| Andreea333333 a întrebat:

Credeti in relatiile la distanta?
Vreau sa va argumentati raspunsul.
Multumesc.

11 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Poti sa iti faci o relatie la distana atata timp cat sti sigur ca are un viitor adica vine el la tine sau mergi tu la el cat de repede ca daca nu nu va duce nicaieri doar vei pierde timpul

| alina2k18 a răspuns:

NU.
Gargara multa in relatiile la distanta.
Problema e ca... doar cu asta ramai in 99% din cazuri.
Scris mesaje, vorbit la tf si poze.
That s allwinking ma friend.

| HazelEyes77 a răspuns:

Personal sunt cam reticenta in ceea ce priveste relatiile la distanta. O relatie in adevaratul sens al cuvantului presupune ca cei doi parteneri sa fie aproape unul de altul si sa si traiasca intens iubirea nu sa stea la sute si mii de km departare. Macar sa fie ceva temporar gen cateva luni nu mai mult. Intervine tristetea si frustrarea ca nu e niciodata langa tine cand ai nevoie nici macar de sarbatori sau de aniversari. O relatie nu se tine virtual sau prin convorbiri telefonice. Eu am suferit mult acceptand sa traiesc iubirea la distanta si nu mi as mai dori sa trec prin asa ceva.Asta nu inseamna ca nu exista si exceptii-rare e adevarat- cand sentimentele dintre cei doi indragostiti transced distanta si timpul. Din nefericire ochii care nu se vad se uita de multe ori si relatia se raceste. Sunt cazuri si cazuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut o relatie la distanta cu o tipa din Statele Unite. Sa iti spun direct : a fost o relatie de 4 ani mai mult trasa de par. E greu, iar cand te despart 11.000 km ( ea fiind din California ) te rezumi sa va intalniti in limita vizelor. Si sa stai la cheremul celor de la serviciul de imigrari sa accepta viza de logodna. Viza pe care cei de la serviciul de imigrari nu au vrut sa o accepte. Si parintii ei care nu voiau ca ea sa se mute cu mine in Romania. Motive si motive. Eu zic din propria experienta ca la o distanta asa mare nu prea merita. Pe mine ma terminase psihic, iar cat am fost in SUA + diferentele de fus-orar mi-au afectat sanatatea. Slabisem mult si nu odata cat am fost in America am ajuns la spital. Odata in New Jersey, a doua oara in Florida. Dupa ce am terminat cu ea mi-au trebuit 6 luni sa ma pun pe picioare. Nu numai sa trec peste, dar slabisem mult. Asteptatul prin avioane si/sau aeroporturi te termina. Nu mai fac prostia asta niciodata.

| Andreea333333 explică (pentru anonim_4396):

Imi pare rau. Multumesc pentru raspunsul dat. Cred ca voi spune pas relatiilor la distanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred,pana la un punct. Stii...una e ce auzi de la altii, alta e experienta ta. Eu iti spun din experienta mea. Distanta iti va arata in ce directie se indreapta relatia. Pe unii ii apropie foarte mult, pe altii ii indeparteaza. Am trecut prin ambele.In prezent ma aflu in cazul fericit. hm.acum daca m ai pune, as scrie o mega carte despre relatia mea laughing, a fost sansa vietii mele sa intalnesc o persoana atat de superba. De aia nu e bine sa generalizezi, nu stii niciodata ce iti rezerva viata. Daca distanta asta va fi intre voi doar pentru o perioada limitata de timp si doar pentru motive bine intemeiate merita, asta daca se simte de ambele parti si aveti obiective comune, altfel nu...e pierdere de timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de vârstã dar Oricum dacã esti tânãrã, daca e atat de mare distanta incât sã nu vã puteti vedea mãcar o datã la 2-3 sãptãmâni hai o lunã nu meritã.

| ychigo a răspuns:

Da,cred in relatii la distanta, cu condiata ca macar odata pe saptamana sa va vedeti, nu mai zic de faptul ca trebuie sa vorbiti zilnic si sa fiti sinceri.
Succes!

| Brigi1998 a răspuns:

Eu nu cred,pentru că oricât ai iubi, te saturi odată să vezi persoana iubită doar la web, dacă te vezi mai des, adică în fiecare weekend, sau odată la 2 weekend-uri, poate mai merge, dar dacă te vezi odată la câteva luni e nașpa, decât să te vezi odată la 2 luni cu persoana iubită, mai bine nu începi o relație, părerea mea.

| Sndnxnska a răspuns:

Deci asta e intrebarea mea preferata ❤️ Daa, cred. Eu chiar incurajez relatiile la distanta. Mi se pare ca sunt frumoase si speciale. Iti dai seama, daca o relatie la distanta rezista, inseamna ca chiar e speciala si ca iubirea e mare. De exemplu, daca in perioada liceului ai o relatie la distanta si dupa va mutati in acelasi oras, vei sti cu siguranta ca e ceva real si ca persoana cu care esti chiar te iubeste. Eu am o relatie la distanta (400 km) de un an si ceva cu un baiat si ne iubim foarte mult si e foarte ok. Normal ca e mai greu, ca ne vedem destul de rar, si ne e dor, dar cred ca daca iubesti cu adevarat pe cineva, distanta nu e o piedica. Ne facem planuri de viitor etc. Depinde si de baiatul cu care vrei tu sa fii... eu am avut noroc, baiatul e serios. A si toata lumea zice ca trebuie sa existe incredere multa intr o relatie la distanta. La noi in relatie nu exista incredere, si tot merge laughing datorita tehnologiei, cred, ca s-a inventat snapchat laughing) asa ca, depinde de persoanele implicate in relatie. Iti place de un baiat care e la distanta? Sa ti dau niste sfaturi daca te hotarasti sa intri intr-un LDR (long distance relationship): vorbiti mult la telefon, facetime, skype etc si incearca sa l integrezi si pe el care e la distanta) in povestea ta zilnica. Am vazut recent pe o pagina cunoscuta de Instagram, o postare care zicea asa: Yes, I believe in LDR. There’s seven billion people in the world, you really think your soul mate lives down the street?

| Chan_Lore_1974 a răspuns:

Da,daca dupa ceva timp va vedeti adica majoritatea relatiilor mele au fost la distanta dar am obosit e prea greu pentru ca pur si simplu ca un om normal ai nrvoie de iubire si etc uite, imagineaza ti (esti la un restaurant cu prietena ta care are un iubit si te au invitat si pe tine si ii vezi cat de bine se simt, ideea e ca si tu ai iubit dar al tau e departe si tot ce faceti voi e sa vorbiti prin mesaje) nu stiu unele tin altele nu dar nu prea mult spre exemplu eu am avut o relatie cu un tip care a tinut 8 luni dar nici macar nu a fost ca o relatie adica nu i pasa de mine i am zis ca ma duc cu un baiat in mall si a zis ca nu i pasa ca pot sa ling cu el + ca imi trimitea poze cu alte fete adica in concluzie NU din propria experienta cu vreo 8 relatii la distanta nu cred in relatiile la distanta nici in ruptul capului adica pana acum credeam dar dupa ultima despartire mi am dat seama ca e o puerdere de timp