| raissa a întrebat:

Cum crezi ca poti mentine o relatie de lunga durata? esti implicat intr-una? si daca da ce ai facut sa o faci sa mearga.

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Buna, am o relatie de 2 ani, ne intelegem foarte bine...pai,mereu l-am respectat, am fost mereu intelegatoare si tandra cu el, am fost alaturi de el si la bine si la rau, el a apreciat foarte mult iubirea care i-am oferit-o si de aceea am ramas impreuna.Cred ca intr-o relatie increderea, sinceritatea, comunicarea si respectul sunt foarte importante si desigur iubirea care e mai presus de orice.
Am trecut prin multe impreuna, au fost si certuri care orice relatie insa tot impreuna am ajuns sa fim...nu stiu, exista ceva ce ne leaga, unele persoane cred ca sunt sortite sa fie impreuna...

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu sunt implicat deloc si nu as accepta asa ceva niciodata in viata meawinking

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ioandreii, mai prost ca tine zău că putem găsi undeva pe planeta asta. De ce au cei cu IQ submaimuţal acces la Internet? Tu ai senzaţia că dacă doi oameni se căsătoresc chiar sunt obligaţi să rămână o veşnicie? S-o crezi tu asta! Dacă tu crezi că o relaţie de lungă durată se menţine folosind sexul ca şantaj, atunci îţi doresc spor la salivat după "bomboană".
Revenind la întrebare, da, sunt implicat într-o relaţie de la care am aşteptări modeste şi tocmai de-aceea mă bucur de ea căci tot ce trece peste aşteptările mele modeste mă face să exult de bucurie.
Cum se menţine? Nu e chiar aşa de greu.
În primul rând trebuie să şi-o dorească ambii parteneri. (să existe iubire)
În al doilea rând trebuie evitată pe cât posibil monotonia (care oricum apare, orice i-ai face) şi atunci când apare să fie înfruntată cu calm şi răbdare de ambii parteneri.
În al treilea rând, trebuie ca fiecare dintre parteneri să aibă în vedere fericirea celuilalt mai întâi. Dacă relaţia e bazată pe reciprocitate, aspectul funcţionează, altfel relaţia e superficială.
Şi, poate cel mai important, să se trăiască în prezent.
Dacă după câteva luni îţi faci planuri peste 3-4 ani, s-ar putea să se termine brusc. Planuri pe termen scurt, până peste maxim un an, când se apropie de final anul care fusese creionat, mergem pentru următoarele câteva luni, maxim un an şi tot aşa.
O relaţie trăită în trecut e amăgire pură.
O relaţie trăită în viitor (pe bază de planuri detaliate pe termen lung) e o himeră şi se poate termina brusc.
O relaţie trăită în prezent are cele mai mari şanse să reziste în timp pentru că se trăieşte clipa.
Sănătate!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ioandreii, n-ai înţeles nimic din ce am scris eu.
Strict în cazul răspunsului meu, sigur nu e vorba de vreo supărare de-a mea.
Ce mă deranjează atât la tine cât şi la o bună parte dintre încuiaţii creştini de pe-aici este faptul că respectul îl puneţi pe ultimul plan iar sexul (mai precis absenţa lui) printre cele mai importante aspecte, ceea ce din punctul meu de vedere este aberant şi, chiar mai rău, misogin porcesc. Voi obiectificaţi femeia şi, chiar mai rău, impregnaţi şi femeilor mentalitatea auto-obiectificatoare.
În primul răspuns ne vorbeşti despre sex şi comparaţia cu o bomboană ce o arăţi de la distanţă iar în al doilea răspuns ne vorbeşti despre superficialitate (telefoane, haine, etc.).
Şi eu sunt un militant anti-relaţii superficiale dar în primul răspuns al tău vorbeşti prostii mai mari decât tine!
Salut!

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Multe compromisuri, in generalhee hee

Si desigur, iubire!
happy

| fabiola a răspuns:

Parca ti-as spune ca nu timpul conteaza in vremurile de azi ci implicarea, pasiunea, clipele petrecute impreuna, trairile in doi. Daca exista astea 5 min inseamna o etenitate, ceva care nu se uita, ceva care ramane vesnic in suflet. Daca nu exista astea ci doar tristete, asteptare, indurare ...pentru ce lunga durata?

| Denisa a răspuns:

La fel ca si Cobra47. Nu sunt implicata si nu as accepta niciodata o relatie lunga. Cea mai lunga relatie pe care am avut-o a fost de 5 luni si m-am plictisit. Cred ca, intr-o relatie serioasa, plictisul, e cel mai mare dusman.

| Emma a răspuns:

Buna!
Poi. daca 2 oameni se iubesc cu adevarat reusesc sa se inteleaga reciproc.Asta duce la o relatie lunga!
Eu sunt cu iubitul meu de 1 an si il iubesc mult:X
nu stiu ce sa zic. n`am facut altceva decat sa-l iubesc.sa iert si sa trec peste orice supararewinking
XoXo

| diiiiiannnnaa a răspuns:

