| adellina a întrebat:

Cei care ati suferit din cauza unei persoane iubitestraight face, cum ati putut trece peste asta si cum ati putut uita acea persoana?happy

Răspuns Câştigător
| Mya a răspuns:

Odata cu trecerea timpului, se sting si sentimentele! Fiindca oricat de multe sfaturi ai primi, incurajari, critici nu-ti vor fi suficiente! In adancul sufletului simti acel gol, pe care nici o alta relatie nu-l poate acoperi cu usurinta! Insa, fara sa-ti dai seama, incepi sa devii indiferenta.In prima etapa, consideri ca din vina ta a-ti ajuns la despartire, ca nu ai fost suficient de buna pentru el si ti-ai dori din tot sufletul sa va impacati; in ce-a de-a doua, iti zici ca il urasti si ca n-ai vrea sa-l mai vezi vreodata, dar ar fi suficient un tel ca sa te intorci la el.In penultima faza, ramai doar cu un orgoliu nesatisfacut si dorinta ca el sa vrea sa va impacati, iar tu sa-l refuzi categoric, putina umilire nu i'ar strica! Iar in final, iti vei mai aminti doar cateva franturi, fie frumoase, fie urate...de cele mai multe ori apare intrebarea:"oare chiar l-am iubit? ma indoiesc, nu are atat de multe calitati"! fiindca ajungi sa iubesti un alt suflet, lucru care in urma cu ceva timp il credeai imposibil!

7 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Greu. S-a uşurat situaţia cunoscând o altă prietenă.

| monyk a răspuns:

Buna, eu nu am avut forta si vointa necesara incat sa il uit...sad, am iubit cu adevarat un baiat care m-a facut sa sufar destul de mult, desi imi doream sa il uit, nu puteam, poate ca in adancul sufletului nu vroiam, inima mea nega sa il uit, nu vroiam sa il uit desi mintea mea spunea altceva...se pare ca soarta a facut ca eu sa fiu iar cu acel baiat si in prezent sunt cu el si ne intelgem foarte bine, dar din pacate nu in toate cazurile e la fel.Ca sa treci peste suferinta provocata de persoana iubita ai nevoie de multa vointa, sa iti doresti cu adevarat sa il uiti si cu timpul ai sa reusesti, depinde si cat de mult ti-a intrat la suflet, daca e o iubire mare atunci de uitat e posibil sa nu uiti niciodata dar cu trecerea timpului poti sa nu mai simti iubire pentru acea persoana si sa ti se vindece ranile, sa treci peste acea suferinta.Cand esti in o asa situatie e bine sa iti ocupi timpul cu ceva, sa lasi deoaprte tot ce iti amintea de acea persoana, sa nu privesti deloc in urma ci sa privesti catre prezent, toate la timpul lor.

| gigiro a răspuns:

Fetelor, sunteti pe pamant sau in aer, ca sa nu zic aeriene? Ce-i cu voi? Cu cat sunteti voi mai romantice, cu atat sunt baietii mai fara suflet. Adica daca nu mai aveti o relatie voi stati si oftati? Da ce v-au facut acesti baieti de merita atata iubire din partea voastra? Erau perfecti? Chiar nu aveau nici un defect, nu v-au suparat niciodata cu nimic, nu v-au dezamagit, nu v-au mintit, nu v-au tradat? Daca ar fi asa cum spuneti voi, inseamna ca numai de-alde Romeo ati avut cu toatele. Linistiti-va, sigur le miroseau picioarele, sau transpirau, sau.Nu exista decat foarte rar, un baiat care sa merite sa-l regretati. Si nu uitati, intotdeauna se va gasi altul mai bun! Eu as lua o fotografie de-a lui, as mari-o, si mi-as bate joc de fotografie, facandu-i niste mustati, i-as scoate un ochi, un dinte, asa ca Alinuta cea sadica din bancuri.

| Alisa a răspuns:

Pai in primul rand eu am rupt orice legatura cu el, am evitat cat de mult am putut sa il vad, sa il intalnesc. Am iesit cu prietenele, cumparaturi, si subiectul "el" era inchis pentru mine din toate punctele de vedere. Prietenele mele sau cei din jur evitau sa vorbeasca sau sa zica ceva despre el atata timp cat eu eram acolo, ca sa nu imi aminteasca. Desi stateam in acelasi cartier, nu ne-am intalnit timp de 8 luni de zile, nu ne-am vazut...
Si incet, incet l-am uitat, iar acum amintirea lui nu ma mai doare, cum ma durea inainte, daca il vad nu mai am nicio problema, chiar imi pare rau de el.

| Ruxyana a răspuns:

Ceautongue
pff am suferit si inca sufar recunosc...pentru ca nu l'am putut uita, mereu va fi in inima mea si nimeni nu va putea sa'i ia locul, desi la noi este reciproc si stim aman2 cat de mult tinem unu la altulaughing deocamdata incearca sa ma faca geloasa cu o prietena de'a mea si eu sa il fac gelos cu un prieten de'al luilaughing (poveste lungalaughing.)
sincer daca vrei sa uiti cat de cat, trebuie sa iesi din casawinkingsa pari indiferenta fata de acea persoana chiar daca in inima iti spune ca tu il iubestiwinking aranjeaza'te si arata'i ce a pierdut...baga'te cu un baiat pe car eel sa'l cunoasca sa vada ca nu stai dupa el si in scurt timp se va intoarce:*
ps:daca nu tine la tine asa cum ar trebui sa tina inseamna ca este un fraier care nu stie ce pierdewinking da'l cu respect in aia masiiwinking:*numerita sa suferi dupa un baiat care nu stie sa respectewinking

| florin_7920 a răspuns:

Nu stiu daca ajuta dar fiindca suferi din cauza unei persoane care ti facut rau, nu stiu ce sati recomand dar eu, am pierdut pe cineva definitiv, de tot si merg inainte prin viata cu speranta pina la capat, pentru tine ar trebui sa fie usor fiindca te ranit da fii sigura ca cineva va vedea suferinta ta si it va spune o vorba buna, nu descuraja speranta moare ultima.

| adellina explică:

@gigiro...eu nu regret acel baiat, pentru ca el mi-a facut mult rau, am trecut peste acele momente in care plangeam, mai simt ceva pentru el, desi nu se merita, oricum eu nu mai dau inapoi, pana acum i-am iertat destule, dar deja nu mai pot.

Tot ce vreau este sa uit cat mai repede de el, ce imi aduce aminte de el este raul pe care mi l-a facut, in niciun caz momentele frumoase pentru ca acele momente le pot trai cu oricinehappy