| globeca94 a întrebat:

Cum pot refuza pe un prieten care vrea sa trecem la o relatie..in asa fel incat sa mai ramanem prieteni dupa.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu cred că va fi posibil. El se va simţi atât de rănit după refuz şi ruşinat încât probabil te va evita cel puţin o perioadă mai lungă de timp.

| BlackheartQueen a răspuns:

Il refuzi politicos si nu il ignori dupa aceea, il tratezi in acelasi mod dar daca el nu vrea sa ramaneti prieteni nu ai ce sa faci, ii respecti decizia.

| neutrino a răspuns:

Daca iti este prieten va intelege refuzul tau, dar daca nu va intelege inseamna ca de fapt nu ti-a fost prieten niciodata.

| sayWhaaat a răspuns:

Haha, nu crezi ca esti cam egoista?
In momentul asta este destul de clar ca el a urmarit intotdeauna o relatie cu tine, iar prietenia dintre voi arata faptul ca ori a fost rusinos, ori nehotarat, ori amandoua, in tentativa lui de a fi cu tine.
Deci, cam 9 din 10 baieti fug de fetele care i-au refuzat, de la ignorat o perioada lunga de timp, pana la ignorat definitiv.
Am trait un caz concret, o prietena m-a refuzat intr-o maniera foarte politicoasa, iar eu am disparut din viata ei complet, mi-a fost greu, a fost ciudat, dar viata merge inainte.
Ca un sfat, spune-i verde in fata ca nu il iubesti, urmand sa vezi cum reactioneaza el, si sa-i respecti decizia oricare ar fi ea.
Succes!

| OchiiDinUmbra a răspuns:

Fal sa vada intrebarea astahappy
sau spune-i
"uite tu esti baiat mare de acum asa ca iti spun direct si vreau ca tu sa nu te superi p mine si sa stii ca nu vreau sa ne schimbam relatia noastra de prietenie.deci imi pare rau.dar raspunsul meu este nu.imi esti apropiat dar nu te plac in modul ala. daca nu mai vrei sa vorbesti cu mine e ok, dar eu sper sa ne intoarcem la prietenii care am fost, de parca nici nu mai intrebat.defapt o sa ma si prefac ca intrebarea ta nu a existat niciodatahappy

| APHTIRIA a răspuns:

Mhm, cine conteaza mai mult tu sau el? Daca nu vrei, nu vrei si gata. Nu cred ca se va supara, prea tare...