa reusesti.happy

| Aerosmith a răspuns:

Pai... cam naspa. Incerc sa imi ocup timpul cu mii de chestii si sa nu ma gandesc la lucruri care imi aduc aminte de el. Mai sunt si momente in care ma simt ca dracu` dar ele dureaza maxim 3 minute. Te sfatuiesc sa iti ocupi timpul cat poti tu mai mult sau intanleste-te cu alt baiat. Vezi tuhappy

| CatalinMG a răspuns:

In primul rand nu am apucat sa iubesc, dar cu siguranta as incerca sa-i arat ca se poate viata si de dupa ea, as iesi cu cateva prietene pe afara, sa fiu in prezenta ei, sa se aprinda un pic orgoliul in ea cand va vedea ca ma simt bine si ca nu sufar.

| ////////////// a răspuns:

Primul pas -stergi numarul lui de telefon daca il stii te starui sa nu ti-l aduci aminte, in al doilea rind schimbati numarul de telefon pentru ca lui oricum ii va fi dor odata si odata de tine si poate sa te intrebe ce mai faci, si iar revii in trecut si iar te incepi a chinui, si iar ti-eti faci rau, gandeste-te la ceva nou, schimbati stilul de vestimentatie fa o schimbare ceva, fii cit mai atragatoare, si sa vezi ca asa cu rezultate bune vei indragi o persoana si incetul cu incetul vei realiza ca el nu era pentru tine, cind cineva te iubeste din suflet, cu toata inima, iti pare bine si nici nu vreai sa te intorci in trecut, bafta...

| Absenta a răspuns:

Am apelat la psihologsad... apoi am inceput sa fac sport mult (m.am inscris intr. o echipa de majorete)si am inceput sa iau lectii de chitara, astfel incat ziua sa fiu ocupata in permanenta iar seara sa fiu atata de obosita incat sa adorm imediat cum ma pun in pat pentru a nu mai ave timp sa ma gandesc la el...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invat in fiecare zi sa trec peste happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

BunahappyEu la fel sufar din cauza unei persoane pe care incerc sa-l uit chiar daca nu este usor.Incerc sa-l evit, sa nu ma gandesc la el in fiecare minut chiar daca este greu, petrec mai mult timp cu prietenii care ma fac sa ma simt mai putin deprimata si trista! Dedica-ti mai mult timp tie, fa lucruri care te fac sa te simti bine si fericita si mai ales trebuie sa fi foarte puternica!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebe sa ai incredere in tine si in fortele tale! si sa te gandesti ca Dumnezeu asa a vrut sa faca, sa te fereasca! de aia iti inchide usi ca sa-ti deschida altele si de aia suferim ca sa devenim mai puternici!