Da pot. am o relatie de 2 ani, care este bazata pe respect, dragoste din partea amandurora. Eu cred ca daca 2 oameni se iubesc cu adevarat, pot trece peste orice obstacol al vietii happy

| ioandreii a răspuns:

Nu fa sex. Daca nu faci sex, nu te mai incurci cu obsedati si fiindca se elimina singuri. Cei care raman cu tine, o vreme de proba, "poate pica" dupa ce vei face sex cu ei nu vei mai avea ce sa le oferi si vor cauta alta fata. Dar cei rabda pana la casatorie fara sex esti sigura ca iubesc persoana ta si nu trupul tau epilat parfumat fara celulita, si ai garantia ca nu te vor parasi daca te vei ingrasa putin, vei suferi accidente, sau vei inbatrani.
Solutia e sa folosesti sexul ca pe o bunboana ce i-o arati dar nu i-o dai pana dupa nunta; sa stii sa fii ca Seherezada
E greu ce spun, doar femeile puternice sunt instare de asa ceva, restul se lauda cu viata lor ratata.

| ioandreii a răspuns:

Kongeriket sunt sigur ca poti gasi mai prost ca mine pe planeta aceasta, dar mie nu-mi plac comparatiile si nu doresc sa umilesc pe nimeni.
Cat despre afirmatiile mele; ele se bazeaza pe faptul ca exista un dualism al firilor omului, care are doua firi una sufleteasca si una animalica. Cei cu firea preponderent animalica instinctuala connsidera sexul, pasiunea si romantismul, iubire.
Cu o astel de iubire se lauda cei ce nu pot sta mult cu o persoana fiindca apare plictiseala, deoarece trupul consuma placeri cu nesat, vrea sa fie sub un dus de senzatii noi, oameni noi, paceri noi, haine noi, telefoane noi, masini noi; si se prezinta ca o iubire egoista deoarece vrea totul pentru sadisfacerea cat mai urgenta a poftelor lui.totul pentru el;
Cei ce doresc o relatie de lunga durata e bine sa se fereasca de astfel de oameni, deoarece nu vor putea primi ce asteapta si sa caute pe cei ce iubesc cu sufletul.
Iubirea sufleteasca izbucneste, izvoraste, nu consuma ci simte nevoia de a se darui, se bucura de fericirea celuilalt si nu cauta intai la poftele sale; ex. asa cum cei ce dau raspunsuri pe acest site nu sunt interesati sa para destepti, ci raspunsul lor sa foloseasca cuiva.
Astfel cei ce iubesc cu sufletul pot oferi o relatie stabila fara prea mare efort ci din placere.
Concluzia e ca atunci cand intri intr-o relatie sa te gandesti bine ce ai nevoie, ce ai de oferit si daca celalalt are ce doresti sa primesti, ca sa nu incurci lumea si sa creezi suferinta si dezamagiri.
Cat despre supararea ta kongeriket, sper sa nu se traga cumva din regasirea in finalul raspunsului anterior.
Spor in iubirea ce va implineste.

| SunnyMidnight a răspuns:

Salut.
Eu si iubitul meu avem o relatie de 1an si 5 luni. Ce a facut sa reziste atat?hee hee
Pai multa comunicare, iubire, respect, sinceritate, incredere, apreciere, sustinere.

| lovestory a răspuns:

Sunt implicata intr-o relatie de 5 ani el este in germania, vine acasa la cateva luni, vorbim la telefon doar, ca sa o mentii este nevoie de comunicare, sineritate, respect si iubire atata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da da conteaza bine sa ai ancredere an persoana iubita si ia le fel da da ancrederea previne mereu nu mai din cauza iubiri pentru ca daca nu ti la persoana iubita nu poti iubi si casa poti iubi trebuie sa ti la persoana iubita si an tot deauna trebuie sa fi tare si tu si ia pentru a tine o relatie lunga ...de la alex

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raissa intreaba:
Cum crezi ca poti mentine o relatie de lunga durata? esti implicat intr-una? si daca da ce ai facut sa o faci sa mearga.

Pei inca sunt intr-o relatie de lunga durata (sper), banuiesc ca cel mai bun remediu impotriva plictisirii este distantarea... acum nu spun sa nu te vezi cu persoana iubita 1 an, ar fi culmea incearca sa iesi in oras cu niste prieteni/e acordai putina libertate poate asa o sa iti duca dorul el/ea. Asta am facut si eu si chiar functioneaza! Mult noroc. - G. Alexandru Danut

| Azazello132 a răspuns (pentru anonim_4396):

Distanta face sa tina o relatie? Gresit. Trebuie sa fii mereu alaturi de persoana iubita.winking Am avut o relatie la distanta si nu merge... am stat 3 ani impreuna si ne vedeam o data de 2 ori pe luna happy. Deci distanta mai mult desparte, o spun din propria experienta happy.