| Dominicc a întrebat:

Cum as putea sa nu mai fiu asa gelos, irascibil si sa ma enervez ff repede cand vb cu prietena mea? stiu ca nu imi da motive si ca ma iubeste dar stiu dar uneori ma enervez repede si devin ff gelos si posesiv si etc.
Avem si momente cand ne intelegem cand sunt calm si ne aratam iubirea dar sincer stiu ca eu sunt de vina si eu sunt ala de se enerveaza repede si...
si ea e geloasa dar ea zice ca ascunde asta si doar cand e nevoie arata.

eu uneorii ii spun caa daca ar fi geloasa ar da mai multa atentie si ar fi si ea cum sunt eu. ca de aia sunt asa ca sa o "apar" in felul meu, unul mai ciudat si am un fel tare ciudat de a arata asta.
nu stiu cum sa fac sa fie bine. sa nu mai fiu asa

vreau rasp serioase poate ma ajutati si voi putin

9 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, deci ca tine e prietenul meu, ca prietena ta sunt eu... din perspectiva mea, nu e bine comportamentul tau si ai grija ca gelozia si posesivitatea exagerata poate duce la ruperea relatiei; trebuie sai lasi gelozia la o parte, sa ai incredere in ea si sa te calmezi, sa nu te enervezi asa repede.
CAnd te ia nervii, atunci gandeste-te ca nu ai motive serioase, gandeste-te ca ea te iubeste si tu pe ea, asa va fi mai bine.
Gelozia e un semn al iubirii si inteleg ca vrei sa o protejezi si o iubesti dar asa nu se face, am avut si eu multe certuri cu prietenul meu din aceasta cauza, daca nu e ca tine bucura-te.
Ca daca ea ar fi posesiva, prea geloasa atunci ar fi aiurea, amandoi asa posesivi, ar iesi cu scanteihee hee, e bine sa mai lasi uneori de la tine!

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Cred ca nu ai incredere in ea!

Singura chestie pe care o poti face ca sa nu o 'sufoci' de tot e sa numeri pana la 10 de fiecare data cand iti vine sa ii reprosezi ceva!

identitate
| identitate a răspuns:

Pai nu e asa de grav cum pare!happyTu esti gelos, irascibil si te enervezi f. f. repede.Deci ai trei probleme."irascibil"=te enervezi f. f. repede.Deci raman numai 2 probleme! tongue happy (si mie imi scapa pleonasmele, mai ales cand vreau sa "intaresc" ceva happy )
Deci esti gelos si te enervezi ffffffffff repede.Amandoua au insa o singura cauza, avand in vedere ca sunt combinate. Daca erau separate era alta treaba.happy Si eu azi am avut 2000 de draci(am mai ramas cu vreo 500 happy ). De ce? Lucrurile nu au iesit asa cum era stabilit, dupa o zi fff stresanta.Bine,in cazul meu e vorba despre lucruri mai materiale.happy Dar e aceeasi treaba.Sunt "lucruri" pe care ti le doresti, pe care vrei sa le faceti si nu se intampla.Asa se aduna totul si se transforma in frustrari.Frustrarile produc irascibilitatea. Iar tu astepti ceva de la ea, astepti sa faca ea ce iti doresti.Pe langa faptul ca nu o sa stie nimeni, niciodata mai bine decat tine ce iti doresti (deci nu are cum sa faca), nici nu o sa simta nevoia sa faca ceva cand ai draci, dimpotriva.Asta provoaca gelozia...happy Te intrebi daca chiar te iubeste si ti-e frica sa nu o pierzi.Nu o aperi de ceva sau de cineva pentru binele ei ci pentru binele tau! Sa nu ti-o fure cineva...happy
Ce ai putea sa faci?"Simplu"! De fiecare data cand simti ca o iei razna trage aer in piept si controleaza-ti respiratia.Asta e primul semn, respiratia aiurea.Pe langa asta, mai simti ca timpul "fuge" prea repede si gandesti foarte repede si chiar faci lucrurile cu "viteza luminii"(in aparenta, pentru ca in realitate nu gandesti deloc si nici nu faci nimic bun). Daca reglezi respiratia o sa te calmezi si tu si restul o sa vina de la sine.happy Si cel mai important lucru pe care trebuie sa-l faci, e sa "mergi" tu spre ea, nu sa o astepti sa "vina", si sa faci tu exact ce-ti doresti, ce-ti lipseste. Ea sigur o sa "colaboreze". Asa dispare si gelozia...happy
Din cand in cand e bine sa-ti descarci nervii, dar departe de ea happy
Azi am injurat vreo 5 minute incontinuu si m-am oprit pentru ca nu mai stiam nici o injuratura si le repetam prea des.happyDupa ce atingi punctul maxim al exprimarii dracilor o sa urmeze o perioada de relaxare (imensa, daca o compari cu nervii de dinainte) si incet incet ajungi unde trebuie. Mie din vreo 2000 mi-au mai ramas 2-3, si aia blegi...happy

| Mya a răspuns:

Iti lipseste foarte mult increderea in tine, consideri ca nu esti suficient de bun pentru ea, de aici si starea de irascibilitate, crizele de gelozie neintemeiate. Tu esti singurul care poate face ceva, noi nu avem cum sa te ajutam, nu de incurajari ai nevoie, ori retete miraculoase! Inainte de a mai reactiona ca pana acum, gandeste-te ca prin posesivitate si schimbarile astea de temperament, o vei indeparta.

| paramore a răspuns:

thinking si eu sunt tot asa... dar pn la urma ma calmez, eu sunt fata si mi s-a spus ca si de la anticonceptionale ma comport asaoh go ondar na, acum nu stiu csz...eu cand sunt rea pe urma incerc sa fac ceva sa ma iertepeace sign pentru ca imi dau seama ca am gresit, dar el ma intelege si la randul meu si eu il inteleg pe el. daca asa e felul tau e km greu sa te schimbi definitiv, important e sa iti dai silinta, sa vorbesti mai mult cu ea despre problema ta si sa fii mai intelegatorwinking

| Mina a răspuns:

Trebuie sa te controlezi! Si neaparat trebuie sa ai incredere in prietena ta! Vrei sa fie si ea ca tine, sa reactioneze cum o faci tu? Wow! Ar iesi scantei!

| Carlaaa a răspuns:

Uneori gelozia poate in acelasi timp sa apropie unele persoane, dar daca este excesiva, efectiv,, sufoca" persoana asupra careia se rasfrange.
Gelozia apare din multe motive. Lipsa de comunicare, faptul ca va vedeti prea rar/des. etc
Faptul ca ea nu isi arata gelozia, nu inseamna ca nu te iubeste. Pur si simplu evita motive de cearta.
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt atat deal dracuuuuuuuuuuuuuuuu cat de des te bati cu cineva? ma rog... dc pun aceasta antrabare? la urma urmei sunt un ciudat mai ciudat decat voiii muahahahaha

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema asta o am si eu