| anonim_4396 a întrebat:

Cum ma opresc din masturbare? Am inceput sa o fac pasiv fara macar sa realizez.Eu spun "haide Florine, nu o mai face"si corpul meu pur si simplu nu se opreste.O fac de 5 >ani-am 16.Nu imi spuneti doar sa ma opresc-pur si simplu pentru ca e o dependenta.E ca si cum i-ati spune unui fumator sa se lase pur si simplu. Deci va rog dati cateva sfaturi/"secrete' folositoare ca sa pot rupe acest cerc vicios. Ma doare capul si spatele, pur si simplu devin antisocial 3-4 zile dupa ce am facut-o (da, stiu ca raman fara energie) si nu ma pot concentra. Si mai sufar si de depersonalizare & derealizare tot din motivul asta. Nu stiu cum sa ma eliberez. Va rog mult: un ghid intreg sau sfaturi folositoare (nu spuneti fa-o oricum sau chestii de genul). Multumesc anticipat ^-^

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De la masturbare nu suferi de asa ceva man, acuma de dependenta ta e pentru ca orgasmul e o placere mare si creierul te recompenseaza cu multe endrofine e ca daca te-ai droga cu cocaina, totul e posibil trebuie sa crezi asta, si eu credeam ca fara dulciuri nu pot dar e o iluzie totul e posibil, uni au reuntat la droguri, bautura crezi ca le-a fost usor? doar oamenii slabi nu pot renunta la ceva, esti un om slab asta e

| mihai69 a răspuns:

Problemele tale provin din altceva nu de la masturbare. Consultă un psiholog, te asigur că te va ajuta mult mai mult decât sfaturile noastre.
PS eu de fumat m-am lăsat foarte simplu: am spus într-o bună zi „mâine dimineață la cafea voi fuma ultima țigară" - și așa am făcut. Dar de masturbare nu am de gând să mă las. Poate se va lăsa ea de mine, când n-o să mai pot s-o fac, dar altfel, nici gând! E una dintre puținele plăceri pe care mi le pot oferi, de ce aș renunța?!?

| doctorandus a răspuns:

Pentru depersonalizare si derealizare iti trebuie psihiatru, dar nu sunt efecte ale masturbarii.

Am sa traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| doctorandus a răspuns:

„Coacționar la clinica deschisă de Becali este Virgiliu George Vlăescu, un teolog care promovează intens multe teorii pseudomedicale pe diferite site-uri de extremă dreaptă."
—Alexandra Nistoroiu, PSEUDOMEDICINĂ! Clinica lui Becali face terapie cu vâsc pentru bolnavii de cancer. Febră indusă în tot corpul, ca să "fiarbă" cancerul! Libertatea, 29 martie 2019

„Am citit-o. Virgiliu Gheorghe nu e om de știință, iar cartea este o adunare de obsesii și manifestări paranoice lipsite de orice suport. Presupun că acum glumești, nu? Nu poți, în mod serios, într-o discuție serioasă, să-mi recomanzi așa ceva. Cartea ar fi revoltătoare dacă nu ar fi hilară. Și acum vorbind serios, spune-mi o carte adevărată, nu îți mai bate joc."
—Brigaela, tpu.ro

| Oana92 a răspuns:

Esti un caz de studiat!
1. Cum naiba te masturbezi pasiv? laughing)
2.Esti antisocial 3-4 zile dupa ce te masturbezi. Si in rest nu? Pentru ca o personalitate antisociala nu apare doar pentru cateva zile. Probabil ca ai vrut sa spui ca nu esti sociabil (e altceva!), dar si asta e abursd. Pentru ca e o trasatura de personalitate si nu se schimba dupa cum bate vantul.
4. Ramai fara energie? De la masturbare? laughing Asta ar fi posibil daca te-ai masturba fara oprire un timp fooarte lung.
5. Depersonalizare si derealizare? Ai idee ce inseamna cuvintele astea? Pentru ca daca suferi de asa ceva ar fi bine sa mergi la psihiatrie. Astfel de tulburari nu reprezinta consecinte ale masturbarii.

