| Deuca6790 a întrebat:

Credeți că îmi mai pot gasi pe cineva, daca am 17 ani și acum o lună am încheiat o relație?
O sa mai pot sa iubesc?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca DA, pe baza considerentului ca la varsta de 17 ani fetele sunt in momentul vietii lor precum este bobocul unei flori. big grin

26 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dragostea nu tine cont de vârstă. Nu dezarma.

| Emilian65 a răspuns:

Nu te panica, ca nu mai ai iubita. Asteapta o perioada de timp si iti vei gasi o fata pe care sa o iubesti si sa te iubeasca cu adevarat.

| Andreeush a răspuns:

Evident că da, acum ai nevoie de timp dar pe viitor lucrurile vor fi altfel.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Sigur o sa gasesti! Un singur lucru nu o sa poti stii: daca iubirea va fi la fel de adanca, mai mare sau mai mica. Asta depinde si de cea care ai avut-o. Eu si acum mai simt iubirea pe care am avut-o la 17-18 ani.

| ancaval a răspuns:

Doamne ferește.

La 17 ani vorbești de iubire?
Păi când o să ai 40 de ani lângă o persoană, atunci poți zice cuvântul "iubire". Până atunci, toate "relațiile" astea, sunt timp pierdut.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru ancaval):

Iubirea exista de la pubertate pana la moarte!
Nu este timp pierdut. Poate pentru cei care nu au sentimente sau atractie fata de oameni. Majoritatea nu sunt asa.
Orice relatie este un pas inainte in cunoaterea relatiilor interumane. Cele de iubire sunt de cunoastere a acestui domeniu.

| ancaval a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Iubirea există încă de la grădiniță, știu asta, așa e după mintea copiilor și a celor imaturi.

Când omul dă de greu, să vezi cum dispare și iubirea asta de care se tot vorbește, mult și prost.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru ancaval):

Pai iubire exista si la gradinita si in familie. Dar este alt fel de iubire, uneori doar declarata. Dar nu este acea iubire care apare atunci cand persoana devine maturata din punct de vedere sexual. O iubire adevarata nu dispare nici in cazul unor greutati. O iubire adevarata se simte, nu se transmite prin vorbe.

| ancaval a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Iubirea, de care vorbești tu, ține cam 2-3 ani, când toate sunt roz, când sunteți lipiți, când mergeți împreună la budă, etc.
Când apare obișnuința, acolo se termină iubirea. Salut. + dacă mai apar necazuri, neajunsuri de la bani = sfârșit de relație.

Aaa, dacă ambii provin din familii cu bani, unde nu există stresul zilei de mâine și totul e roz, atunci normal că ești împlinit. Și nici atunci NU poți vorbi de iubire. De ce? Păi dacă unul ajunge în scaun cu rotile, celălalt pleacă 100%. Crede-mă. Sau, de la prea mult bine, pleacă în altă relație. Nimeni, cu condiții bune, NU stă cu un bolnav, indiferent câtă iubire și-au jurat ei în momentele de glorie.

DA, ce zici tu sună frumos, dar cazuri de astea NU cred că mai există, poate 1 din 1000, restul...

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru ancaval):

Ai si tu dreptate, dar consider ca si eu am dreptate.
O relatie trebuie sa se bazeze si pe respect, nu numai pe iubire.
Specialistii spun ca iubirea are trei etape: 1. O atractie fizica deosebita fata de o persoana, pe care multi o numesc dragoste la prima vedere. La unele cupluri poate sa lipseasca su sa fie mai putin puternica. Iubirea propriu-zisa, in care focul iubirii sa arda puternic la inceput, apoi sa se potoleasca pana ramane jarul doar sau nici acesta. A treia etapa este respectul fata de partener si increderea in acesta.

| ancaval a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Am și eu dreptate, ai și tu dreptate. Vezi? Mai un pic și ne batem!

