| Foxyyyy a întrebat:

Credeti ca e posibila prietenia dintre un barbat si o femeie? Unii zic ca da,desi mereu cand aveam prieteni baieti,imi spuneau ca-s surioara lor si asa mai departe,dar cu timpul aflam ca ma placeau si voiau mai mult, asa se stricau "prieteniile".

40 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este posibila, daca amandoi sunt indragostiti de alte persoane si in viata lor nu mai are loc o alta idila. Si daca sunt intelepti si mentin prietenia fara intimitati excesive.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Sunt sanse foarte minime spre 0 pentru ca prirtenie dintre fata-baiat sa se mentina, dar nu e nimic mai hot cand incepe sa infloreasca hormonii si ambii o iau ranza, este o stare de nedescris

| RAY a răspuns:

Personal nu cred asa ceva pentru ca un barbat mereu simte ceva sexual,dorinta sexuala ne impinge sa vorbim cu o fata,gandeste-te ca timpul e pretuit daca stramosii nostri isi pierdeau vremea vorbind si nefacand sex specia disparea de aia ne plac fetele tinere si vedem in orice femeie o cale de placere, sex, reproducere, pentru o femeie e altceva ea baga baieti in friendzone si acolo raman. cei din zona aia spera ca o sa ii bage in seama dar degeaba spera ca acolo vor ramane mereu, mai e si mitul ca prietenii daca devin iubiti sunt sanse sa se desparta ca se cunosc prea bine. stiintific cu cat te cunosti cu cineva cu atat ai sanse sa petreci mai mult timp, o fi acel nou ceva pe moment dar noi mereu tragem la trecut, cand vezi o casa din copilarie in care ai trait traiesti trecutul in prezent, se poate ca fata sa iubeasca acel baiat da de teama sa nu-i spuna nimic sau invers, intre un gay si o fata cred ca exista prietene sau asexual

| Foxyyyy explică (pentru RAY):

Pai si fetele nu simt nimic sexual sau ce? laughing Si baietii pot baga fetele in friendzone, cele pe care le considera neatractive, la fel ca si in cazul fetelor.

| RAY a răspuns (pentru Foxyyyy):

Nu e vorba ca nu simt sexual,ba simt dar ele au un sistem bazat pe sentimente,emotii,adica ea isi creaaza un puzzele un prieten /prietena la care sa se descarce emotional care nu-i atrasa fizic de baiatul ala se descarca lui, atractia sexuala o are pentru iubitul ei care de multe ori e un badboy curvav si vine si se plange la un baiat cuminte asta o intelege,spera ca va deveni iubita lui dar degeaba ca ea il vede ca pe o surioara masculina,la baieti faza cu freindzone e ca si ei se descarca sexual adica cauta o fata pentru sex cand nu are un fel de roata de rezerva tot aia cateodata e si un fel de surioara unde se descarca el nu vrea o relatie cu ea dar simte ca i lipseste, repet e si vorba de varste, poti avea prieteni la orice varsta nu mereu simti nevoia sa faci sex indiferent de sex, daca x e urata da ai ce discuta cu ea da poate exista ceva adica prietenii fara interes sexual, numa ca fara interes nu prea exista nimic, degeaba e inteligenta daca nu arata hot

| Foxyyyy explică (pentru RAY):

Cand aveam eu o prietenie cu respectivii baieti,nu ma descarcam sa le spun nu stiu ce prostii despre baieti curvari sau altceva, doar ne intelegeam super bine, si nu exista atractie, dar se pare ca pentru respectivii a aparut mai tarziu, ceea ce pur si simplu nu a fost si cazul meu.

| RAY a răspuns (pentru Foxyyyy):

Pai la tine cum apare atractia? cum a fost ultimul baiat pentru care ai simtit atractie? cum e?

| Foxyyyy explică (pentru RAY):

Simplu,cand vad ceva imi place sau nu. Nu am o definitie anume, dar daca imi place in general imi place de prima data cand vad persoana respectiva, nu dupa 10 ani laughing. Initial trebuie sa fie o persoana ce ma atrage fizic, daca are calitati mai bune sau nu, descopar pe parcurs.

| RAY a răspuns (pentru Foxyyyy):

Din placerea aia cat suta conteaza fizicul? ai face compromis vreodata in privinta fizicului?

| Foxyyyy explică (pentru RAY):