Vrei sfaturi? Gandeste! Tu, cu mintea ta! Nu cu a idiotilor care promoveaza astfel de idei. Esti atata de stresat pentru ca asocieazi ideea de masturbare cu vinovatie, pacat, greseala, etc si vina te copleseste. Inceteaza sa mai crezi in rahaturi si fa-ti o viata. Toata lumea se masturbeaza, tineri, adulti, batrani, copilasi, bebelusi aflati in burta mamei. Pai am fi o lume de fantome daca ce spui tu ar fi real!

| Kaℓi a răspuns (pentru Oana92):

Poate depersonalizarea are legatura cu faptul ca e un liviuredd si isi spune Florin cand "o face" laughing

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Wtf? straight face
Initial voiam sa rad, dupa am realizat ca tu vorbesti serios.Cum adica te,, depersonalizezi,,? Te privesti pe tine din afara corpului cand faci lab@? laughing

| Seba2013 a răspuns:

Cum ma opresc din masturbare? am inceput sa o fac pasiv fara macar sa realizez.Eu spun "haide Florine, nu o mai face"si corpul meu pur si simplu nu se opreste

Motivatia sexuala nu tine seama de gandurile tale(haide Florine nu o mai face).
Sentimentele(dorinta sexuala), castiga gandurile(ratiunea ta de a nu mai practica masturbarea).

De ce te comporti ca un robot?
Pentru ca acest sentiment(motivatia sexuala), te predispune la acest comportament, fara vointa ta, si plus ca iti dezactiveaza vointa.
Nu stiu daca ai auzit pe cineva sa spuna:
Am facut fara sa realizez, am actionat sub impulsul momentului.
Ei bine asa se intampla si la tine, acest impuls sexual, are forta sa te programeze pentru acest comportamet, si sa faci lucruri din reflex.
Cand spun ca faci din reflex, ma refer ca esti impulsat spre masturbare, pentru ca se activeaza neuronii motori.

Desigur ca avem si neocortez care controleaza impusurile, dar daca nu l-ai antrenat, el nu mai poate bloca aceasta actine.
Nu stiu daca m-ai inteles, pentru ca iti fac comentariul la prima, nu am timp sa ma pregatesc, ca am multe lucruri de facut.

Efectele care le ai de la masturbare sunt adevarate, crestinii o condamna.
Iar in stiinta exista doua grupuri, unii o condamna iar altii nu.
Iti dau sursele unde arata ca masturbarea poate sa dea dependenta, iar acesta dependenta lucreaza cu anxietatea, iar anxietatea de distruge.
Iti pot explica lucrul acesta cu detaliu.
Astia care nu recunosc sursele acestea, sunt ignoranti, nu vezi ca te fac mincinos?
Ei stiu ca dauneaza, dar lucrul acesta este o afacere.
Daca iti arat cat castiga pe tema aceasta, si cum se controleaza lucrurile acestea, o sa iti dai seama unde se gaseste adevarul.

| Seba2013 a răspuns (pentru Seba2013):

Iar depersonalizarea are legatura cu neurotransmitatorii si efectele secundare care le cauzeaza masturbarea.
Aceasta masturbare iti cauzeaza un dezechilibru mental(afecteaza neurotransmitatorii), acestia au un rol foarte importenat in starea de anim.

Asta cu dezechilibrul nu o spun eu ci medicii, tocmai dependenta sexuala insemna acest dezechilibru.
Iti dau sursele daca nu ma crezi, daca ai ceva indoiala poti sa imi spui orice.

| Seba2013 a răspuns:

Uite am citit un articol si mi-am adus aminte de tine.
Aici ai o explicatie la ceea ce ti se intampla.
https://en.wikipedia.org/wiki/Learned_helplessness

Mi-am aduc aminte de tine, pentru ca intrebarea este un pic socanta.

| Eduard196 a răspuns:

Daca vrei sa te lasi mergi la sala. O sa simti ca iti scade pofta dupa ce ai tras de fiare serios

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns:

Daca o freci de la 11 ani cand ai sa vrei sa faci dragoste cu o fata, fii sigur ca n-ai sa poti. Sa te autosatisfaci doar de dragul de a o face inseamna ca ceva in,, cutiuta,, nu e in regula. Poate un psiholog sau un medic( chiar si de familie) iti pot da un sfat bun de tratament avand in vedere si suferinta fizica ce o resimti. Daca vrei sa ramai un om normal...