| RaAlexandra a întrebat:

Credeți că 8 ani diferența între parteneri pot aduce impedimente?

Răspuns Câştigător
| Paulyka36 a răspuns:

Când o să înțelegeți că vârsta e doar o cifră? Atâta timp cât te înțelegi cu persoana respectiva, prinzi sentimente pentru ea, sunteți pe aceiași unda, simți că ești în largul tau in preajma ei, de ce te mai gândești la vârsta? Cunosc cupluri și cu 20 de ani diferența de vârstă și sunt foarte ok.Nu te mai lua după aia care zic că, cu timpul o să se observe diferența, nu o sa se observe nimic pentru că deja cu trecerea timpului voi i să fiți deja trecuți prin multe și crede-mă nici nu o sa te mai gândești la diferența aia. Daca inima la momentul actual îți spune sa te implici, fa-o, nu te mai gândi la ani și lasă gura lumii sa zică ce vrea.

16 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Nu mi se pare nimic în neregulă la o diferență de 8 ani.
Ba dimpotrivă, este o diferență normală, deloc ieșită din comun.
Strict diferența de vârstă nu va aduce impedimente în relația voastră, decât dacă diferența ar fi fost de 18 ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ofiintă):

De ce 18? Cum ai ajuns la acest numar?

| Ofiintă a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă aflu într-o situatie in care, am dezvoltat atracție în direcția unei persoane care este mai în vârstă decât mine cu 17 ani.
Mă gândeam la faptul că, dacă ar fi fost o diferență de 7 ani, îi acordam șansa spre a ne cunoaște.

| Violleta2022 a răspuns:

Acum nu, dar in timp se va vedea diferenta, mai ales daca barbatul este mai in varsta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ți-a răspuns Ipavel.
Eu o să adaug ce se mai spune.
Dragostea necurmată învinge totul.
Să te uiți pe statisticile RO, să vezi ce diferență imensă este uneori între vârstele părinților când se naște un copil.

| lpavel a răspuns:

Daca exista dragoste adevarata si nu interes, atunci varsta NU conteaza!

| Andreeush a răspuns:

8 ani nu e o diferență mare de vârstă.

| Sofer a răspuns:

Chiar deloc. Nu contează vârsta... Înțelegere și iubire sa fie.

| LPCTSTR a răspuns:

Slabe spre medii sanse. As zice ca este valabia pentru persoanele de 20-25 ani+, daca tu ai 18 si el 26, nici nu este cazul. Astfel de relatii sunt cat-de-cat viabile pentru persoanele mai de 25 poate, dar in niciun caz de 18 sau, eventual, 20.

| Goete a răspuns:

Daca unul are 9 ani si celalalt 17, da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce amuzanti sunt astia care sustin ca "varsta e doar o cifra".
Diferenta propriu-zisa de varsta nu. Diferenta de mentalitate, de interese, de situatie financiara, de cercuri de prieteni, da, astea pot aduce impedimente.Nu neaparat, dar pot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu contează vârsta și culoarea.
Au fost diferențe mult mai mari între parteneri și nu a fost nici o problema. De exemplu daca o persoana are 20 și cealaltă 28 nu e nici o problema, asta nu înseamnă că dacă celălalt partener este cu câțiva ani mai mare are neapărat o experiență mai mare, că e mai matur, mai înțelept, că are mai multi prieteni etc. Hecate o punctat bine doar că nu se poate generaliza in unele cazuri poate fi și viceversa, cu mentalitatea și cercul de prieteni și restul lucrurilor.

| DenqOO a răspuns:

Nu. Dar mai ales daca amandoi au peste 18 ani.
Problematic e daca ar fi 10-18 ani ca varsta.

| Cineva797406016386 a răspuns:

Ani sunt doar un număr la fel ca ani de pușcărie dacă fata sau băiatul este minor(ă)

| CristianPetre2002 a răspuns:

Varsta e doar un numar si puscaria doar o incapere

| lulufunny6766 a răspuns:

Daca tu ai 10 ani si el 2, da, este o problema.