| Sfinnx a întrebat:

Credeti ca in viata iubesti o singura data cu adevarat? Nu stiu de ce, dar simt ca nu il iubesc indeajuns.Prima data cand am iubit cu adevarat a fost o relatie la distanta.Si ma jur ca asa sentimente puternice n-am avut niciodata pentru nimeni.Dar ne-am despartit de mult timp, acum sunt intr o relatie de 6 luni, si ma intreb de ce nu pot sa simt cv mai puternic ptc intre noi s-au intamplat multe lucruri frumoase.Cu cel de la distanta, nu m am vazut niciodata si totusi am fost impreuna 9 luni.9 luni am pasit in paradis amandoi.Cum?! Nu stiu nici eu.
Credeti ca in viata, iubim cu adevarat o singura data iar apoi se imprastie sentimentele si increderea?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu e adevarat, iubim de mai multe ori cu adevarat. Tu, cu siguranta, inca nu ai iubit pe nimeni. Cel de la distanta, pe care nu l-ai cunoscut, a fost doar o fantasma (si tu pentru el). necunoscandu-va, ati creat amandoi o relatie perfecta, cu un partener imaginar caruia i-at atribuit toate calitatile dorite si caruia i-ati gnorat toate defectele suparatoare. Asta nu e dragoste, e doar o imaginatie de copii, nu te raporta la ea. Dragoste este atunci cand ii stii defectele si il iubesti cu toate acestea, cand ii tolerezi defectele ca sa te bucuri de calitati. Dragostea este un complex de sentimente si manifestari, nu poti iubi un om pe care nu il cunosti in profunzime. Chiar daca locuiati in aceeasi casa, in 9 luni nu ajungeati sa va cunoasteti suficient ca sa va iubiti cu adevarat, cel mult ca sa simtiti acea pasiune de inceput.
E absurd sa te astepti ca dupa o relatie de 6 luni sa il iubesti cu adevarat, e imposibil. De-abia incepeti sa va cunoasteti, de-abia incepi sa vezi cateva defecte, de-abia incepi sa inveti cine este omul de langa tine. De aceea nici nu simti inca iubire, fiindca e imposibil. Tu folosesti ca etalon o fantasma din trecut, ca si cum ai compara o prajitura pe care tocmai o mananci cu una pe care ti-ai imaginat-o si a fost perfecta. O sa iubesti cu adevarat daca esti dispusa sa pui fantezia din trecut la locul ei (fantezie de copii, joc, fara relevanta si importanta in viata reala) si vei avea rabdare sa-ti cunosti partenerul, sa construiti impreuna iubirea

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu. În viață poți iubi de mai multe ori. Și pentru că e vorba despre persoane diferite, și iubirile vor fi diferite. Unele mai intense, altele mai adânci altele iuți...
O să vezi, abia ești la-nceput!

| neutrino a răspuns:

Iata ca tie iti priesc mai mult relatiile de la distanta. Interesant este ca fara sa va vedeti, ati reusit sa fiti impreuna si sa va plimbati prin paradis. In asemenea conditii tu poti iubi de multe ori, dar numai de la distanta, si aceasta trebuie marita ori de cati ori se iveste o noua relatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai si cum de erati impreuna daca nici nu v-ati vazut?
Bine, nici sa te vezi o data la o luna/doua/trei (cum am patit in ultima relatie, fiind tot la distanta) nu este foarte frumos, dar meritau si acele clipe.
Poate cu timpul ti se vor amplifica sentimentele pentru cel de acum, mai ales dupa ce vei trece peste fostul.

| Demonull a răspuns:

Iubim de mai multe ori...exemplu.Am fost cu femei lângă mine știi tu...în fiecare noapte/zi.24/24 fizic.
în schimb, mi s-a întâmplat și mie faza asta cu distanț...să fiu atras fizic și psihic de o tipă pe care n-am văzut-o never...parcă mai mult decât am fost de celelalte.Ciudat.
Dar da. Poți iubi oricum,oricât, oriunde în orice moment al vieții..depinde ce ne face să o/îl iubim. happy

| ubox7007 a răspuns:

Eu unul cred ca difera de la persoana la persoana, unele/uni se indrogstesc ca celalat are putere, are personalitate, adica se indrgostesc de ceea ce poate sa faca, dar mai sunt persoane care se indragostesc de sufletul unei persoane, acea dragoste e nemuritoare, desi uneori e mica (dupa mult timp in care nu ai mai vazut acea persoana) dar de fiecare data in subconstientul tau te gandesti la ea, orice ar avea, defect sau calitate. De aceia uni zic ca prima dragoste nu se uita, in cazul unor prima "dragoste" e doar o prietenie mai mare si intalnesc dragostea adevarata mai tarziu...

| hrezdac a răspuns:

Buna tiam citit sp m-a impresionat poti sa iubesti multe pers an viata ex eu am iubit o fata era ok simteam ceva an adancul meu o parte si nu aveam somn era o iubire asa ca un sentim si respect eram cu ia 1 an plecaseram an Italia dist veneam acasa era tot perfet cantre cupluri tot ok dupa un timp vestea cea proasta a plecat de acasa an Ungaria cu serviciu si au trevut 4 ani de cand nu neam vr am facut pauza 2 ani eram ati dai seama si de vreo 2 ani am o relatie la anceput ami ea greu am mers dupa ia la Cluj 6 luni eram an Ro o iubesc sunt acuma de 2 ani an Anglia n-am fost an ro de 2 ani cand vr cu ia plange la tl so aduc aici dar e cand nu pot dormi ami e an gandul meu ce e frumos nu poti da uitari ochii care nu se vad nu se uit ci se ramintesc cu timpu ai sa antelegi cu adevarat eu la vardta mea abia am anteles si de iubit iubim dar sentimentul frumos nul putem uita e an adancul nostru ai sa-ti gasesti si tu iubirea adevarata