Conteaza intr-o oarecare masura, in sensul ca mie nu imi plac tipii cu patratele, muschi si prostii din astea. Sa aiba un chip dragut mi se pare suficient din punct de vedere al fizicului, deci undeva cam 50 % as spune. Am facut un compromis de genul in trecut si nu a iesit prea ok.

| RAY a răspuns (pentru Foxyyyy):

Cat de mult conteaza situatia materiala sincer?

| Foxyyyy explică (pentru RAY):

Pentru mine nu conteaza, nu vreau sa depind de banii barbatului, sunt in stare si singura sa ma intretin. Dar nu imi plac persoanele lenese ce nu lucreaza si vor sa ii tina femeia, ei fiind niste aiuriti, cum stiu cazuri...nici ce e dus la extrem nu e bun! Consider ca fiecare trebuie sa aiba o situatie ok,pentru el,nu pentru altcineva. Nu am avut niciodata un iubit ce are masina, zic asta ca mereu prietenele mele ma intrebau de masina, le ziceam ce iti spun si tie acum, ca pentru mine asta este egal cu 0, chiar nu ma intereseaza.

| RAY a răspuns (pentru Foxyyyy):

Ok,scuze de deranj

| Foxyyyy explică (pentru RAY):

Nu m-ai deranjat cu nimic laughing.

| Gunoi a răspuns (pentru RAY):

"la baieti faza cu freindzone e ca si ei se descarca sexual adica cauta o fata pentru sex" Asta nu e chiar aşa, băieţilor le plac femeile nu o femeie, în timp ce femeilor le place de un bărbat de aici şi apariţia infidelităţii care fac ca bărbaţii să fie mult mai versatili în ceea ce priveşte o relaţie.
Şi ca să răspund la întrebarea lui Foxyyyy da se poate doar că mai rar şi greu..doar că anumite persoane fac greşeala ca să strice o prietenie pentru aşa zisele "sentimente" care de fapt nu există e vorba doar de atracţie pe care o simte sau de fluturii pe care îi are în cap laughing

| Foxyyyy explică (pentru Gunoi):

In ziua de azi, mai mult inseala femeile, din ce am observat. Sa nu tot dam vina atat pe barbati happy.

| Gunoi a răspuns (pentru Foxyyyy):

E posibil big grin dar fiecare cred că o face din anumite motive, depinde de fiecare om în parte. De cum vor să gândească, personalitate, educaţie, atitudini etc până la urmă aceste lucruri şi aspectul ne definesc *

| Foxyyyy explică (pentru Gunoi):

Eu nu pot sa le gasesc acestora o justificatie, mai bine te desparti de respectivul in cauza, in felul asta arati ca ai respect si fata de el si fata de tine.

| Gunoi a răspuns (pentru Foxyyyy):

Da justificaţie este şi e următoarea nu sunt persoane "împlinite total" şi vor să joace în mai multe tabere atfel încât să nu aibă nimic de pierdut şi că li se ofere cât mai mult astfel aş putea să spun că sunt avare pe plan relaţional căutând "perfecta/ul" care există doar în imaginaţia lor

| anonim_4396 a răspuns (pentru Foxyyyy):

„mie nu imi plac tipii cu patratele, muschi si prostii din astea"
De ce?

| Foxyyyy explică (pentru anonim_4396):

Nu ma atrag, nu mi-a placut niciodata un tip de genul thinking

| Coquinne a răspuns (pentru Foxyyyy):

Legat de tipi fara patratele si cu putina burtica, sunt curioasa, iti place cum arata Seth Rogen?

http://media.portable.tv/......rtable.jpg

| Foxyyyy explică (pentru Coquinne):

Da,am mai vazut poze si mi se pare ca e ceva mai bine facut, n-as numi chiar burtica laughing.

| Coquinne a răspuns (pentru Foxyyyy):

A slabit, dar e mai cute cand e giggly wiggly. :x

http://i1.cdnds.net/12/02/showbiz_celeb_weight_loss_rogen.jpg

| Foxyyyy explică (pentru Coquinne):

Dar e ceva diferenta big grin

| neutrino a răspuns:

Da, este posibila si de aici pana la sentimente de iubire nu mai este decat un mic pas. Unii au facut acest pas si au trait sau traiesc fericiti pana in zilele de azi, altii nu, si si-au ascuns sentimentele, din diverse motive, pana la adanci batraneti.

| Foxyyyy explică (pentru neutrino):

Eu ma refeream stric la prietenie, fara sentimente de iubire, prietenie ca intre sora si frate.

| neutrino a răspuns (pentru Foxyyyy):

Da, este posibil! Ce, parintii tai nu au cativa prieteni buni, de sexuri diferite?

| Foxyyyy explică (pentru neutrino):

Ba da, dar sunt rude! happy

| LoveSleep a răspuns:

Nu fără să fi existat ceva între ei.

| Oana92 a răspuns:

Eu nu cred ca exista asa ceva! Pana la urma cel putin unul din ei se indragosteste...