Referitor la specialiști, și ce au spus ei, nu mă interesează.
Referitor la iubire, NU mai e cum era.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru ancaval):

Nimic nu se catiga, nimic nu se pierde, totul se transforma.

| ancaval a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Se transformă, în ce?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru ancaval):

In ceea ce este acum.

| ancaval a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Și ce este acum, poți numi iubire?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru ancaval):

Iubire la foc automat! Citeam odata ca o fata a venit de la Constanta la Bucuresti cu un tanar in compartiment, de care s-a indragostit si nu stia cum sa procedeze in continuare. aspunsul a fost pe masura: Daca mergea mai departe, pana la Brasov se logodea, pana la Cluj se casatorea, iar pana la Oradea aveau si un copil.
Exista si acum iubire. E adevarat ca diferite interese estompeaza acest fenomen. Chiar si numai faptul de a te simti bine in diferite ocazii, este tot un interes. Dar inainte vreme, casatoriile se faceau tot din interes. Majoritatea. Iubirea era pe alaturea casatoriei. In prezent si intr-o casatorie, de multe ori se pune pe prim plan intelegerea intre parteneri, nu iubirea. Se merge pe sloganul ca iubirea nu tine de foame.

| ancaval a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Și ți-a luat 3 zile să-mi răspunzi la întrebare? No, muierea ta are mult de stat după tine. Eu n-aș avea răbdare.

E bine, totuși, să fim optimiști și să credem că mai există iubire. Din păcate, realitatea e alta. Și când ne dăm seama, că nu era cum credeam, o să ne schimbăm părerea.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru ancaval):

Iertare, dar nu intru in fiecare zi pe aicilea. Trebuie sa ma ocup si de muiere

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,moşule.Eşti prea bătrân.Ţi-a trecut vremea. laughing

| Rux04 a răspuns:

Bună. Sigur că da. Doar să ai răbdare. Toate la timpul lor.

| AwGenetix a răspuns:

Eh, te mint ăștia pe aici ca sa nu plangi.

adevărul ca nu te va mai iubii nimeni te vei face cat o balena si. o sa mori singura cand iti ca veni vremea. asta e. mai bine sa ști adevărul decât sa trăiești într-o minciuna.

| Asuganni a răspuns:

Bineinteles abia ești la începutul vieții, vei avea atâta timp să îți găsești adevărată dragoste, iubire, nu iti pierde încrederea în tine. Va veni momentul potrivit.
Oamenii mai vin și mai pleacă.
Stii cum se spune dacă cineva a plecat din viața ta a fost cu un motiv, nu a fost scris să fie cu tine.
Poti doar să crezi ca a fost cu un motiv.
"Ce nu merge bine, e experiență. Ce merge bine, e fercire. Așa și cu oamenii: cei alături de care te simți prost, îi lași să plece și cei lângă care ești fericită îi păstrezi. Dar niciodată să nu judeci un om pentru venirea sau plecarea lui. Așa a fost să fie. Așa a fost rolul lui."

"Atunci când oamenii pleacă, lasă-i să plece. Viața mereu elimină ce e nepotrivit. Nu înseamnă că acei oameni au fost buni sau răi, dar că rolul lor în viața ta deja a fost jucat."
Dacă trebuie să rămână lângă tine, va rămâne. Dacă vrea să plece, va pleca, nu contează că nu are motive. Atunci când Dumnezeu vrea să scoată oamenii nepotriviţi din viaţa ta, nu te împotrivi. Iar atunci când îi aduce pe cei potriviţi în sufletul tău, încearcă să nu le închizi uşile din cauză că suferi după ceilalţi."
Nu pune semnul întrebării când Dumnezeu pune punct. sad

Probabil cel mai important lucru pe care am putea să-l învăţăm este acela că nu putem opri pe nimeni dacă e hotărât să plece. Nu putem iubi la nesârşit acele persoane care renunţă la noi. Dar asta nu înseamnă că nu dor renunţările la final. Şi nici nu putem forţa pe cineva să ne iubească, aşa-i? Tot ce putem face este să avem încredere că va fi totul bine. Poate, nu acum. Poate, nu mâine. Dar va fi. Oricât de grele ar fi zilele, noaptea tot vine pentru a te lăsa să te odihneşti. Şi oricât de întunecate ar fi nopţile, tot va răsări soarele. Aşa că ai încredere. happy

| Una222 a răspuns:

Normal ca da

| Isa149047392unicorns a răspuns:

Unchiul meu a fost singur până la 38 de ani când și-a găsit iubita, și da vei mai putea să iubesti și sari peste faza cu despărțirea nu merită

| ScorpionGirl a răspuns:

Da, logic. Iti recomand tinderul daca vrei sa gasesti pe cineva in timp record happy