| Alexxiax98 a întrebat:

Credeti ca exista, intr-o relatie, prea multa afectiune? Se poate vreodata sa fie prea dragastos/oasa, incat sa va simtiti "sufocati"?

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Clar există si e groaznic

| Violleta2022 a răspuns:

Intr-o relatie sincera de dragoste, nu exista niciodata "prea multa afectiune" pentru ca asa ar trebui sa fie toate relatiile, pline de afectiune.
Dar, fiecare are o limita de acceptare si control, iar faptul ca partenerul sau partnera incarca sa-ti intre pe sub piele, sau sa se impuna, ori sa te manipuleze cu dragalasenie, poate fii uneori sufocat.
Este doar o chestie de comunicare, sa spunem lucrurilor pe nume, ca celalat sa stie ce vrem, ce simtim si cat suntem dispusi sa toleram.

| corbulalbrosu a răspuns:

Uneori DA. Fiindca poate sa apara senzatia de sufocare pe fondul unui sentiment de lipsire de ''libertate''. Se zice ca si prea multa dragoste poate sa ''omoare'' relatia. Multa sanatate!

| Drimmero a răspuns:

In viata tot ceea ce e prea mult strica, e o lege cu multe dovezi.

| Andreeush a răspuns:

Depinde de situație.
Totul are o limită.

| Plato a răspuns:

Sub nicio forma.

| Paul754880338 a răspuns:

Parerile sunt impartite evident, dar depinde ce inseamna " sufocat de dragoste ". Daca ai reusi sa descrii mai bine situatie la care te referi, sau mai bine spus cum a aparut acest repros, ar fi mai usor de dat un raspuns obiectiv. Evident fiecare dintre noi este capabil sa oferesi sa primeasca in mod diferit atentia, dragostea si afectiunea. Dar sigur doi oameni care se iubesc pot gasi o cale de mijloc fara ca nici unul din ei sa sfarseasca axfisiat din dragoste happy

| DanyDav a răspuns:

Senzatia de sufocare exista si poate avea efecte foarte negative asupra relatiei.
Poti evita asta renuntand la gelozie, da-i spatiul necesat partenerului, mentine-te atractiva si atunci el va fi acela care va tinde sa te "sufoce".

| urlsalkf a răspuns:

Da.da o laba in fata ei/lui si gata