| DorinBufo a întrebat:

Cum pot scapa de timiditate?
Sunt genul de persoana care ajunge intr-un punct in care ma blochez si nu pot sa spun persoanei de care imi place ce simt pentru ea. Stau si incep sa creez tot felul de scenarii in minte si imi pun intrebari gen :"si daca nu ma place "; "daca o sa spuna ca simte la fel ca mine, ce sa fac, cum sa reactionez?"; " daca ajung sa fiu cu ea cum va decurge relatia ". Si incep sa ma intristez si ma intristez, si apoi ma consider o persoana urata si etc. Sper sa ma puteti ajuta, am problema asta de ani buni si nu aveam curaj sa intreb pe nimeni.

Răspuns Câştigător
| LoveSleep a răspuns:

Dă-mi mesaj pe privat dacă ai chef să faci exact ce îți spun.
Dacă vrei să te repari prin citit, continuă așa.

3 răspunsuri:
| Wihox a răspuns:

Nu i-ai zice neaparat timiditate. Este frica de necunoscut. Ca sa scapi de ea trebuie sa tot incerci. Cu cat amani treaba asta cu atat o sa fie mai grava.

| Wargasm a răspuns:

Caută interesele persoanei pe care o placi și vezi dacă printre ele găsești ceva care e de asemenea este interesant despre tine. Începi să discuți despre asta. Îți va fi mai ușor. Uită că vrei s-o abordezi pentru a exprima ce simți pentru ea. Aceasta va veni de la sine după prima etapă.

| DorinBufo explică:

Va rog sa ma scuzati daca am scris gresit sau m-am repetat.