| Gabica a întrebat:

Cum pot face sa uit un baiat? Ca imi place de iubitul prietenei mele cele mai bune si el o place mult, mult de tot si stiu ca este o relatie imposibila.Prietena mea nu il place prea mult, place pe altcineva mult mai mult si acel baiat o place si el, dar sunt amandoi timizi.Eu si cu baiatul de care imi place suntem preteni foarte buni, cei mai buni, pot sa spun. Ei s-au certat si au stat despartiti o saptamana si el s-a inchis in sine, eu fiind singura cu care vorbea si atunci chiar m-am atasat de el.Credeam ca voi fi fericita cand ei se vor impaca, dar nu a fost asa, m-am simtit super trista.Sufar foarte mult i mi-e greu sa nu ii spun tot ce simt pentru el! Dar nu vreau sa stric prietenia dintre mine si pietena mea pentru ca suntem de mici foarte bune prietene si nu as strica aceasta prietenie pentru un baiat.Acum ceva timp, am fost tradata de iubitul meu(nu era nimic oficial, dar ne placeam, oricum) si mi-am pus la status ceva de genul:Nu mai poti sa ai incredere in nimeni.Si el a intrat pe mine si m-a intrebat daca sunt bine si eu i-am zis da, chiar daca eram cu lacrimi in ochi asta, dar parca ma proteja pentru ca si-a dat seama ca ma simt rau.Si poate a fost doar o grija ca intre prieteni, frateasca, sa zic asa, dar cateva zile am fost foarte trista dupa astasi el chiar ea foarte sad si el...Toate astea au fost inainte sa fie ei doi impreuna.Si de multe ori el mi-a zis ca daca nu ar fi cu acea prietena ar mea s-ar combina cu mine pentru ca sunt foarte draguta, calda.Si el e asa mai sentimental si eu sunt singura care e la fel si poate din acel motiv suntem asa apropiati! Dar orice lucru dragut pe care il face, pentru mine e un semn ca ma place, si stiu ca nu ar trebui sa fie. Poate ca la intrebarea asta ar fi fost de ajuns doar primul rand ca sa stiti ce raspunsuri sa imi dati, dar chiar am simtin nevoia sa ma descarc! Va rog, ajutati-ma sa il uit! Orice sfat e util!

3 răspunsuri:
| ghiCIne a răspuns:

Chiar tu ai spus-o: "nu vreau sa stric prietenia dintre mine si pietena mea".
Stii vorba - "Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face."
Daca ai ceva sa-i spui prietenei tale, spune-i in fata. Cel mai tare doare sa fii injunghiat pe la spate si asta nu ti-o va ierta. Si ar fi de preferat sa vorbiti si toti trei despre asta. Cadeti la un acord, ce-i de facut, cine place pe cine? Are rost sa continuati asa?

| papcik a răspuns:

Mama si credeam k viata mea e complicata... eu as zice sa nu iti faci griji intr-un final o sa-l uiti. poti sa te apropii de altii baieti si cu siguranta il vei uita. sfatul meu e sa nu strici o prietenie bine consolidata, acum la o varsta mai frageda nu ne dam seama ce e iubirea happy sper ca ti-am fost de ajutor

| CataBlue a răspuns:

Vei vedea pe parcurs ca toate placerile din lume nu fac cat o prietenie sincera. Niciodata nu trebuie sa te bagi intre doua persoane pentru ca de fiecare data tu vei iesi cel mai prost. Trebuie sa realizezi ca cine va fi al tau tot al tau va fi, nu incerca sa te grabesti, gandeste te tot timpul ca cea mai importanta pentru tine esti TU. Asa pentru cultura ta sa stii ca baietii in general se comporta bine cu mai multe fete ca in caz de ceva sa aiba un plan de rezerva. Iar daca totusi te place asa de mult va face el in asa fel incat sa fie cu tine...

Gandeste te tot timpu ca TU esti frumoasa, TU esti desteapta TU esti importanta si TU meriti mai mult.