| Victoria a întrebat:

Credeti ca fiecare om are "jumatatea sa" undeva in lume?

Răspuns Câştigător
cami
| cami a răspuns:

@aqualuna, zeii i-au despartit fiindca iubirea lor era prea perfecta, si le-a fost teama sa nu-i intreaca in perfectiune. Aceasta fuziune a lor a durat doar 3 ani, si de aceea se spune (si-n zilele nostre) ca iubirea adevarata nu tine mai mult de 3 ani. O fii. n-o fii.
Da, eu cred, nimeni nu ramane singur.

20 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, eu una cred ca aceea jumatate noi ne-o facem, pentru ca putem fi cu mai multi, si atunci nu poti spune ca unu e sigur jumatatea ta, sau poate ca jumatatea e la un pas de tine...fiecare om alege in viata cu cine sa fie, nu cred ca exista un anume baiat sau fata care e sigur a tau sau a ta...in viata dai de o gramada care crezi ca e jumatatea ta? Poti sa fi o viata intreaga cu cineva, apoi la batranete te departi si esti pana la moarte cu altul...atunci care ar fi jumatatea?

| Razvan a răspuns:

Nu.Asta e versiunea poetilor romantici.Ca fiecare isi are jumatatea. Daca ar fi asa nu ar mai divorta tinerii in disperare motivand sec "nepotrivire de caracter"

| CevaNormal a răspuns:

Eu cred ca da...

| liz23 a răspuns:

"Jumatatea" cred ca e mult spus, fiecare vrem ceva de la cel/cea de langa noi, iar cand intalnesti pe cineva fie e prea departe de ce vrei tu fie e cat de cat aproape... dar nu poate fi exact cum vrei. Depinde de fiecare cat aprecieaza acel "cat de cat aproape".cat accepta persoana asa cum e fara sa o schimbe conform propriilor idei. Pentru mine ideal este sa iubesc si sa fiu iubita.restul se construieste impreuna. Undeva.este acel cineva pentru fiecare, doar sa vrei sa-l vezi si sa stii sa-l ti langa tine, sa-l apreciezi.

| Silvia a răspuns:

Da... dar uneori acea jumatate e prea departe si ne multumim si cu alta:-si mai mult sau mai putin potrivita...

| georgiana a răspuns:

Da!winking
Ce e al tau e pus deoparte!

| georgiana a răspuns:

Cred ca e adevarat @cami... cel putin la mine a fost...pretuiesti abia dupa ce pierzi, pacat...nu dati cu piciorul!

| hândel a răspuns:

Cu siguranta, o are! Insa nu toti ne-ntregim, unii n-au norocul asta si mor cautand, iar altii se multumesc cu ce au in fata, pentru. a nu trai, si muri singuri.

kratos
| kratos a răspuns:

Da.Pai asa a fost sa fie...

| Crisu_8081 a răspuns:

"Jumatatea sa" inseamna persoana iubita.Fiecare om cred ca are nevoie de cineva ca sa-l completeze. Dar daca ai vrut sa spui "copia sa" undeva in lume...este si asta ft posibil. Odata mi s-a intamplat sa ma imprietenesc pe un site cu o fata care imi semana leit...am zis ca nu poate fi adevarat! Aveam aceleasi trasaturi si semanam si la caracter...Ciudat big grin!

| pisoias29 a răspuns:

Eu nu sunt de aceeasi parere...nu toti au jumatatea lor...sunt peroane care nu mor cautand, ci mor singure si nu k nu si-ar dori pe cineva, dar au un caracter mai aparte, mai diferit si mai dificil si nu sunt intelesi...si acest caracter le ascunde si valorile spirituale [calitati]... un om ar trebui acceptat in societate asa cum este el cu, calitati si defecte si cu principiile lui, chiar daca sunt diferite happy

| Paris a răspuns:

Daaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!

| daniDeeDee a răspuns:

Somebody/Somewhere was made for you.

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Platon spunea ca la inceput oamenii erau androgini, zeii i-au separat iar dupa aceea toti isi petreceau viata cautandu-si jumatatea... ceea ce inca mai facem, unii, mai norocosi, o si gasesc, altii continua sa caute sau se multumesc cu surogate.Mai rau e cand o gasesti dar nu realizezi acest lucru si o pierzi...definitiv.

Răspuns utilizator avertizat
| tweety_8071 a răspuns:

Da... da nu inteleg dc Dumnezeu ne-a creat o jumatate daca altii nu o intalnesc niciodatathinking

| Alina_5575 a răspuns:

Da

| 20pamy a răspuns:

Da, fiecare are jumatatea sa undeva. Se spune ca Dumnezeu ne scoata in cale persoane nepotrivite de care ne indragostim si pentru care suferim; pentru ca atunci cand vom intalni persoana potrivita sa stim sa o pretuim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, sunt convinsa de asta, nu pot sa imi dau seama cum ne recunoastem jumatatea, ce simti cand o intalnesti? De-a lungul vietii traim sentimente atat de frumoase, profunde, marete, incat fiecare om cu care am impartit ceva poate fi jumatatea noastra.Cand se termina o relatie spui ca "nu a fost sa fie", dar cand incepi o alta, la fel de promitatoare, cine(ce?!)te asigura ca ti-ai intalnit jumatatea si relatia va dura "pana la adanci batraneti"?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cred ca da si pe mine ma framanta intrebarea asta asa imi zice toata lumea ca este cineva potrivit pe lume