| anonim_4396 a întrebat:

Cit timp a durat sa uitati persoana iubita dupa ce va-ti despartit? in special daca a fost prima dragoste sad. Si la cit timp dupa asa caz va-ti gasit alta persoana iubita?! Scuzati pentru intrebare, dar sufar asa de mult incit imi pare ca n-am sa gasesc pe nimeni nici dupa un an de la despartire.sentimentele mele au ramas la fel si nu pot sa ma indragostesc de nimeni sad

4 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna,imi pare foarte rau ca suferi asa mult si ca inca nu l-ai putut socate din inima pe fostul iubit.Cand iubesti pe cineva ai impresia ca niciodata nu vei gasi unul ca el sau mai bun,ai impresia ca nimeni nu se compara cu el, dar ai sa vezi ca atunci cand vei intalni pe cineva, iti vei schimba parerea.Nu ai intalnit persoana potrivita, de aceea inca suferi, deoarece tu poate inca traiesti din amintiri si traiesti tot cu gandul la el si tu trebuie sa te gandesti ca nu poti sta o viata suspinand dupa cineva.Eu in 6 luni am reusit nu sa il uit pe fostul,ci sa nu il mai iubesc ca de uitat nu pot sa il uit,oricum la mine a fost o siuatie mai speciala, daca era aproape de mine poate ca inca il iubeam, dar distanta si conjuncutra si-a pus amprenta.Ma gandeam si eu ca nu voi mai gasi ca el si totusi am gasit pe cineva mai bun, de vreo 2 luni,dar oricum am incetat sa mai cred in iubire ca in povesti si din astea,ma gandeam si eu ca in sfarist am gasit persoana potrivita,insa nu stiu daca actualul meu iubit e acea persoana. Ceea ce vreau sa spun e faptul ca in viata vei intalni o multime de baieti,te vei indragosti,vei suferi ca asa e viata,dar nu trebuie sa te opresti la unul singur,e greu sa suferi dar trebuie sa privesti lucrurile cu optimism si sa te gandesti ca asa a fost sa fie,nu a fost scris sa fiti impreuna,dar daca tu nu ai ambitia si vointa necesara sa il uiti,nu vei reusi,trebuie sa iti impui tie sa treci peste cu capul sus si sa nu ratezi ocaziile care ti se ivesc pentru ca cine stie,vei putea iubi din nou,la fel de mult sau poate chiar mai mult,in viata nu ai garantia ca ramai cu cineva, dar eu te sfatuiesc sa treci peste si sa o iei de la capat, sa iti propui sa lasi suferinta ca o viata ai.

| Ecea a răspuns:

3 zile de teroare, inca o saptamana deprimanta si inca o saptamana pana m-am acomodat de tot.
2 saptamani in total pentru o relatie de 3 ani.
Si nu se merita nici macar atat, pierdere de timp sa suferi pentru cineva.
Cand iti revii la viata normala te intorci de unde ai inceput.Toate revin la normal fara persoana iubita.
Deci pentru ce daca oricum tot la realitate revenim?

| greenish a răspuns:

Te inteleg perfect happy Si eu sufeream si poate ca inca sufar dar incerc sa fiu tare, sa nu ma las doborata de sentimente. Stiu ca doare.doare chiar foarte tare...dar mai stiu ca la un moment dat ai sa vezi ca va trece. Cand vei gasi pe cineva cu adevarat special, vei vedea ca il vei uita pe fostul. Incearca sa privesti si tu lucrurile dintr`o alta perspectiva. Nu te mai agata de trecut. Trebuie sa fii fericita, nu sa suferi dupa el. Fii tare si incearca sa iti traiesti prezentul! >big grin

| IngerAlb a răspuns:

Pai sincer, mi-a luat ceva timp aproximativ juma de an-1 an.Chiar daca mi-am gasit alta persoana iubita, eu tot tineam la fostul prieten.Cand il vedeam aveam fluturasi in stomac.
Incearca sa te gandesti la altceva, iesi cu prietenele tale, fa ceva.Nu sta in casa si plange k te-ai despartit de el.