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu exista asa ceva.

| Suck a răspuns:

Si eu am prietene fete... poate sa existe aceasta prietenie doar ca nu e pentru totdeauna.

| RockNbeer a răspuns:

Slabe sanse.
De multe ori prietenia dintre un barbat si o femeie ajunge sa existe doar in momentu in care niciunu' din ei n-a avut curaj sa si afiseze intentiile in cazu in care ambii au avut aceleasi intentii, insa lucrurile pot fi mult mai complicate de atat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. mereu unul din cei 2 va incepe sa aiba sentimente pentru celalalt si uite asa se duce prietenia pe apele zambetei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Barbatul si femeia se completeaza, sunt facuti sa creeze un intreg. E foarte greu ca un baiat si o femeie sa fie prieteni foarte buni fara sa aiba si o relatie de iubire si e normal, pana la urma. Daca se inteleg atat de bine de ce n-ar trece la urmatorul pas? Iubirea pasionala oricum nu dureaza atat de mult si dupa ce dispare, conteaza cat de compatibili sunt cei doi. Iar daca pot fi prieteni foarte buni asta inseamna ca vor fi compatibili si ca parteneri. Cam asta e motivul pentru care e atat de greu sa existe prietenii intre barbati si femei.

Cu toate astea exista. Ce conteaza foarte mult este caracterul celor doi si mentalitatea. Pot exista prietenii intre barbati si femei chiar si cand exista atraxtie sexuala, eu cunosc oameni de genul asta, care si-o mai si trag din cand in cand. Din pacate astfel de prietenii nu prea tin, mai ales dupa ce unul dintre cei doi isi gaseste pe altcineva. Cele care nu implica sex sunt mai durabile dar tot se cam strica in momentul in care unul din cei doi isi face un partener. Si e normal, cui i-ar conveni ca iubita sau iubitul sa aiba un prieten foarte bun de sex opus, cu care sa iasa peste tot, cu care sa vorbeasca des, cu care sa aiba secrete, etc.

Este posibila o astfel de relatie dar spre deosebire de prieteniile dintre persoane de acelasi sex, relatiile de genul asta depind foarte mult de circumstante si de ce fel de caracter au cei implicati in ea. Oricum prieteniile sunt doar pentru oameni speciali, majoritatea oamenilor sunt prieteni doar de conjunctura sau din lipsa de optiuni, prietenia pura, lipsita de interese si bazata pe devotament nu prea exista nici macar intre oameni de acelasi sex. Si cand spun oameni, ma refer la barbati, femeile se urasc prea mult intre ele ca sa poata avea o relatie de prietenie speciala. Glumesc. Cred.

| DonaldTrump a răspuns:

Este posibil cea mai simpla dovada ar fi prietenia dintre un barbat gay si o femeie, sau vice versa. Desi sunt sigur ca sunt si barbatii inteligenti care sa nu doreasca sa tulbure prietenia cu avansuri sexuale sau alt ceva de genul.

| Coquinne a răspuns:

Da, e posibila.
totul depinde de cum abordezi metamorfozarea asta de la prietenie la iubire adusa in discutie de prietenii baieti.
daca sunteti maturi, poate exista prietenie cu anumite doze de flirt si sexualitate, fara sa existe implicari sentimentale.

| Coquinne a răspuns:

Mai pe scurt...nu e pentru oricine.

| Pufoseniiee a răspuns:

Eu una cred in astfel de prietenii, am o groaza de prieteni baieti si nu simt atractie fizica sau sentimente fata de ei, doar la unul am simtit sentimente usoare, dar mi.a trecut repede si acum imi este un prieten de nadejde. Deci eu cred in prietenie intre o fata si un baiat. Si totusi nu am o relatie sa zic ca de aia nu simt nimic fata de ei. Pur si simplu.Si nu sunt nici lesbianca!
DAR in cazul baietilor doar UNEORI sunt prieteni cu o fata pe care o plac si simt atractie fizica. eu una am printre prietenii mei baieti care ma plac, toata lumea stie asta, inclusiv eu, dar el se abtine, nu da semne sa vrea relatie, clar nici eu.